Świat tkanin to miejsce, w którym bogactwo estetycznych wrażeń miesza się z zawiłym systemem pojęć i cech, określających właściwości tkanin. W świecie pojęć łatwo się pogubić, bo w końcu nie każdy musi wiedzieć np. co to jest gramatura materiału albo jakie dany rodzaj tkaniny ma właściwości. W naszym dzisiejszym przewodniku po tkaninach zajmiemy się właśnie jednym z podstawowych pojęć ze świata tkanin i wyjaśnimy co oznacza gramatura materiału.
Co to jest gramatura tkaniny?
Zacznijmy więc od początku i wyjaśnienia podstawowego pojęcia – gramatura tkaniny. Najprościej rzecz ujmując, gramatura to wyrażony z gramach ciężar 1 metra kwadratowego materiału. Pojęcie to jest więc związane z ciężarem i grubością tkaniny. Gramatura materiału to wyrażenie używane głównie w materiałoznawstwie, ale okazuje się także pomocne przy określeniu cech materiału np. podczas zakupów internetowych, kiedy nie możemy na żywo dotknąć tkaniny. Określenie przez producenta gramatury materiału może nieco nam podpowiedzieć i pomóc określić ciężar zamawianej tkaniny, a co za tym idzie poznać jej przybliżone cechy.
Jak oblicza się gramaturę materiału?
Ustaliliśmy już, że gramatura tkaniny to waga jednego metra tkaniny (g/m2). Jak więc ją obliczyć? Nie musimy od razu wycinać z tkaniny kwadratu o wielkości metr na metr. Wystarczy, że próbkę materiału o dowolnych wymiarach położymy na wadze (może być to zwykła waga kuchenna). Ilość gram, jaką pokaże waga, dzielimy wówczas przez pole powierzchni naszej próbki (wyrażone w metrach kwadratowych). Wynik tego działania to właśnie gramatura tkaniny, którą w międzynarodowej nomenklaturze zapisuje się jako gsm.
Co oznacza gramatura tkaniny?
Wiemy już co to jest gramatura materiału, ale co to dokładnie oznacza? Czy gramatura tkaniny zdradza nam typ i jakość materiału? Otóż nie. Gramatura określa jedynie jej ciężar. Oczywiście gramatura tkaniny bawełnianej i gramatura dzianiny będą się od siebie różnić, ale tkanina tego samego typu (np. welwet) także może mieć różne gramatury. Wybierając więc materiał na zasłony, możemy więc znaleźć w ofercie zarówno tkaninę welwetową o gramaturze 200g/m2, jak i tkaninę o gramaturze 400 g/m2. Czym będą różnić się od siebie te dwa materiały? Przede wszystkim ciężarem i grubością. Wyższa gramatura oznacza, że do stworzenia materiału użyto grubszych i cięższych włókien. Czasami wpływ na gramaturę ma także rodzaj splotu.
Czy wyższa gramatura materiału to wyższa jakość?
Od razu odpowiemy na to pytanie – nie! Gramatura materiału nie ma nic wspólnego z jego jakością. Możemy spotkać się bowiem z niezwykle wysokogatunkową, ale lekką i delikatną tkaniną, o niskiej gramaturze. To, że tkanina będzie miała wysoką gramaturę, będzie oznaczało, że jest cięższa i grubsza, a niekoniecznie musi świadczyć o jej wysokiej jakości.
Gramatura tkaniny bawełnianej
Aby lepiej zrozumieć to zagadnienie ze świata tkanin przyjrzyjmy się gramaturze tkaniny bawełnianej. Na rynku możemy znaleźć bawełnę o gramaturze 115 gsm. Oznacza to, że ciężar jednego metra kwadratowego tej tkaniny to 115g. Możemy więc założyć, że będzie to dość cienki i lekki materiał. Nadal nie wiemy nic o jego jakości – znamy tylko jego ciężar. Jeżeli to dobra gatunkowo bawełna, to z powodzeniem możemy wykorzystać ją np. do uszycia lekkich, przewiewanych koszulek na lato. Z kolei jeśli będzie nam zależało na uszyciu ciepłej, grubej bluzy na zimę, wybierzemy bawełnę o gramaturze 350 – 450 gsm. Określone przedziały gramatur materiałów (zaliczane do cienkich, średnich bądź grubych) dedykowane są odmiennym typom i rodzajom odzieży. To chyba oczywiste, że materiału o innej gramaturze użyjemy do uszycia letniej sukienki, a innego, by uszyć ciepłą bluzę czy spodnie.
Gramatura tkaniny na zasłony
Tak jak w przypadku odzieży – materiały o różnych gramaturach dedykowane są różnym rodzajom ubrań, tak samo jest w przypadku zasłon. Cieńsze, lżejsze materiały są zdecydowanie bardziej plastyczne i łatwiej np. poddać je drapowaniu. Jeśli więc zależy Ci, by stworzyć lekką i zwiewną dekorację okna, w której główną rolę zagrają podpięcia i drapowania, szukaj tkaniny o niskiej gramaturze. Takie materiały sprawdzają się doskonale w letnich aranżacjach wnętrz i delikatnych dekoracjach np. w stylu romantycznym.
Z kolei jeśli zależy Ci na zasłonach, które nie dość, że będą prezentowały się solidnie i stylowo, a przy tym wykażą się właściwościami wygłuszającymi i zaciemniającymi, szukaj tkanin o jak najwyższej gramaturze. Tu musimy podkreślić jednak dodatkową uwagę. Stopień zaciemnienia nie do końca związany jest z gramaturą materiału, a raczej z jego typem. Tkaniny zaciemniające typu blackout wcale nie muszą mieć bardzo wysokiej gramatury, by być skuteczne. Dostępne w naszej ofercie zasłony zaciemniające blackout uszyte są z tkaniny o gramaturze 210gsm i zapewniają na poziomie 80-90%. Możecie znaleźć zasłony z tkanin o wyższej gramaturze, jednak zastosowanie w nich innego splotu i typu tkaniny sprawia, że stopień zaciemnienia wnętrza nie będzie utrzymany na aż tak wysokim poziomie. Gramatura tkaniny to więc nie wszystko, kiedy chcemy optymalnie dopasować cechy tkaniny do swoich oczekiwań i potrzeb.
Brak komentarzy