Ile razy zdarzyło się Wam, że po żmudnym prasowaniu i rozwieszeniu firan na karniszu, zauważyliście kilka niedoprasowanych miejsc, które popsuły cały efekt Waszej pracy? Na szczęście na rynku pojawiły się żelazka prasujące w pionie, dzięki którym nie musimy zdejmować i prasować od nowa pomiętej tkaniny.
Jak prasować firany w pionie?
Podczas tradycyjnego prasowania, rozgrzane żelazko powinno być mocno dociśnięte do materiału. Nowa generacja sprzętów wytwarza pod dużym ciśnieniem odpowiedni strumień pary wodnej nawilżającej tkaninę, przez co jej rozprostowanie jest niezwykle proste.
Jeżeli sam strumień jest odpowiednio mocny, może on przeniknąć i skutecznie rozprostować nawet bardzo grubą i mocno pogniecioną tkaninę. Dzięki temu deska do prasowania nie będzie nam już nigdy potrzebna, ponieważ czynność tę będziemy wykonywać w pionie.
Oprócz żelazek z generatorem pary, możemy również posłużyć się specjalną parownicą tzw. steamerem. Ma on jednak znacznie mniejszy wyrzut pary. I o ile idealnie sprawdzi się w przypadku firan, z grubym materiałem zasłon może sobie już nie poradzić. Warto pamiętać, że ciśnienie generowanej przez żelazko ze stacją pary może być nawet dziesięciokrotnie wyższe od ciśnienia, które jest w stanie wytworzyć steamer.
Zalety prasowania w pionie
Możliwość prasowania w pionie, to przełom nie tylko w dziedzinie pielęgnacji firan, ale również wszystkich ubrań. Żelazka z generatorem pary czy parownice eliminują efekt wyświecania się tkanin. To bardzo istotna zaleta, zwłaszcza jeżeli prasujemy ciemny materiał np. zasłon. Ponadto, prasowanie w pionie, ponieważ odbywa się za pomocą pary, jest wolne od ryzyka przypalenia tkaniny. To idealne rozwiązanie w przypadku nawet najdelikatniejszych materiałów.
Prasowanie firanek
Tradycyjny sposób prasowania firanek i zasłon, to niezwykle długi i męczący dla wielu z nas proces. Głównie ze względu na ich dużą powierzchnię. Ponadto tkaniny, z których szyje się firanki: tiul, organdyna lub woal są bardzo delikatne i tradycyjne żelazko, podczas chwili naszej nieuwagi, może je nieodwracalnie zniszczyć. Niektórzy z nas prasują również uprane firanki na mokro. Jest to kolejne utrudnienie, ponieważ wilgotna i rozgrzana żelazkiem tkanina może łatwo zmiąć się podczas wieszania czy przesuwania na desce.
Idealnym rozwiązaniem, jest rozwieszenie firanki na karniszu i uprasowanie jej żelazkiem z generatorem pary lub parownicą. Oszczędzimy sobie w ten sposób rozwieszania mokrej tkaniny. Wyeliminujemy też ryzyko przypalenia materiału, a nasze firanki będą wyprasowane szybko i wygodnie.
Brak komentarzy