Fala popularności feng shui przeszła przez Polskę dobrych kilka lat temu. Wciąż jednak zasady urządzania wnętrz zgodnie z tą orientalną praktyką znajdują wielu zwolenników. Jak urządzić wnętrze, które będzie sprzyjało harmonii i dobrej atmosferze? Czy feng shui w domu to tylko rozkład przedmiotów?
Feng shui wywodzi się ze starożytnych Chin. Wierzono tam, że otoczenie, w jakim przebywamy, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i ogólne nastawienie do życia. Filozofia, która opiera się na symbolach wiatru (czyli feng) i wody (shui) dotarła również do Polski. Jej naczelna zasada w aranżacji wnętrz mówi o stworzeniu idealnej harmonii, która ochrania i wspiera domowników.
Trzy filary tej wiedzy to: świadomość, równowaga i kontrola. We wnętrzu bardzo ważne jest więc odpowiednie oświetlenie, zapach i ustawienie wyposażenia.
Pamiętajmy, że czasem zwykłe przestawienie mebli i usunięcie kilku drobiazgów może dać zadziwiające rezultaty i zapewnić nam zastrzyk energii. Brzmi nieprawdopodobnie, ale działa!
Harmonijne wnętrze krok po kroku
Pierwszy krok prowadzący do harmonii w naszym wnętrzu to oczyszczenie. Pozbywamy się więc z domu wszystkich niepotrzebnych, nieużywanych lub kojarzących się z niemiłymi wydarzeniami przedmiotów.
Kolejne działanie to zapewnienie dopływu świeżego powietrza oraz odpowiedniego oświetlenia. Jak najczęściej wietrzymy pomieszczenia oraz – jeżeli to możliwe – ustawiamy rośliny oczyszczające powietrze ze szkodliwych substancji. Bardzo ważny jest też dostęp naturalnego światła. Pomogą nam w tym np. duże okna.
Ostatni bardzo ważny krok to zapoznanie się ze specjalnym diagramem, tzw. siatką Bagua. Pozwala ona na zaplanowanie dodatków w każdej części domu, która odpowiada za konkretną dziedzinę naszego życia.
Feng shui w domu: siatka Bagua
Zanim rozpoczniemy dobór mebli i dodatków do mieszkania, rozrysujmy jego plan. Następnie nałóżmy na niego siatkę Bagua. Jest ona podzielona na 9 równych części/stref, gdzie każda odpowiada za daną dziedzinę w życiu: kariera, zdrowie, rodzina, rozwój duchowy, miłość, reputacja, majątek, dzieci i kreatywność oraz życzliwi ludzie. To podstawa planowania każdej aranżacji. Siatkę nakładamy na plan zawsze w ten sposób, aby wejście do mieszkania znajdowało się na linii stref: wiedzy, drogi życia i przyjaciół. Diagram Bagua możemy nałożyć również na konkretne pomieszczenie.
Zasady feng shui – podział pomieszczeń i kolory
Podział pomieszczeń w feng shui ma kluczowe znaczenie. Jego brak jest w dużej mierze odpowiedzialny za chaos energetyczny, co w konsekwencji prowadzi do życiowych problemów. Pamiętajmy zatem, że podczas aranżacji domu powinniśmy uwzględnić charakter każdego z pomieszczeń, które się w nim znajdują.
Ważne jest także odpowiednie dobranie kolorów dla każdego z obszarów. Jedna z ważniejszych zasad feng shui zaleca także, by podkreślać najważniejsze rzeczy w domu, a te mniej ważne – ukrywać. Odpowiednio dobrane dodatki, pozwolą nam zachować harmonię nie tylko w domu, ale również w życiu.
Przedmioty mają moc
Zgodnie z naukami feng shui istnieją przedmioty, które pozwalają dodatkowo zaktywizować poszczególne pola na siatce.
Dlatego w polu kariery warto ustawić: akwarium z rybkami, żywe kwiaty w doniczce lub niebieską figurkę słonia. W polu rodzina/zdrowie stawiamy: figurkę delfina lub turkawek, domowe drzewko, rodzinne fotografie lub akwarium. W polu dzieci/plany warto ustawić kryształowe figurki oraz kolorowe lampki. Do strefy sławy/uznania dodajmy dyplomy, wesołe zdjęcia, czerwony fotel, duże lampy i jasne meble, a na ścianach powieśmy dyplomy i fotografie, upamiętniające nasze życiowe sukcesy.
Kolejne jest pole przyjaciół i opiekunów. Ustawmy w nim np. figurki lub obrazy z aniołami, albumy ze zdjęciami oraz bukiety świeżych kwiatów. Z kolei w polu partnerstwa/małżeństwa powinny znaleźć się: bukiet czerwonych róż oraz figurki par (np. delfinów, ptaków lub tancerzy). Ustawmy w tym miejscu rzeczy, które symbolizują miłość, przyjaźń i szacunek.
