Styl loftowy króluje wśród wnętrzarskich trendów już od kilku sezonów. Nic dziwnego! Wiele osób marzy o tym, aby poczuć nowojorski klimat w swoim domu. Pokażemy więc, jak można zaaranżować salon w stylu loftowym i na co zwracać uwagę, kiedy komponuje się wystrój takiego wnętrza.
Co sprawiło, że industrialny styl wielkomiejskich poddaszy stał się tak atrakcyjny? Może uczucie kosmopolitycznego stylu życia, podkreślenie charakteru właścicieli i niezwykła łatwość w aranżacji takiego wnętrza. Styl industrialny jest też niesamowicie uniwersalny — w loftowym mieszkaniu dobrze czują się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jest bardzo funkcjonalne i łatwe w utrzymaniu. Jeśli myślisz o urządzeniu salonu w stylu loftowym, postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami.
Fabryka w salonie, czyli podstawowe składniki stylu loftowego
Na początku warto rozszyfrować samo pojęcie „loft”. To słowo pochodzące z języka angielskiego, które oznacza strych lub poddasze. Zostało przejęte przez architektów wnętrz i dekoratorów jako określenie na mieszkanie urządzone w budynkach poprzemysłowych. To sprawiło, że dawniej niedoceniane ceglane wnętrza i budynki starych fabryk czy szkół, zyskały drugą młodość, a wykorzystanie do dekoracji elementów znalezionych na miejscu, stało się oznaką wyrobionego gustu estetycznego. Tak narodził się styl loftowy, nazywany też industrialnym. Przestrzeń zaprojektowana w stylu może służyć do wielu różnych funkcji, począwszy od formalnego gabinetu czy salonu po swobodną przestrzeń mieszkalną. Dzisiaj pokażemy jak w prosty sposób przenieść charakter poprzemysłowego poddasza do salonu.
Twierdzenie, że cegła jest równoważna stylowi magazynowemu, może uchodzić za frazes, ale tym bardziej podkreśla to jej rolę w industrialnym wnętrzu. Jeśli wiemy, że pod warstwą farby i tynku kryje się piękna czerwona cegła, możemy zdecydować się na jej odkrycie. Niestety, niewielu z nas ma to szczęście. Dużo łatwiejszym (i pewniejszym!) sposobem jest zamontowanie gotowych wkręcanych paneli. To szybki i sprytny sposób na dodanie charakteru do wnętrza. Drugim polecanym przez nas rozwiązaniem jest wykorzystanie betonu architektonicznego lub pomalowane ścian w taki sposób, żeby go imitowały – na rynku znajdziesz wiele wygodnych rozwiązań.
Uporządkowany chaos
Loftowy salon składa się zazwyczaj z wysokich sufitów, odsłoniętych ścian i podłóg. Nie możemy zapomnieć o tym, że salon powinien mieć ciepłą i przytulną atmosferę, która jest niezbędna dla tej przestrzeni mieszkalnej. Aby uzyskać taki wygląd w swoim salonie, możesz dodać trochę futrzanych dywaników, stylizowanych poduszek i pozornie niedopasowanych krzeseł, sof i stolików zbudowanych ze starych skrzyń. Takie rozwiązanie w połączeniu z eleganckimi meblami ze skóry stworzy rustykalne pomieszczenie z elegancką nutą.
Otwarta przestrzeń oznacza mniej miejsca?
W loftowych salonach mamy wrażenie dużej, odsłoniętej przestrzeni. Taki efekt udaje się osiągnąć poprzez wybór niskich mebli: szafek do przechowywania czy stolików kawowych. Skorzystaj z otoman, drewnianych ław, mebli, które spełniają jednocześnie kilka funkcji, np. są siedziskiem i schowkiem w jednym. Wymieszaj stare lub stylizowane przedmioty dekoracyjne z przemysłowym minimalizmem, aby stworzyć pokój dzienny pełen kontrastów. Najważniejsze są wyraziste sofy, fotele i niewielka liczba elementów dekoracyjnych.
