Pokój na poddaszu to miejsce w domu, które najczęściej przeznaczamy na sypialnię albo pokój dziecka. Dziś skupimy się na tym drugim wariancie i podpowiemy jak urządzić pokój dla chłopca na poddaszu. Aranżacja pokoju dziecka to zawsze nie lada wyzwanie, gdyż musimy pogodzić funkcjonalność, własne upodobania estetyczne z potrzebami i preferencjami naszej pociechy. W przypadku pokoju na poddaszu pojawia się jeszcze jeden problem – skosy. Nie martwcie się jednak, nawet w takiej sytuacji można wszystko pogodzić, a ze skosów uczynić atut wnętrza. Zobaczcie zatem jak praktycznie i pięknie zaaranżować pokój dla chłopca na poddaszu.
Pokój na poddaszu dla chłopca
To, jak zorganizujemy przestrzeń pokoju dziecka i jak ją udekorujemy zależy przede wszystkim od wieku naszej pociechy. Wiek dziecka jest bowiem kluczową kwestią, która wpływa na wielkość najważniejszych stref w pokoju. Dwu- trzyletni maluszek będzie potrzebował więcej miejsca do zabawy, nastolatek więcej miejsca do nauki, a niemowlak przede wszystkim dużej strefy snu i wypoczynku. Trudno byłoby pogodzić te trzy warianty w jedną wizję. Skupmy się więc na jednym z nich i zastanówmy jak urządzić pokój dla chłopca na poddaszu w wieku szkolnym.
Wykorzystaj atuty poddasza
Pokój na poddaszu ze skosami na pierwszy rzut oka wydaje się trudny do urządzenia. Najczęściej nie wiemy co zrobić z miejscem pod skosami i zostawiamy je niezagospodarowane. W pokoju dziecka to doskonała przestrzeń, aby wykorzystać ją na miejsce do przechowywania – ubrań, zabawek, książek. Dobrym pomysłem jest zamówienie mebli na wymiar, które idealnie wypełnią przestrzeń pod skosami. Możesz też postawić tam po prostu kosze, w których schowają się różne bibeloty twojego syna. Kolejnym problemem, o którym często rozmawiam z klientami są okna dachowe. W chłopięcym pokoju na poddaszu z powodzeniem można zastosować plisy lub proste rolety techniczne na oknach dachowych. Jeśli chciałabyś powiesić w nich zasłony, to także możliwe. Zobacz jak dobrać zasłony na okna dachowe: JAK WYBRAĆ ZASŁONY NA OKNA DACHOWE? Często w prostych oknach chłopięcych pokoju pojawiają się rolety rzymskie. Te uszyte z gładkich materiałów w określonych kolorach mogą estetycznie podkreślać męski styl wnętrza.
Zadbaj o podział stref
Tak jak wspominałam podział na strefy w pokoju dziecka jest niezwykle ważny. W przypadku chłopca w wieku szkolnym możemy wydzielić strefę odpoczynku i zabawy oraz strefę do nauki. Zadbaj, by w pomieszczeniu zapewnić odpowiednią ilość światła – oświetlenie główne, lampka na biurku. Z pewnością przyda się też stojąca lampa przy łóżku – dzieci lubią czytać czy uczyć się w łóżku. Strefę relaksu od strefy nauki możesz oddzielić małym dywanikiem, odmiennymi grafikami na ścianie czy nawet kolorami. Wybierając gamę kolorystyczną do pokoju chłopca pamiętaj jednak, żeby zapytać go o zdanie – w końcu to on powinien czuć się dobrze w tym wnętrzu.
Weź pod uwagę preferencje syna
Pokój chłopca na poddaszu może od razu zdradzać jego upodobania, pasje, zainteresowania. Dzieci w pewnym wieku lubią manifestować swój indywidualizm, a aranżacja pokoju to ku temu świetna okazja. Określcie tematykę, wokół której maja się skupić dodatki do pokoju i poszukaj pasujących do niej wzorów. Możesz wykorzystać pościel z chłopięcymi motywami, poduszki dekoracyjne, obrazy na ścianę – wachlarz możliwości jest naprawdę ogromny. Jeśli twój syn nie ma ściśle określonych oczekiwań co do swojego pokoju, ciekawym pomysłem będzie wykorzystanie wzorów geometrycznych. Kiedy pojawią się na tkaninach czy grafikach w pokoju dodadzą wnętrzu modnego, a przy tym chłopięcego charakteru. Myślę, że o ile z młodszym dzieckiem nie będzie problemu, to już pokój nastolatka z pewnością będzie musiał odzwierciedlać jego indywidualne preferencje.
Jeśli szukasz dodatkowych inspiracji, by urządzić pokój na poddaszu dla dziecka, zajrzyj tutaj: POKÓJ MŁODZIEŻOWY NA PODDASZU – JAK URZĄDZIĆ FUNKCJONALNE WNĘTRZE
Brak komentarzy