Jeśli słowo „remont” nie przyprawia cię o szybsze bicie serca i zawroty głowy, jeśli lubisz samodzielnie wykonywać drobne prace w swoim domu, odmieniać swoje wnętrza, dzisiejszy wpis będzie dla ciebie. Dziś bowiem na tapecie – tapetowanie. A dokładniej pozbywanie się tapety ze ściany. Jak zerwać tapetę i jak wygładzić ściany po zerwaniu tapet? Przygotowałem dla was krótki poradnik w tym zakresie.
Moda na tapetowanie
Tapety na ścianach niegdyś były numerem jeden w wielu polskich domach. Później, przez wiele sezonów tapety popadły w niełaskę, by znów stać się modne i wrócić na salony. Nowoczesne formy tapet zdobione modnymi, designerskimi wzorami, obrazami 3D, trendy botanicznymi motywami pojawiły się więc w wielu mieszkaniach i domach. Nawet jednak najładniejsza i najlepszej jakości tapeta może stracić świeży, ładny wygląd albo po prostu się nam znudzić. Wówczas najczęściej podejmujemy decyzję o jej usunięciu. Tylko jak się do tego zabrać? Jak zerwać starą tapetę?
Jak zerwać tapetę ze ściany – dwa sposoby
Jeśli znaleźliście się tutaj, by dowiedzieć się jak zerwać tapety, oznacza to, że podjęliście się samodzielnej zmiany wyglądu waszych ścian. I bardzo dobrze. Nie ma się czego obawiać. Jeśli zastosujecie kilka wskazówek dotyczących tego, jak zerwać tapetę ze ściany, nie powinno nastręczyć wam to większych trudności. Istnieją dwa sposoby na usuwanie tapet – na sucho i na mokro. Sposób „na sucho” jest zdecydowanie trudniejszy i bardziej pracochłonny. Nie jestem więc jego zwolennikiem. Czasami jednak, z różnych przyczyn, nie możemy pozwolić sobie na zmoczenie ściany wodą, zatem wówczas to jedyne wyjście. Najlepiej wtedy zacząć od wybranego roku i powoli usuwać kawałki tapety za pomocą szpachelki – kawałek po kawałku. Uważajmy jednak, żeby podczas wykonywania tej czynności zbyt mocno nie naciskać szpachelką na ścianę, bo możemy zrobić w niej dziury, które trudno będzie zamaskować. Drugim, bardziej popularnym sposobem, jest usuwanie tapety „na mokro” i o tym nieco więcej przeczytacie poniżej.
Jak zerwać tapetę ze ściany na mokro
Według mnie to najszybszy i najwygodniejszy sposób pozbywania się tapet. Zanim przystąpicie do tego zadania nie zapomnijcie o zabezpieczeniu mebli i przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu. Dobrze jest też zabezpieczyć gniazdka i włączniki światła, aby nie przedostała się do nich woda. Do namoczenia tapet możemy użyć samej wody albo roztworu wody z octem, w proporcji pół na pół. Najwygodniej będzie nam przygotować mieszankę w butelce ze spryskiwaczem. Możesz też użyć do tego po prostu wiadra i gąbki. Następnie przygotowanym płynem musimy pokryć równomiernie całą powierzchnię tapety i odczekać ok. 15-20 min. Po upływie tego czasu możemy delikatnie odrywać tapetę ze ściany, zaczynając od rogu. Jeśli tapeta nie będzie chciała odklejać się ze ściany, możemy jeszcze raz dodatkowo ją namoczyć. Jeśli na ścianie pozostaną kawałki tapety namocz je ponownie i usuń za pomocą szpachelki. Do usuwania tapet możemy wykorzystać także specjalistyczne preparaty, które są dostępne w sklepach malarskich. W większości przypadków woda z octem poradzi sobie jednak z tapetami równie skutecznie.
Jak wygładzić ściany po zerwaniu tapet?
Jeśli już udało się wam skutecznie usunąć tapetę ze ściany to pewnie nie koniec waszych prac. Ścianę przecież trzeba odświeżyć – położyć nową tapetę lub pomalować. Zanim jednak chwycicie za pędzel i farbę, musicie pamiętać, że ścianę trzeba najpierw odpowiednio przygotować. Jak wygładzić ściany po zerwaniu tapet? Najpierw powinniśmy sprawdzić czy na ścianie nie pozostały resztki kleju. Jeśli tak jest, najlepiej usunąć je za pomocą drobnego papieru ściernego. Z kolei jeśli na ścianie pozostały ubytki lub drobne rysy, konieczne będzie użycie masy naprawczej. Nałóż ją w wybranych miejscach, pozostaw do wyschnięcia i delikatnie przeszlifuj te fragmenty ściany. Następnie musimy ścianę odpylić i odkurzyć. Możesz użyć do tego odkurzacza lub zwykłej szczotki. Jeśli chcesz mieć pewność, że na ścianie nie pozostaną żadne zabrudzenia, dodatkowo umyj ścianę wodą z mydłem malarskim i pozostaw do wyschnięcia. Tak przygotowane podłoże zdecydowanie ułatwi nam proces malowania ścian i sprawi, że efekt będzie zdecydowanie ładniejszy. Jeśli potrzebujecie porad w kwestii malowania ścian, zapraszam do mojego poprzedniego wpisu:
Jak samodzielnie pomalować ścianę?
Zobacz także:
Kolory ścian do nowoczesnej kuchni
5 pomysłów na dekoracyjne ściany w salonie
Brak komentarzy