Beżowy kolor ścian to chyba jeden z najbardziej uniwersalnych wyborów, na jaki możemy zdecydować się, malując swoje mieszkanie. Beżowe ściany stanowią bowiem idealną bazę dla różnorodnych stylów aranżacji wnętrz. Nie znaczy to jednak, że beżowy pasuje do wszystkiego. Nie mamy zatem całkowitej dowolności przy wyborze kolorów zasłon, tapicerek mebli czy innych dodatków. Nawet beż może źle komponować się z innymi kolorami, jeśli nieodpowiednio go zestawimy. Beżowy kolor ścian daje jednak naprawdę spore możliwości aranżacyjne. Wystarczy tylko umiejętnie je wykorzystać.
Beżowe ściany stanowią bowiem idealną bazę dla różnorodnych stylów aranżacji wnętrz. Nie znaczy to jednak, że beżowy pasuje do wszystkiego. Nie mamy zatem całkowitej dowolności przy wyborze kolorów zasłon, tapicerek mebli czy innych dodatków. Nawet beż może źle komponować się z innymi kolorami, jeśli nieodpowiednio go zestawimy. Beżowy kolor ścian daje jednak naprawdę spore możliwości aranżacyjne. Wystarczy tylko umiejętnie je wykorzystać.
Beżowe ściany w salonie to więc świetny sposób na stworzenie dobrej bazy dla stylizacji tego pomieszczenia. Jednak podstawową zasadą wykorzystania koloru beżowego na ścianach jest świadome zastosowanie dodatków, które pojawią się we wnętrzu. Kluczową kwestią doboru dodatków do beżu jest przede wszystkim określenie czy na ścianach pojawi się jego ciepła, czy chłodna tonacja.
Beż w ciepłej tonacji
Beż w tonacji ciepłej to taki, w którym znalazła się niewielka domieszka żółci. Oczywiście możemy trafić też na taki odcień beżu, w którym dodatek żółci jest dosyć duży – nie polecam jednak stosować go na ścianach. Taki odcień pomniejszy optycznie wnętrze. Jeżeli ściany pomalujesz na ciepły beż, dodatki także powinny wywodzić się z ciepłej tonacji. Z powodzeniem możesz sięgnąć więc po dekoracje w kolorach brązu, zieleni, pomarańczy czy pudrowego różu.
do aranżacji wykorzystano: obraz KAKTUS, lampa dekoracyjna KELLY, poszewka dekoracyjna GRACJAN, poszewka dekoracyjna GRACJAN, poszewka dekoracyjna SCARLET, poszewka dekoracyjna CITY, patera dekoracyjna EMIL, zasłony i rolety szyte na wymiar w salonie stacjonarnym lub przez internet.
Przy zestawianiu beżu z różem jest jednak jedna zasada. Im cieplejszy odcień beżu, tym róż powinien być bardziej przygaszony. Z beżami w ciepłej tonacji dobrze będą także komponowały się dodatki w kolorze kremowym czy białym. Biel, jako bazowa, uniwersalna barwa zwykle pasuje do wszystkich kolorów. Należy jednak pamiętać, by ostrożnie podchodzić do różnych odcieni bieli, gdyż jest ich nawet kilkanaście. Np. śnieżna biel nie będzie pasować do ciepłych beżowych ścian, za to biel jaśminowa pięknie się z nimi skomponuje.
Beż w chłodnej tonacji
Beż, którego tonacja jest chłodna, często określany jest jako „zimny beż” albo jako „ciepła szarość”. Ten odcień świetnie prezentował się będzie w zestawieniu z takimi kolorami jak np.: granat, błękit, khaki, szarość czy turkus. Bardzo dobrze wypadnie zarówno w połączeniu z pastelami, jak i kolorami nasyconymi. Chłodny beż ładnie wyeksponuje także towarzystwo czerni.
do aranżacji wykorzystano: obraz dekoracyjny BINGO, lampka stołowa RANDY, lampa dekoracyjna EVELYN, welwetowa poszewka KASANDRA zdobiona kryształkami, welwetowa poszewka KASANDRA zdobiona kryształkami, zasłona ADORE.
Dodatki do beżowych ścian
Kiedy mamy beżowe ściany w salonie, dobrze jest zdecydować się na jeden dodatkowy, dominujący kolor, który ożywi wnętrze. Kiedy już go określimy i podejmiemy decyzję, możemy przenosić go do wystroju w dodatkach. Oczywiście powinniśmy robić to jednak z umiarem. Dobrym pomysłem jest np. wybór zasłon ze wzorem w przewodnim kolorze. Barwa, która ma być towarzystwem dla beżu, może pojawić się na dodatkach takich jak: poduszki dekoracyjne, podkładki na stół, obrazy czy grafiki, doniczki. Dobór dodatków w jednym kolorze świetnie podkreśli oczekiwany efekt, a także wyróżni styl naszego wnętrza i nada mu charakteru.
Wybierając tkaniny obiciowe czy dekoracje okienne, najlepiej do już pomalowanych ścian przymierzać materiały w postaci próbek. Paleta dostępnych odcieni beżu jest bardzo obszerna. Ponadto każdy kolor różnie prezentuje się na ścianach nawet w tym samym wnętrzu (np. ze względu na różne nasłonecznienie). Korzystając z próbek przy wyborze tkanin, unikniemy rozczarowania z finalnego efektu. Stosując podstawowe zasady doboru kolorów dodatków do ścian pomalowanych na beżowo, z łatwością uda się zaaranżować stylowe, piękne wnętrze.
Chętnie Ci w tym potowarzyszymy. Wystarczy, że umówisz się na spotkanie z dekoratorką, która pomoże Ci znaleźć funkcjonalne i estetyczne, optymalne rozwiązania dekoracji okiennych. Możesz też wysłać do nas zdjęcia z opisem problemu na adres blog@eurofirany.com.pl – z przyjemnością posłużymy Ci radą.
2 komentarze
Ta chłodna tonacja spodobała mi się najbardziej, ale nie wiem czy białe kanapy i dzieci to dobre połączenie 😉
Proszę o podpowiedź jaką farbą zostały pomalowane ściany w aranżacji z granatem ?