Użyj prostych form i zachowaj dużo wolnego miejsca wokół mebli, aby w pełni wykorzystać przestrzeń. Miękka sofa i stół do kawy zbudowany z drewnianej skrzyni oferują miejsce do wypoczynku, a wyjątkowa lampa osadzona na fotograficznym statywie z minionych lat podkreśli wyjątkowy charakter salonu. Pamiętaj, aby przed zakupem mebli i dodatków zastanowić się, czy do siebie pasują. Eklektyczne wnętrze wygląda dobrze, jeśli jest złożone z dobrze zaplanowanych elementów.
Wskazówka: Trzymanie się określonego schematu kolorystycznego pomaga przy tworzeniu miksu stylizacyjnego i wyborze kolejnych mebli i dodatków.Światło i kolor w industrialnym wnętrzu
Zaplanuj spójny schemat kolorów, których użyjesz w salonie. Kiedy chcesz wzmocnić wrażenie dużej przestrzeni, wybranie spójnej, neutralnej palety barw jest kluczowe. Pamiętaj, żeby nie projektować salonu w oderwaniu od reszty mieszkania lub domu. Harmonijnie współgrające kolory powodują, że przestrzeń staje się gładsza, czystsza i bardziej elegancka. Życie w salonowym mieście wśród szarości i czarnych wykończeń przemysłowych nadal może być kolorowe. Wybierz meble, które mają wyraziste kształty i kolory lub powieś na betonowych ścianach dekor czy dzieło sztuki w mocnej barwie. Dodaj tematyczne lampy, obłóż kanapę stylizowanymi poduchami z industrialnymi printami, dodaj imitujące vintage figurki motocykli na blaty stolików kawowych lub przed telewizor.
Kolorystyka loftowego salonu
Loftowy salon to miejsce, w którym spotykają się wyeksponowane ceglane ściany i czarno-białe plakaty w prostych ramach. Gładkie ściany i ostre kanty mebli zestawiane są z puszystymi dywanikami, a odkryte rury z surowymi drewnianymi podłogami, tworząc przestrzeń życiową, która wygląda idealnie. Miedź, żelazo i szkło to główne materiały, które powinnaś wybierać, kupując dodatki do salonu w stylu industrialnym. Liściaste rośliny domowe będą się świetnie prezentować włożone do kanciastej osłonki z ze szkła i ustawione na niskim stoliku — nawet w fabrycznym klimacie nie możemy zapomnieć o zieleni!
Oświetlenie w loftowym salonie
Oświetlenie jest również ważną cechą, którą należy rozważyć podczas planowania industrialnej metamorfozy w salonie. Czy masz możliwość kupienia fabrycznych lamp i oświetlenia nimi sufitu, czy wolisz skorzystać z bardziej klimatycznych lamp stołowych i podłogowych? Wszystko zależy też od efektu, który chcesz uzyskać i tego, czy lampę potraktujesz jako modny dodatek we wnętrzu, czy praktyczne źródło światła mające spełniać określoną potrzebę — np. służyć do czytania. Oczywiście te dwa podejścia się nie wykluczają!
Podczas gdy niewiele z nas faktycznie mieszka w starych szkołach lub fabrykach, wciąż istnieje sporo elementów stylu industrialnego, które łatwo przenoszą się na możliwości aranżacyjne nowoczesnych wnętrz. Niezależnie od wielkości, lofty, duże salony i mieszkania typu studio, mają dużo wspólnego.
Styl loftowy nie ma ściśle określonych zasad czy rozwiązań, które musisz wykorzystać. Rozważając różne pomysły na wystrój salonu, pamiętaj, że ma to być przestrzeń, która sprawia, że rodzina i goście czują się komfortowo żyjąc w nim na co dzień. Jeśli więc jesteś fanką surowych wykończeń i ciekawych tekstur, nadszedł czas na wprowadzenie tego stylu do Twojego domu.
Dodaj komentarz