Nauka zdalna – do kiedy będzie trwała i czy w tym roku szkolnym wrócą do szkoły uczniowie wszystkich klas? Trudno to przewidzieć, dlatego warto zadbać o narzędzia do nauki zdalnej i komfortową przestrzeń do nauki w domu. Pokój ucznia powinien przede wszystkim sprzyjać skupieniu i mobilizacji do nauki. Jak zatem urządzić pokój ucznia do nauki zdalnej? Przygotowałam dla Was kilka wskazówek.
1. Zadbaj o odpowiednią ilość światła
Podczas nauki zdalnej dzieci spędzają ogromnie dużo czasu w swoich pokojach. Najczęściej jest to czas spędzony przed ekranem komputera, co nie wpływa korzystnie na wzrok naszych pociech. Powinniśmy więc szczególnie o niego zadbać. Nieodpowiednio doświetlone pomieszczenie także może mieć zły wpływ na nasz wzrok. Zapewnienie odpowiedniej ilości światła w pokoju ucznia to więc jedna z najważniejszych kwestii. Światło dzienne będzie wpływało korzystnie nie tylko na wzrok naszego dziecka, ale także na jego dobre samopoczucie. Jakie więc zastosować dekoracje okienne, aby nie ograniczać w pomieszczeniu dostępu do światła? Według mnie najlepiej sprawdzą się tu rolety rzymskie, które pozwolą nam optymalnie sterować ilością wpadającego do pomieszczenia światła. Ważne jest też jak ustawimy biurko względem okna. Powinniśmy ustawić je tak, by promienie słoneczne nie padały na monitor komputera.
2. Podziel pokój na strefy
Pokój naszego dziecka pełni zwykle wiele funkcji. To jego sypialnia, przestrzeń do zabawy, a także miejsce do nauki. Aranżacja pokoju musi więc odpowiadać na wszystkie te potrzeby. Trudno jest stworzyć jedną przestrzeń, która będzie spełniała tak różnorodne funkcje. Dlatego też powinniśmy podzielić pokój na strefy: strefę do nauki, wypoczynku i zabawy. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy od razu stawiać ścianki działowe. Wystarczy, że zagramy dodatkami. Podzielić pokój na strefy pomogą nam takie dekoracje jak: poduszki dekoracyjne, narzuty na łóżko, dywaniki, a także dekoracje na ścianę. Wszystko zależy od naszej inwencji oraz upodobań naszego dziecka.
3. Stwórz atmosferę sprzyjającą skupieniu
Podczas nauki zdalnej dziecku zazwyczaj trudniej skupić się niż podczas stacjonarnej lekcji w szkole. W domu jest bowiem dużo więcej czynników, które go rozpraszają. Z przestrzeni biurka i wokół niego dobrze jest więc usunąć zbędne przedmioty i rozpraszacze. Niech w strefie nauki pozostanie tylko to, co potrzebne, wówczas uczniowi łatwiej będzie skupić swoją uwagę na lekcjach. W skupieniu i mobilizacji możemy pomóc swojemu dziecku także kolorami. Z badań wynika, że takie kolory jak pomarańczowy i żółty wspomagają myślenie i zapamiętywanie. Kolory te możesz wykorzystać w dodatkach, które znajdą się w strefie do nauki. Z kolei jeśli chcesz pobudzić swoje dziecko do działania, możesz pomalować ściany w jego pokoju na biało.
4. Zadbaj o dobrą aurę
Najważniejsze jednak, by nasze dzieci czuły się w swoich pokojach przyjemnie i komfortowo. Wnętrze powinno zatem odpowiadać nie tylko ogólnym, aranżacyjnym zasadom, ale także preferencjom i upodobaniom mieszkańca pokoju. Dobrą aurę w pokoju możemy wprowadzić do wnętrza np. za pomocą żywych kwiatów w doniczkach. Wiadomo, że to nie to samo co przebywanie na łonie natury, ale może stanowić tego drobną namiastkę. Poza tym możemy przy okazji nauczyć dziecko odpowiedzialności i systematyczności, kiedy samo zadba o rośliny w swoim pokoju.
Wszyscy zapewne z niecierpliwością czekamy na bezpieczny powrót dzieci do szkół. Niestety nie mamy na to wpływu. Od nas jednak zależy jak stworzymy przestrzeń do nauki dla swoich dzieci. Możemy przecież nieco im tą naukę zdalną umilić i uczynić bardziej komfortową. Wystarczy tylko odpowiednio zadbać o odpowiednią aranżację. Mam nadzieję, że teraz odpowiedź na pytanie: jak urządzić pokój ucznia do nauki zdalnej – jest dla Was oczywista 🙂
Brak komentarzy