Okna bez firanek wydają się puste, jednak brudna tkanina nie prezentuje się zbyt dekoracyjnie. Jak zatem prać firanki, aby zawsze wyglądały jak nowe, były eleganckie i pachnące?
Zanim zabierzesz się za pranie firanek, koniecznie sprawdź, z jakiego materiału zostały wykonane. To bardzo ważne, ponieważ różne tkaniny czyści się w różny sposób.
Czy firanki można prać w pralce?
Większość tkanin zawieszanych w oknach wymaga delikatnego prania w niskiej temperaturze. Najlepiej, jeżeli Twoja pralka posiada specjalny program do prania firan. Jeśli jednak go nie ma, wybierz ustawienie dla delikatnych materiałów z temperaturą trzydziestu stopni. Pierz z wykorzystaniem albo specjalnego detergentu, dedykowanego tylko firanom, albo płynu do prania tkanin lub delikatnego proszku (do białych ubrań). Nie przesadzaj jednak z ilością używanego środka czyszczącego, ponieważ jego nadmiar może zniszczyć delikatną strukturę włókien.
Jeżeli masz do czynienia z dużym zabrudzeniem, w pierwszej kolejności namocz materiał w misce z wodą z odpowiednim dodatkiem. W przypadku przysłon kuchennych koniecznie użyj płynu do mycia naczyń lub sody oczyszczonej. Po kilkugodzinnym namaczaniu (jeśli woda jest bardzo brudna, co pewien czas zmień ją i dodaj nową porcję proszku), możesz wstawić pranie do pralki.
Najłatwiejsze w praniu są firany wykonane z włókien sztucznych. Wystarczy, że wrzucisz je do wody z dodatkiem odpowiedniego proszku. Przysłony wykonane z tiulu przed praniem zasadniczym warto wymoczyć w letniej wodzie, następnie wygnieść i przełożyć do pralki. Czyszcząc firanki z nylonu, stylonu, bądź tergalu pamiętaj, aby na koniec ostatniego płukania dodać do wody garść soli lub ocet (pół szklanki na 5 litrów). Dzięki temu firanki będą się lepiej układać.
Które firanki prać ręcznie?
Nie wszystkie firanki nadają się do prania w pralce. Szczególnego podejścia wymagają firanki haftowane, wykonane z delikatnych włókien oraz te z długimi frędzlami, tzw. makarony, które mogłyby ulec całkowitemu poplątaniu lub rozkręceniu tworzących ich nici. Firanki bogato zdobione lepiej jest prać oddzielnie, aby nie zaczepiały się o siebie i nie plątały. Podczas prania ręcznego używaj płynu przeznaczonego do tkanin delikatnych, staraj się również nie pocierać materiału, a jedynie lekko go ugniatać.
Jak prać firanki bez zagnieceń?
Często zdarza się, że firanki które wyjmujesz z pralki są mocno pogniecione i zanim powiesisz je w oknie, konieczne jest ich uprasowanie. Aby uniknąć zagnieceń, ustaw program bez wirowania. Lekko osuszone tkaniny od razu możesz rozwiesić na karniszu, podkładając ręczniki, które ochronią podłogę przed zamoczeniem. Pamiętaj również, że to, ile rzeczy znajduje się w bębnie pralki również ma ogromne znaczenie. Im luźniej załadowana pralka, tym mniej pranie się wygniecie.
Firanki zawsze świeże
Aby Twoje firany jak najdłużej utrzymywały swój świeży wygląd, bezpośrednio do prania dodaj sodę oczyszczoną, a następnie wypłucz materiał w ulubionym płynie zmiękczającym. Aby firany nie wchłaniały szybko brudu, do ostatniego płukania warto dodać krochmal oraz wybielacz do tkanin lub sól do płukania firan.
Jak często prać firanki?
Częstotliwość prania firan zależy przede wszystkim od specyfiki pomieszczenia, w którym się znajdują oraz od naszych preferencji. W wielu domach dekoracje okienne czyści się dwa razy do roku – na wiosnę i przed Świętami Bożego Narodzenia. Czy to wystarczy?
Jeśli firany wiszą w pomieszczeniu, takim jak np. sypialnia, gdzie nie są narażone na działanie dymu, gorącej pary czy innych szkodliwych czynników, wystarczy im pranie raz na 4-6 miesięcy. Niestety, w większości przypadków, aby dekoracje okienne wyglądały świeżo i elegancko wymagają prania przynajmniej raz na kwartał.
Twoje firany wymagają częstszego prania, jeśli:
- osiadają na nich duże ilości kurzu,
- mieszkasz w okolicy, o dużym zanieczyszczeniu powietrza (smog) i często wietrzysz pomieszczenia,
- w domu są zwierzęta lub małe dzieci, które brudzą dekoracje okienne,
- często dotykasz firan, np. codziennie odsuwasz je, wychodząc na balkon,
- palisz papierosy w pomieszczeniach, a nie na zewnątrz.
Firany wymagają też częstszego prania w okresie grzewczym.
Nie ma złotej reguły, która określi najbardziej optymalną częstotliwość prania Twoich firan. Pierz je wtedy, gdy uznasz, że potrzebują odświeżenia. Nie bój się też częstego prania dekoracji okiennych – jeśli będziesz to robić delikatnie i zgodnie z zaleceniami producenta, nie zniszczysz ich.
Brak komentarzy