Classic Blue to kolor roku wybrany przez Instytut Pantone. Meble i dodatki w niebieskim kolorze, to więc wciąż najgorętszy trend sezonu. Tylko jaki kolor pasuje do niebieskiego? Jak skomponować nie tylko modną, ale też harmonijnie piękną stylizację wnętrza? Dziś podpowiem Wam jaki kolor pasuje do niebieskiego pokoju i dodatków w tym kolorze.
Niebieski jest nie tylko gorącym trendem w modnej palecie barw, ale także doskonałą uniwersalną bazą dla stworzenia eleganckiej stylizacji. Jeśli więc lubisz wykorzystywać nowe trendy, jednak nie zamierzasz co sezon fundować sobie generalnego remontu, wykorzystaj modne dodatki, które w każdej chwili będziesz mogła dowolnie przearanżować bądź zmienić. Nie musisz od razu przemalowywać ścian na niebiesko, by nadać swojemu wnętrzu modnego charakteru. Czasem wystarczy zmienić choćby zasłony czy narzutę na łóżko. Pamiętajmy, żeby zawsze planując wystrój spojrzeć na całość i kolorystyczną harmonię wszystkich dodatków. Niebieska barwa spodoba się nie tylko tropicielom wnętrzarskich trendów, ale także miłośnikom stylowej klasyki. Niebieski jest kolorem bardzo uniwersalnym, dlatego z jego pomocą możemy stworzyć aranżacje w naprawdę wielu stylach i odmiennych charakterach. Wszystko zależy od tego, w jakim towarzystwie niebieski pojawi się w naszych wnętrzach.
Młodzieżowo czy elegancko?
Tak jak wspomniałam, kluczowe dla roli niebieskiego we wnętrzu jest towarzystwo. Barwa ta doskonale będzie współgrała z kolorami podstawowymi – bielą, czernią, szarością czy beżem. Jeśli więc nie jesteś pewna swego estetycznego wyczucia, możesz zdecydować się na jedno z tych podstawowych, bezpiecznych połączeń. Niebieski z piaskowym beżem będzie prezentował się niezwykle elegancko, więc z powodzeniem możesz wykorzystać to zestawienie w salonie urządzonym na styl klasyczny. Z kolei jeśli podejdziemy do tematu nieco odważniej i niebieski pojawi się w towarzystwie energetycznej żółci czy pomarańczy, mamy gotowy pomysł na pokój dla nastolatka. Młodzieżowy charakter jaki wprowadzi taki duet do wnętrza, z pewnością spodoba się nawet najbardziej wymagającym pociechom. Z kolei ciepłe nasycenie żółci czy pomarańczowego zrównoważy chłodny odcień niebieskiego, dodając wnętrzu więcej przytulności.
W marynistycznym stylu
Niebieski to kolor nieba, morza, oceanu… nic więc dziwnego, że to właśnie ta barwa króluje w stylu marynistycznym. Jeśli marzy Ci się więc sypialnia przywodząca na myśl morskie przygody, plażę i wakacje, stwórz bazę opartą na bieli i skompletuj dodatki w kolorze niebieskiego oraz czerwieni. Kolorystyczna proporcja w tym stylu powinna wyglądać tak: biel – niebieski – czerwień (gdzie bieli będzie najwięcej, czerwieni najmniej). Charakterystyczne dla tego stylu są także biało – niebieskie pasy. Mogą więc pojawić się one na ścianach albo poduszkach dekoracyjnych czy zasłonach. Jeśli lubisz większą elegancję i prostotę, marynistyczna stylizacja może pójść także w stronę stylu Hampton. Pisaliśmy o tym stylu już na naszym blogu, więc jeśli chcesz urządzić swój salon w stylu nadmorskich kurortów nowojorskich elit, odsyłamy do artykułu Styl Hampton we wnętrzach – jak urządzić salon w modny sposób?
Niebieski dla niemowlaka – jaki kolor pasuje do niebieskiego?
Niebieski to także niezwykle uniwersalny pomysł na urządzenie pokoju malucha. W pokojach dziecięcych najlepiej wykorzystać delikatne, pastelowe odcienie niebieskiego. Doskonale zaprezentują się one w połączeniu np. z jasnym różem. Jeśli jednak wyznajesz zasadę: niebieski dla chłopców, różowy dla dziewczynek, możesz połączyć niebieski z bielą i odrobiną ciepłej szarości. Całość będzie wyglądać wyjątkowo subtelnie i przyjemnie. Takie zestawienie sprawdzi się zarówno w pokoju niemowlaka jak i nieco starszego dziecka. Dodatkowo stworzy ładną bazę dla kolorowego świata dziecięcych zabawek.
Niebieska barwa dodatków stwarza zatem przed nami ogromne możliwości aranżacyjne. Zarówno ze względu na wielość odcieni niebieskiego jak i możliwych połączeń kolorystycznych, w których barwa ta prezentuje się po prostu dobrze. Wszystko zależy więc od naszych upodobań i estetycznego wyczucia. Zabawa barwami może przynieść naprawdę dużo satysfakcji i pięknych efektów.
Brak komentarzy