Sypialnia to najważniejsze miejsce w naszym domu. To nasza prywatna strefa, miejsce wypoczynku i relaksu po całym dniu pracy. Bardzo ważne jest, aby czuć się w niej komfortowo, dlatego powinna być przytulna i funkcjonalna. Łóżko odgrywa w niej zdecydowanie pierwszoplanową rolę. Mała sypialnia niestety może stwarzać pewne problemy, przede wszystkim ogranicza możliwości ustawienia łóżka. Jak ustawić łóżko w małej sypialni?
Jakie łóżko wybrać do małej sypialni?
Mała sypialnia nie musi być niefunkcjonalna, wystarczy dobrać odpowiednie łóżko i dostosować do niego pozostałe elementy wystroju. Przy aranżacji małej sypialni należy przede wszystkim wybrać odpowiedni rozmiar łóżka. Tutaj sprawdzą się przede wszystkim meble pod wymiar materaca 140x200cm lub 160×200 cm. Łóżka o szerszych wymiarach np. 180 cm lub 200cm, zdecydowanie trudniej ustawić tak, aby był swobodny dostęp z obu stron. Przy wyborze łóżka należy zwrócić uwagę na jego konstrukcję i materiał z jakiego zostało wykonane. Lekka konstrukcja, delikatny zagłówek, brak przedniej barierki sprawi, że mebel będzie prezentował się subtelnie i zgrabnie. Przede wszystkim nie będzie zabierał tak cennej przestrzeni w małej sypialni.
Czy to dobry wybór- łóżko kontynentalne do małej sypialni?
Łóżko kontynentalne kojarzy nam się z wyjątkowym komfortem. Jego charakterystyczna cechą jest brak stelaża oraz wbudowane materace. Bardzo często łóżka te są wyższe od klasycznych mebli, są bardziej okazałe. Niemniej jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby ekskluzywne łóżko kontynentalne znalazło się w małej sypialni. Warto jednak pamiętać, o tym, że łóżko powinno harmonizować z resztą wystroju wnętrza. Łóżko kontynentalne może być także bardzo praktyczne. W niektórych modelach znajdziemy pojemnik na pościel. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe miejsce do przechowywania, nie zajmując pozostałej przestrzeni w sypialni.
Jakie łóżko do małej sypialni – kolorystyka i dodatki?
Łóżko w małej sypialni powinno sprawiać wrażenie lekkości. Meble w kolorze białym czy ecru idealnie wypadają w niewielkich pomieszczeniach. Sprawdzą się również jasne odmiany drewna np. sosna. Unikać należy zbędnych elementów ozdobnych, które dodatkowo zagracą optycznie przestrzeń. Warto postawić na minimalizm. Do łóżka w małej sypialni pasuje prosta, a zarazem subtelna pościel z delikatnymi wzorami. Jako dodatki dekoracyjne sprawdzą się te odbijające światło, lustrzane i monochromatyczne. Wykorzystaj lustra, ceramikę dekoracyjną, designerskie lampy. Dzięki odpowiednio dobranym meblom i dodatkom, zyskasz przytulny i komfortowy pokój sypialniany.
Jak ustawić łóżko w małej sypialni?
Łóżko na środku
Łóżko w małej sypialni ustawia się według tych samych zasad, co w dużej sypialni. Jeśli masz możliwość, to postaw je pośrodku ściany, naprzeciwko wejścia do pokoju. W wąskich pokojach najlepszym rozwiązaniem jest postawienie łóżka pod krótką ścianą. Pokój będzie wydawał się bardziej proporcjonalny i przytulny. Idealnym układem jest łóżko na ścianie, na której nie ma ani drzwi ani okien. Według ekspertów to właśnie wtedy najswobodniej zasypiamy. Łóżko na środku pokoju sprawdza się szczególnie przy łóżkach dla dwóch osób. Zapewni to wygodny dostęp do mebla i da możliwość ustawienia szafek nocnych po obu stronach. Swobodny dostęp do łóżka z każdej strony ułatwia też sprzątanie wokół niego czy zmianę pościeli. Funkcjonalność jest bardzo istotna również w pokoju sypialnianym. A co zrobić kiedy nie ma możliwości postawienia łóżka pośrodku?
