Zarówno rolety jak i żaluzje mają swoich zwolenników i przeciwników. Co więc wybrać – żaluzje czy rolety? Jeśli właśnie zastanawiasz się, jakie rozwiązanie wybrać, by osłonić swoje wnętrza przed słońcem i ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów – mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Ten tekst pomoże ci zdecydować – żaluzje czy rolety, co lepsze?
Aby podjąć właściwą decyzję, musimy spojrzeć na zagadnienie z wielu perspektyw. Powinniśmy więc zastanowić się nad takimi aspektami danej dekoracji okiennej jak: sposób montażu, walory akustyczne, serwis, użytkowanie, a nawet możliwość dopasowania jej do stylu wnętrza. Jeśli dobrze przyjrzymy się tym zagadnieniom, z pewnością łatwiej będzie nam wybrać – rolety czy żaluzje.
Rolety czy żaluzje? – Sposób montażu
Zarówno w przypadku rolet rzymskich, jak i żaluzji montaż jest właściwie taki sam. Montuje się je na specjalnie dedykowanych uchwytach, które różnią się w zależności od modelu, systemu sterującego oraz sposobu montażu. Mogą być zamontowane ściennie, sufitowo lub bezpośrednio do ramy okna na tzw. uchwytach bezinwazyjnych (nie wymagających wiercenia). W obu przypadkach istnieje dodatkowa opcja montażu inwazyjnego do listwy przyszybowej, która jest wymiennym elementem okna. Montaż do takiej listwy nie powoduje wygaśnięcia gwarancji na okno. Taką możliwość daje system do rolet rzymskich up&down. Jego funkcjonalność podbija serca naszych klientów ze względu na łatwość użytkowania, możliwość swobodnego otwierania okna, szybkość demontażu rolet do prania oraz możliwość wyboru dowolnej tkaniny z metrażu do uszycia takiej rolety.
Rolety czy żaluzje? – Walory akustyczne
Do produkcji rolet rzymskich wykorzystuje się materiały o stabilnym splocie z odpowiednią gramaturą (tkanina nie może mieć struktury siatki). Dzięki temu rolety odznaczają się bardzo dobrymi walorami akustycznymi – likwidują echo, a wnętrze staje się ciepłe i przytulne. Z kolei żaluzje nie wpływają w wyraźny sposób na akustykę wnętrza. Jednak z pewnością dźwięki inaczej się rozchodzą przy żaluzjach drewnianych z szerokimi lamelami niż przy żaluzjach wykonanych z aluminium.
Rolety czy żaluzje? – Serwis
Rolety rzymskie są niezwykle proste w demontażu. Pozwala to szybko i łatwo ściągnąć je do prania (to ważna informacja zwłaszcza dla osób z alergią na kurz). Nie ma potrzeby odpinania systemu z uchwytów, wystarczy odblokować dolne klipsy trzymające sznurki, wyjąć usztywnienia i odczepić materiał przymocowany do systemu sterującego za pomocą taśmy rzepowej. Rolety można prać w pralce w temperaturze 30°C, z dodatkiem płynu do prania oraz płynu zmiękczającego.
Żaluzje – zarówno drewniane jak i aluminiowe lamele należy przecierać lekko wilgotną czystą ściereczką. Szczególnie delikatnie należy obchodzić się z barwionym drewnem, gdyż częste przecieranie z czasem może doprowadzić do wyblaknięcia koloru, a zbyt wilgotna ściereczka może zdeformować lamele. Nie demontujemy żaluzji z okien. Czyszczenie powinno się odbywać w zwisie przy otwartych lamelach.
Rolety czy żaluzje? – Użytkowanie
Sterowanie roletą rzymską polega na podnoszeniu i opuszczaniu uszytej formy na dowolną wysokość, czyli możemy zarówno całkowicie odsłonić okno, jak również całkowicie je przysłonić. Możemy także parkować roletą na dowolnej wysokości, która nam w danej chwili odpowiada. Kluczową rolę odgrywa tutaj tkanina, która może mieć postać przeziernej firany lub kryjącego materiału zasłonowego blokującego dostęp światła. To od materiału oraz ustawienia wysokości rolety zależy ile światła wpada do wnętrza oraz jaką mamy widoczność na zewnątrz.
W przypadku żaluzji użytkowanie przebiega podobnie. Również możemy żaluzję podnosić i opuszczać, jeśli mamy taką potrzebę. Natomiast dostęp światła regulujemy poziomym ustawieniem lameli, co może wpływać na jego ilość w pomieszczeniu. Dobrze też wziąć pod uwagę widoczność jaką oferuje nam żaluzja. Widzimy tyle, ile wynosi aktualnie szczelina między lamelami. Przy ustawieniu poziomo widzimy na wprost, a żeby zobaczyć co się dzieje za oknem poniżej lub powyżej linii horyzontu, musimy odpowiednio przestawić lamele. Zatem nie mamy możliwości zobaczenia jednocześnie wszystkiego, co dzieje się za oknem, bez sterowania żaluzją. Dla jednych może to być wadą, a dla innych zaletą. Uważam, że dużo zależy od tego, jaką funkcję pełni wnętrze.
W końcu inne mamy oczekiwania co do oglądania widoku za oknem w domu, inne np. w biurze. W przypadku żaluzji nie uzyskamy efektu całkowitego zaciemnienia, ponieważ mimo zamkniętej pozycji lameli światło i tak przedostanie się pomiędzy nimi. Nie jest to więc dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na całkowitym zaciemnieniu pomieszczenia. Ewentualnym rozwiązaniem tego problemu może być dodatkowe zastosowanie zasłon z tkaniny typu blackout.
Wybór wzorów i kolorów oraz dopasowanie do stylu wnętrza
Tych, którzy uwielbiają mieć duży wybór i możliwość częstych zmian dekoracji swoich okien, nie trzeba przekonywać do rolet rzymskich. Możliwość wykorzystania prawie każdego materiału do ich profesjonalnego uszycia, łączenie różnych wzorów i kolorów oraz wpływ na dostosowanie wielkości dekoracji do wysokości nadproża okna, to najważniejsze atuty rolet rzymskich. Przekładają się one na bardzo istotną kwestię związaną z doborem odpowiednio skomponowanej dekoracji okiennej do stylu naszego wnętrza. Jest to produkt, który tak naprawdę odnajdzie się w każdym stylu – od klasycznego po minimalistyczny.
Żaluzje są również dość uniwersalnym produktem, jednak nie aż tak, jak rolety. Żaluzji nie zastosujemy do stylu klasycznego, retro czy rustykalnego. Nie sprawdzą się też we wnętrzach z małą ilością światła. Natomiast świetnie sprawdzą się w stylach: nowoczesnym, minimalistycznym, loftowym czy stylu industrialnym. Mają zastosowanie w biurach (również tych domowych) oraz w restauracjach, lobby hotelowych czy innych miejscach użyteczności publicznej, choć i tutaj często konkurują z roletami rzymskimi. Ostateczne podjęcie decyzji – rolety czy żaluzje – musimy uzależnić od własnych potrzeb i możliwości montażowych, biorąc pod uwagę wszystkie aspekty.
3 komentarze
SUPER
Dużo przydatnych informacji
super