Lampki choinkowe to jedna z najbardziej uniwersalnych dekoracji używanych w okresie świątecznym. Niezależnie od tego, jak planujesz ubrać swoją choinkę, koniecznie muszą się na niej znaleźć światełka. Są bardzo subtelną dekoracją. Będą więc pasowały do Twoich ozdób, niezależnie od tego, w jakim są stylu. Jak dbać o lampki choinkowe, by służyły przez wiele lat?
Jak wybrać najlepsze lampki choinkowe?
Niegdyś do oświetlanie drzewka bożonarodzeniowego używano świeczek. Dzisiejsze dekoracje łączą już w sobie (na szczęście!) piękny design oraz bezpieczeństwo.
Lampki choinkowe są przeznaczone nie tylko do ozdoby drzewka. Często pełnią również funkcję girlandy nad kominkiem, klimatycznie okalają framugę okna, zwisają z balustrady balkonowej lub dachu. To właśnie przeznaczenie ozdobnych światełek będzie w dużej mierze determinowało ich wybór, w tym długość kabla, typ mocowania i rodzaj zasilania. Czym się kierować, wybierając lampki na okno?
W przypadku dekoracji ogrodowych lub lampek na okno zewnętrzne, powinny one być nie tylko piękne, ale i bezpieczne (szczelne, wodo- i mrozoodporne). Abyśmy mieli pewność, że dobrze wybraliśmy poszukajmy na opakowaniu oznaczenia IP65, sprawdźmy klasę bezpieczeństwa i rodzaj izolacji.
Świecące ozdoby przybierają rozmaite kształty. Z łatwością zakupimy spadające gwiazdy, choinki, a nawet sople lodu. Najnowszy hit to lampki ledowe. Jeśli dobrze o nie zadbamy, posłużą nam przez kilka sezonów.
Bezpieczne lampki choinkowe do pokoju
Aby lampki choinkowe służyły nam jak najdłużej, a ich użytkowanie było przy tym bezpieczne, powinniśmy przestrzegać kilku ważnych zasad.
Po pierwsze, jeżeli w domu jest małe dziecko, wszelkie kable, gniazdka i kontakty powinny być poza jego zasięgiem. Zanim na choince zawisną zeszłoroczne światełka, najpierw sprawdźmy, czy wszystkie lampki działają, a kabel nie został nigdzie uszkodzony.
Warto również unikać sytuacji, gdy wiele łańcuchów świetlnych podłączonych jest do jednego punktu zasilającego. Unikniemy w ten sposób zwarcia lub wybicia bezpieczników. Kabel lampek choinkowych powinien być w pełni rozwinięty – skręcony i pozwijany może się przegrzewać i spowodować pożar. Pomimo bajkowego widoku, lampki zawsze powinniśmy wyłączać na noc, przed pójściem spać. I co najważniejsze: światełka zawsze chronimy przed zalaniem i wilgocią.
Zdejmowanie lampek z choinki
Rozbierając drzewko świąteczne, szczególną uwagę zwróćmy na zdejmowanie światełek. Jeżeli umiejętnie to zrobimy, jest duża szansa, że przedłużymy ich żywot. Dekoracja choinki w kolejnym roku będzie też dużo łatwiejsza.
Przede wszystkim pamiętajmy, że nie należy zdejmować światełek z choinki, podczas gdy są one włączone do prądu. Najlepiej jedną ręką zwijać sznur, a drugą odplątywać go z choinki. Światełka lubią się o siebie zaczepiać, ale nie ciągnijmy ich na siłę. Taką samą metodę stosujemy podczas zdejmowania dekoracji z okien, balkonów i dachu.
Jak przechowywać lampki choinkowe?
Bardzo ważne jest odpowiednie przechowywanie lampek. Nie powinniśmy dopuszczać do sytuacji, kiedy kabel z lampkami jest poplątany. Bardzo praktycznym sposobem, by tego uniknąć jest obwiązanie sznura dookoła papierowego rulonu np. ze starego papieru ozdobnego lub kawałka kartonu. Światełka powinny być obwiązane na tyle mocno, aby się trzymać, ale nie za mocno, aby nie popękały. Każdy sznur najlepiej zapakować oddzielnie do papierowej torebki lub foliowego woreczka. Dzięki temu lampki nie będą się kurzyć.
Pamiętaj: jeśli odpowiednio zadbasz o lampki choinkowe, będziesz się cieszyć ich blaskiem nie tylko w te Święta! Warto więc poświęcić trochę więcej czasu, by ostrożnie zdjąć je z choinki i przygotować do prawidłowego przechowywania.
Dodaj komentarz