Wystrój sypialni to nie tylko aranżacja łóżka. Na harmonijny, modny styl sypialnianego wnętrza składa się bowiem wiele elementów. Nawet tak z pozoru mały istotny szczegół jak dekoracja powieszona na ścianie, może mieć ogromny wpływ na styl całego wnętrza. Ściana za łóżkiem w sypialni jest zwykle najbardziej eksponowana, toteż potrzebuje naszej szczególnej uwagi. Tylko jak wybrać, co na ścianę w sypialni będzie najlepsze – obraz, fototapeta, sztukateria czy może po prostu farba? Mam dla Was kilka propozycji w kategorii – co na ścianę w sypialni za łóżkiem, jak ją zaaranżować?
Co na ścianę w sypialni za łóżkiem? – Tapeta
To prosty sposób, by wprowadzić do sypialni ciekawy wzór, odpowiadający jej stylowi. W sypialniach nowoczesnych doskonale sprawdzi się tapeta z geometrycznym wzorem. Z kolei w tych urządzonych na romantyczną nutę idealnie zaprezentują się motywy florystyczne. Do tapety ze wzorem pasują tkaniny gładkie, mogą być lekko strukturalne. Wybierz jeden z kolorów tapety zgodny z twoimi upodobaniami i stylem wnętrza i przenieś go na okno w postaci zasłony lub rolety rzymskiej. Dzięki temu uzyskasz spójny, stylowy efekt.
Co na ścianę w sypialni za łóżkiem? – Fototapeta
Fototapeta daje możliwość wprowadzenia efektu głębi do małej sypialni. Motyw drzew, piaszczystej plaży czy chmur wprowadzi nas w błogi nastrój i wyciszy. Fototapeta może być również wydrukiem wielkoformatowym naszego prywatnego zdjęcia, co podkreśli oryginalność tej przestrzeni. Jeśli zdecydujesz się na przestrzenne widoki, dobierz do tego delikatną, gładką firanę bądź zasłonę.
Tapicerowany zagłówek
To rozwiązanie spełnia wiele funkcji – poprawia komfort np. wieczornego czytania książki w łóżku, wycisza dźwięki zza ściany, izoluje od jej chłodu. Jego wielkość warunkowana jest przez miejsce na ścianie i wyobraźnię. Zagłówek może wystawać ponad łóżko ok. metra, tak, byśmy mogli oprzeć się o niego w pozycji siedzącej. Możemy też zdecydować się na dekoracyjną ozdobę sięgającą aż do sufitu. Taki zagłówek najczęściej tapiceruje się welurem. Powodów wyboru tej tkaniny jest kilka: to aktualnie najmodniejsza tkanina do wykonywania tego typu dekoracji oraz zasłon czy poduszek. Jest materiałem stabilnym, o odpowiednio dużej gramaturze, dzięki której jest wytrzymały w użytkowaniu, łatwo się czyści – wystarczy odkurzyć lub skorzystać z wilgotnej ściereczki. Welur jest także bardzo miły w dotyku.
Co na ścianę w sypialni za łóżkiem? – Sztukateria
Sztukateria wraca do trendów jeśli chodzi o dekorację ścian. Najczęściej pojawia się w postaci cienkich listewek, ułożonych w geometryczne kompozycje i wydzielając strefy pomieszczenia. Taka sztukateria tworzy także stylowe obramowanie dla elementów znajdujących się na ścianie – kinkietów, lustra czy obrazu. Montaż sztukaterii na ścianie musi odbyć się przed jej pomalowaniem, aby mogła stać się integralną częścią ściany. Sztukateria to dość uniwersalna dekoracja, dlatego sprawdzi w wielu stylach. Do takiej dekoracji ściany pasują zarówno zasłony gładkie, jak i te z botanicznym, czy geometrycznym motywem.
