W czasie pandemii więcej przebywamy w domu. Pracujemy w salonie, sporo czasu spędzamy z rodziną, częściej gotujemy – niektórzy odkryli u siebie nawet nowe talenty kulinarne. Zatem czy kuchnia z salonem powinna być otwarta czy zamknięta Funkcjonalna organizacja przestrzeni jest więc teraz szczególnie ważna. Dziś skupię się na kuchni i na częstym dylemacie – czy kuchnia otwarta na salon to dobry pomysł z praktycznego punktu widzenia.
Kuchnia z salonem – otwarta czy zamknięta?
Mimo, iż od wielu lat możemy zauważyć tendencję do projektowania przestrzeni otwartej, wciąż wielu z nas ma dylemat – kuchnia z salonem – otwarta czy zamknięta? Skąd wzięła się ta popularność otwartych przestrzeni? Z praktycznego punktu widzenia wynikać to może z faktu, że nasze powierzchnie mieszkaniowe są często mniejsze niż kiedyś. Chcemy więc maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Otwarte pomieszczenia wydają się bardziej przestronne, większe, a do tego miejsce przeznaczone na ściany działowe możemy funkcjonalnie wykorzystać. Zaletą otwartych wnętrz jest coś jeszcze. Aktualnie dostrzegamy coraz większą potrzebę dbania o relacje i budowanie rodzinnych więzi. Wspólne uczestniczenie w domowych obowiązkach i życiu codziennym niezwykle zbliża domowników.
Podczas gotowania w otwartej kuchni możemy przecież swobodnie porozmawiać i spędzić czas wspólnie. Nawet wtedy, gdy rodzice gotują, a dzieci siedzą wygodnie na salonowej kanapie. Wybór między kuchnią zamkniętą a otwartą to szalenie indywidualna kwestia. Wszystko zależy od tego, jakim metrażem domu czy mieszkania dysponujemy, jakie mamy upodobania, jak podchodzimy do kwestii porządku i przede wszystkim jak korzystamy z kuchni. Poznajcie zatem wady i zalety otwartej kuchni. Wtedy łatwiej będzie Wam pojąć decyzję, czy to rozwiązanie będzie dla Was odpowiednie.
Kuchnia otwarta na salon – wady i zalety tego rozwiązania
Aby ocenić co jest wadą, a co zaletą tego rozwiązania musimy rozpatrzeć problem indywidualnie. Dla jednych gotowanie, podczas gdy inni patrzą nam na ręce, będzie ogromnym minusem. Z kolei dla innych możliwość uczestniczenia w całym spotkaniu podczas przyjmowania gości, bez konieczności zamykania się w kuchni będzie zdecydowaną zaletą. Gotowanie w domu już od dawna nie jest tylko przykrym obowiązkiem, a sztuką. Jeśli więc lubimy spełniać się w kuchni, eksperymentować z nowymi smakami, realizujemy się kreatywnie i gotowanie sprawia nam przyjemność – nic nie stoi na przeszkodzie, by te kulinarne spektakle były widoczne dla wszystkich domowników i gości.
Pozostawanie w kontakcie wzrokowym podczas gotowania jest dla wielu osób bardzo ważne. Wówczas sofę w salonie warto ustawić przodem lub bokiem do otwartej kuchni tak, by móc prowadzić swobodne rozmowy. Nawet, gdy domownicy znajdują się w dwóch przestrzeniach – salonowej i kuchennej. Ocena zalet takiego rozwiązania będzie więc uzależniona od specyfiki stylu życia domowników i ich preferencji. Jedno jest pewne. Decydując się na otwartą kuchnię musimy mieć świadomość, że zapachy gotowania szybciej będą przenikały do tekstyliów. Zatem niewykluczone, że konieczne będzie ich częstsze pranie i regularne wietrzenie wnętrza. Przeciwnicy otwartej kuchni zwracają także uwagę na fakt, że takie rozwiązanie wiąże się też z dbaniem o porządek w kuchni. W końcu widok brudnych naczyń z pewnością nie ułatwi nikomu relaksu na salonowej kanapie. Choć może w dobie ekonomicznych zmywarek to chyba jednak nie aż tak istotny problem?🙂
Jak oddzielić salon od kuchni?
Decydując się na otwartą kuchnię musimy pomyśleć jak efektownie połączyć obie przestrzenie w całość. Spójność aranżacyjną możemy podkreślić dzięki dekoracjom okiennym i wybrać np. jeden rodzaj tkaniny. Albo jeden wzór zarówno do salonu jak i do kuchni. Nie możemy jednak zapominać o funkcjonalności, zatem rodzaj dekoracji musimy dostosować do specyfiki wnętrza. O ile w salonie nie może zabraknąć pięknych, długich zasłon, to już w kuchni lepiej sprawdzi się roleta rzymska bądź żaluzja. Zasłony w salonie możemy także połączyć z roletą, nadając przestrzeni harmonijną spójność. Co jednak zrobić, kiedy zdecydowaliśmy się na otwartą kuchnię, a teraz chcielibyśmy jednak nieco oddzielić tę przestrzeń? Mamy kilka możliwości. Możemy zdecydować się na wyspę, postawić stół, który będzie łącznikiem obu przestrzeni albo zastosować ażurowy parawan. Możemy postawić też po prostu niewielki, praktyczny regał, na którym poukładamy rośliny. Taka „żywa” ścianka działowa z pewnością wprowadzi do wnętrza sporo pozytywnej energii, tak bardzo potrzebnej nam w aktualnej sytuacji.
Jeśli jesteście ciekawi jak urządzić salon z kuchnią na małej przestrzeni, zapraszam do lektury artykułu: JAK URZĄDZIĆ SALON Z ANEKSEM KUCHENNYM 20MKW. – ARANŻACJE, POMYSŁY, INSPIRACJE.
Dodaj komentarz