Figurkę jednorożca, świeczki, kamienie postawmy natomiast w polu wiedzy/poznania. Ostatnie ważna strefa to bogactwo/dobrobyt. Tutaj nie może zabraknąć jednego z tych elementów: srebrne talerze, żółte kwiaty, kryształy, akwarium ze złotymi rybkami, kwiaty doniczkowe lub pojemnik z monetami.
Feng shui w domu a nowoczesny brak harmonii
W nowoczesnych mieszkaniach bardzo często stosuje się zasadę otwartej przestrzeni: salon, kuchnia i jadalnia to jedno pomieszczenie. Jest to mało harmonijne działanie, ponieważ zaburza równowagę i spokój w mieszkaniu. Na szczęście istnieją sposoby, które pomagają nam dokonać odpowiedniego podziału mieszkania na strefy.
Jedną z popularnych metod jest zastosowanie dwóch różnych podłóg. Doskonale będzie wyglądało połączenie np. płytek z parkietem lub nawet odmienna kolorystyka oraz faktura tej samej powierzchni. Podział powinien być czytelny i stanowić umowną granicę pomiędzy konkretnymi strefami. Innym sprawdzonym sposobem jest odmienny kolor ścian, który dodatkowo wzmacnia podział.
Warto również wykorzystać do tego meble i oświetlenie. Można np. oddzielić jadalnię od salonu za pomocą kanapy, która będzie ustawiona tyłem do części jadalnianej.
Serce domu, czyli kuchnia i łazienka
Zgodnie z feng shui kuchnia to serce domu i rządzi nią żywioł ognia. To najbardziej energetyczne miejsce w mieszkaniu, w którym toczy się całe rodzinne życie. Przygotowywane są tutaj również posiłki, które dają nam codzienną energię. Podczas urządzania swoich kątów to właśnie temu pomieszczeniu powinniśmy poświęcić najwięcej uwagi.
Kuchnia powinna być przede wszystkim jasna i dobrze oświetlona. Kolorem sprzyjającym jest żółty i wszystkie jego odcienie. Kuchenka i piekarnik, które symbolizują ogień, powinny stać jak najdalej od lodówki oraz zlewu – symbolizującego wodę. Stół – najlepiej owalny lub okrągły.
Pamiętajmy również, że kuchnia nie powinna być zagracona sprzętami czy naczyniami. Ich miejsce jest w zamkniętych szafkach. Korzystny wpływ na samopoczucie mają natomiast dobrze wyeksponowane zioła, owoce i warzywa. Co ciekawe, kuchnia powinna znajdować się możliwie najdalej od drzwi wejściowych. Dzięki temu energia Chi pozostanie w domu.
Ogień i woda
Jeżeli mamy wpływ na rozkład pomieszczeń, dopilnujmy, by łazienka nie była zlokalizowana obok kuchni. Według starożytnych żywiołów łazienka to woda, a jak wiadomo, ogień i woda są przeciwieństwami.
Takie połączenie może wprowadzić do mieszkania negatywne wibracje, które mogą skutkować złością i kłótniami domowników. Jeżeli jednak nie mamy na to wpływu, pomiędzy tymi dwoma pomieszczeniami wprowadźmy dla równowagi elementy z kryształu lub ze szkła. Będą neutralizować złą aurę.
Urządzając łazienkę, pamiętajmy, że ma nam zapewniać prywatność oraz poczucie bezpieczeństwa. Kierując się zasadami wschodniej filozofii, nie zawieszajmy lustra naprzeciwko drzwi. Takie rozmieszczenie zakłóca przepływ życiodajnej energii. Trafnym pomysłem będzie wykorzystanie tutaj odcieni zieleni oraz błękitu.
Spokojny sen w otoczeniu natury
Aranżacja pomieszczenia, w którym spędzamy około jednej trzeciej swojego życia jest niezmiernie ważna. To również pomieszczenie, w którym znajdziemy najwięcej przedmiotów związanych z miłością.
Łóżko powinno być ustawione tyłem do ściany, w kierunku wolnej przestrzeni (jednak nie drzwi). Ważne również, by wykonane było z naturalnych materiałów. Niestety, tak modne ostatnio metalowe ramy łóżek według feng shui nie sprzyjają naszej regeneracji.
Naprzeciw łóżka nie powinno znajdować się lustro, bowiem przepływ energii jest wówczas zakłócony. Warto również wyposażyć sypialnię w dodatki wykonane z naturalnych surowców np. zasłony, narzutę oraz dywan. Idealne sprawdzą się tutaj również świece w pięknych świecznikach i lampiony.
Salon w harmonii z przyrodą
Dobrze, by miejsce, w którym często podejmujemy gości oraz relaksujemy się po całym dniu w pracy, miało spokojny wystrój. Dominujące w nim kolory powinny być stonowane. Najbardziej korzystne będą te nawiązujące do środowiska naturalnego, czyli odcienie żółci oraz zieleni. Na ścianach warto powiesić także obrazy z kwiatami, koniecznie w drewnianej ramie. Według feng shui wnętrza z agresywną kolorystyką są męczące i wprowadzają w nas poczucie niepokoju.
Brak komentarzy