Beton architektoniczny
To wciąż modna i atrakcyjna dekoracja, którą z powodzeniem możemy zastosować w sypialni. Mimo, iż beton z natury jest surowy i zimny, to w otoczeniu miłych w dotyku tkanin oraz mebli z drewna, wypada bardzo stylowo, tworząc designerski wystrój. Świetnie wygląda przy nim welur, tkaniny strukturalne o splocie płóciennym i wszelkie naturalne materiały, które go ocieplą. Szarość betonu pozwala na dopasowanie praktycznie każdego koloru w pozostałych elementach wystroju wnętrza.
Zabudowa
W małych sypialniach wykonanie na zamówienie zabudowy z szaf i szafek wokół łóżka daje możliwość swobodnego poruszania się po sypialni. Wówczas przestrzeń jest uporządkowana i praktyczna (dużo miejsca do przechowywania), a przy tym nad wyraz przytulna. Zabudowa skutecznie wygłusza ścianę i ociepla pomieszczenie. Dobór zasłon w sypialni z taką zabudową uzależniłabym od materiału wykorzystanego na zagłówek łóżka. Choć nie jest to regułą dopasowywania tkanin, to w tym przypadku stworzy bardzo efektowne wnętrze.
Okładzina drewniana
Okładzina drewniana może przybierać postać np. pionowych lameli panelowych (hit projektowy) do wnętrz nowoczesnych, paneli podłogowych drewnopodobnych czy desek z odzysku, które można pomalować dowolną farbą. Drewno jest materiałem ciepłym w dotyku, dlatego też bardzo dobrze sprawdza się jako dekoracja ścienna szczególnie w sypialni. Wybór dekoracji z drewna uzależniamy jednak od stylu pomieszczenia. Np. w sypialni w stylu urban jungle doskonałą dekoracją ściany za łóżkiem będzie mata z wykorzystaniem pni bambusowych. Wówczas w oknie najlepiej sprawdzi się roleta rzymska z naturalnej tkaniny.
Co na ścianę w sypialni za łóżkiem? – Cegła
Cegła (np. w postaci naturalnej) jest doskonałą dekoracją ściany w sypialni industrialnej. Z kolei w styl skandynawski pięknie wkomponuje się cegła pomalowana na biało. Pamiętajmy wówczas, aby zaimpregnować cegłę, co pomoże nam utrzymać ja w czystości. W przypadku ściany z cegły warto zastosować dodatkowe, dedykowane jej oświetlenie. Jej nierówna powierzchnia w niepowtarzalny sposób załamie światło, co stworzy spektakularny efekt. Do takiej dekoracji musimy rozważnie dobrać aranżację okna – nie może ona konkurować ze ściana o uwagę domowników. Najlepiej więc sięgać po proste, gładkie tkaniny.
Farba
Ściana za łóżkiem w sypialni to dobre miejsce na wprowadzenie innego koloru farby niż na pozostałych ścianach. Innego – czyli bardziej wyrazistego, intensywniejszego, ciemniejszego, w przypadku towarzystwa jasnych, pastelowych pozostałych ścian. Oczywiście kolor ten musi współgrać z paletą barw pomieszczenia oraz jego stylem. Intymność sypialni podkreślą ponadczasowe ciemne barwy, takie jak odcienie granatu, fioletu, butelkowej zieleni, szmaragdu czy bordo. Kolor, który pojawi się na ścianie za łóżkiem, możemy powielić na zasłonach. Z dopasowaniem barwy nie powinniście mieć problemu, gdyż w naszej ofercie znajdziecie zasłony w naprawdę szerokiej gamie kolorystycznej.
Ściana w sypialni za łóżkiem jest najlepszym miejscem na wprowadzenie ciekawej dekoracji. Nie widzimy jej przed zaśnięciem, więc nas nie rozprasza, a po przebudzeniu neutralny widok pozwala na spokojne wejście do rzeczywistości. Mam nadzieję, że poszukując inspiracji, by zaaranżować przestrzeń za łóżkiem, skorzystacie z któregoś z moich pomysłów.
Dodaj komentarz