Łóżko w małej sypialni w rogu pokoju czy pod oknem?
Postawienie łóżka w rogu pokoju pozwoli zaoszczędzić nieco miejsca, które jest tak istotne w małych sypialniach. Zyskasz powierzchnie do swobodnego poruszania się oraz dostęp do innych mebli. To rozwiązanie zalecane jest głównie dla łóżek dla jednej osoby. W przypadku łóżek dwuosobowych lepiej sprawdzi się ustawienie pod oknem. Należy pamiętać o odpowiednich odległościach – ok. 50 cm od okna czy kaloryfera. Unikajmy ustawienia łóżka zbyt blisko kaloryfera. Suche powietrze z grzejnika niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie i komfort snu. Łóżko pod oknem to również ryzyko przeciągów oraz utrudnienia związane z otwieraniem i utrzymaniem okien w czystości. Jeśli jest taka możliwość warto łóżko ustawić między dwoma oknami.
Jak ustawić łóżko w małej sypialni – a może naprzeciw okna?
Łóżko naprzeciw okna to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż łóżko pod oknem. Dobrze doświetlona sypialnia zapewni nam komfortowe warunki zarówno w dzień jak również zachowa wygodę wypoczynku w nocy. Jeśli do tego po przebudzeniu mamy wspaniały widok z naszych okien, to czego o poranku pragnąć więcej? No może filiżanki aromatycznej kawy. Otwarte okno w nocy dostarczy świeżego powietrza nie narażając nas na przeciągi, co z pewnością poprawi jakość naszego snu. A jeśli światła z zewnątrz będą utrudniać ci zasypianie, zawsze możesz wykorzystać zasłony z tkanin zaciemniających.
Łóżko na ścianie przeciwległej do mebli
Taki układ ustawienia łóżka jest jednym z najczęściej wykorzystywanych, podczas aranżacji sypialni dziecięcych lub młodzieżowych. Często pokoje naszych pociech muszą spełniać kilka funkcji naraz. To miejsce do nauki, relaksu, ale również do zabawy. Bardzo istotne jest odpowiednie usytuowanie łóżka, aby wydzielić w pokoju odpowiednie strefy. Należy dążyć do tego, by pomieszczenie było funkcjonalne i przestronne. Zbyt duże łóżko może niepotrzebnie ograniczać tę przestrzeń, która w ciągu dnia służy do zabawy.
Sprawdź: modne pościele dziecięce i młodzieżowe
Jak ustawić łóżko w małej sypialni na poddaszu?
W sypialniach na poddaszu bardzo często łóżka ustawiane są na ścianie pod skosem. Takie rozwiązanie jest możliwe tylko i wyłącznie wtedy, gdy ściana pod skosem jest wysoka. Jednak jeśli skos jest dość ostry, a ściana pod nim niska, dostęp do łóżka jest bardzo niekomfortowy. Pochylanie się przy wchodzeniu do łóżka i poranne niespodziewane uderzenia w sufit, nie stwarza optymalnych warunków do snu. W takiej sytuacji przestrzeń pod skosami warto zagospodarować poprzez ustawienie komody, regału z książkami lub toaletki. Łóżko natomiast lepiej postawić przy ścianie bez skosu.
Harmonia i funkcjonalność w sypialni jest niezwykle istotna. Wiele czynników wpływa na jakość naszego snu. Świeże powietrze, elegancka pościel, brak urządzeń elektrycznych w sypialni, estetyczne dodatki, wygodne łóżko z odpowiednim materacem – to wszystko sprawia, że nasza sypialnia pozwoli nam maksymalnie się zrelaksować i wypocząć. Przedstawione rozwiązania z pewnością pomogą Ci urządzić komfortową przestrzeń do wypoczynku. Nawet małe pomieszczenia możesz zaaranżować efektownie i funkcjonalnie.
Zobacz także:
Jak dobrać rozmiar narzuty na łóżko?
Brak komentarzy