Projektowanie i dekorowanie wnętrz w zgodzie z naturą, to jeden z najnowszych trendów, który szybko zyskuje na popularności. Poznajcie więc biophilic design – z miłości do natury.
Biophilic design – Jak to się zaczęło?
Natura nie pierwszy raz wkrada się do naszych wnętrz. Tym razem jednak aranżacja nie jest jedynie okraszona dodatkami typu kwiaty w doniczkach, ale jest jej całkowicie oddana. Edward O. Wilson, który spopularyzował w latach 80’ określenie „biophilic” (miłość do natury) twierdzi, że kontakt z naturą jest nam potrzebny do zachowania równowagi i zdrowia. Kiedy więc po licznych badaniach okazało się, że bliskość natury wpływa korzystnie na zdrowie, samopoczucie i energię ludzi, projektanci wnętrz postanowili to wykorzystać. W swoich biurach czy mieszkaniach potrzebujemy czuć bliskość natury, czuć się przyjemnie, czerpać ze środowiska naturalnego. Z tych potrzeb właśnie zrodził się trend biophilic design – projektowanie w zgodzie z naturą.
Biophilic design – Jak to na nas działa?
Projektowanie biofilne ma na uwadze jak najlepszy wpływ na zdrowie mieszkańców, uczniów, pracowników, pacjentów. Ma za zadanie obniżać poziom stresu, wpływać na efektywność nauki, szybkość regeneracji organizmu, wpływać na wydajność pracowników. Dlatego też nie dziwi nas fakt, że trend ten coraz chętniej wprowadzany się zarówno do przestrzeni prywatnych, jak i publicznych – biur, szkół czy szpitali.
Coraz częściej w biurach i korporacjach zakłada się strefy ogródkowe, tworząc tym samym przyjazne miejsce dla swoich pracowników. Mogą się w nich zrelaksować i szybko nabrać energii. Pielęgnacja roślin ma ogromny wpływ na samopoczucie pracowników i obniżenie poziomu stresu. Mini strefę ogródkową możemy stworzyć praktycznie wszędzie, nawet w małym mieszkaniu w bloku. Możemy przecież hodować zioła w skrzynce na balkonie albo w donicach ustawionych na kuchennym oknie.
Biophilic design – Jak to osiągnąć?
Przy projektowaniu budynków architekci zwracają uwagę przede wszystkim na to, by zapewnić wnętrzom jak największy dostęp do światła dziennego. Planując taras uwzględniane jest miejsce dla drzew i krzewów. W kwestii wystroju skupiamy się na połączeniu zieleni z naturalnym drewnem mebli i podłogi. Wybierając tkaniny sięgamy głównie po te naturalne – len, bawełnę. Zatem zasłony powinny być uszyte z tkanin o naturalnym splocie i matowym wykończeniu.
Wieszając zasłony pamiętajmy, aby nie zasłaniać nimi światła dziennego. Nie znaczy to, że musimy z nich rezygnować, po prostu powinny one pełnić raczej bardziej rolę dekoracyjną niż zasłaniającą. Jeśli szukacie pomysłu na zasłony odsyłamy do artykułu Pomysł na zasłony – dekorator Eurofirany radzi. W przypadku aranżowania wnętrz w duchu biophilic design zasłony najczęściej pozostają rozsunięte na boki wnęki okiennej i wiszą prosto bez podpięć czy dodatkowych ozdób. Doskonale sprawdzą się tu też rolety rzymskie, gdyż dzięki funkcji sterowania wysokością, są świetną dekoracją wpuszczającą do pomieszczenia maksymalną ilość światła. Wybór między zasłonami a roletami ułatwi Wam nasz artykuł Rolety rzymskie i zasłony? Podpowiadamy co wybrać do Twojego wnętrza.We wnętrzach projektowanych z miłości do natury nie może oczywiście zabraknąć też dużej ilości roślin i dodatków zdobionych roślinnymi motywami. Dekoracje powinny tez zmieniać się zgodnie z porami roku, tak, by jak najlepiej oddawać zmienność i piękno natury.
Brak komentarzy