Nieco zapomnianym sposobem na odświeżenie firan jest ich farbowanie. To zadanie trudne do wykonania w warunkach domowych, ale z pewnością nie niemożliwe. Choć jest wiele zwolenniczek tej metody, może ona przynieść więcej szkody niż pożytku.
Jak tkaniny firanowe reagują na farbowanie?
Jeśli zastanawiasz się nad zabarwieniem swoich firan, koniecznie sprawdź z jakiego materiału są one wykonane. Najlepsze efekty przynosi farbowanie naturalnych tkanin, takich jak bawełna, len, trykot lub jedwab. Barwnik wchłania się tym gorzej, im więcej domieszki syntetyków jest w materiale. Sprawi to, że efekt będzie znacznie słabszy lub nada tkaninie nieestetyczny, „brudny” wygląd.
Aby sprawdzić, jak firany poddadzą się farbowaniu, najlepiej przeprowadzić wcześniej próbę. W ten sposób, jeśli okaże się, że materiał źle reaguje na farbowanie – co niestety zdarza się dosyć często – nie zniszczysz całej firanki. Możesz wykorzystać mały fragment tkaniny, który na co dzień jest ukryty np. za zasłoną. Świetne do przeprowadzenia próby będą też skrawki, które zostały po uszyciu firan. Bez obaw możesz je wyrzucić, gdy farbowanie nie spełni Twoich oczekiwań.
Ryzykowne barwniki
Materiały firankowe najczęściej są wykonywane z różnych włókien syntetycznych. Dlatego farbowanie ich barwnikami naturalnymi, takimi jak jagody, szczaw, kawa i herbata nie przyniesie wymarzonego efektu. Ponadto, rozmiary firan i zasłon są duże, co dodatkowo utrudnia równomierne pokrycie ich barwnikiem.
Na rynku dostępne są również barwniki przeznaczone do farbowania tkanin w pralce. Doskonale sprawdzą się one do farbowania odzieży. Zabarwienie nimi firan jednak nie przyniesie zamierzonego rezultatu. Materiały firankowe wykonane są z różnych odmian włókien. Nadaje im to odpowiednio połysk lub zmatowienie. Jeśli zdecydujesz się na zafarbowanie firan w ten sposób, musisz liczyć się z tym, że oryginalny efekt tkaniny ulegnie zniszczeniu.
Niezbędne akcesoria, czyli dlaczego farbowanie się nie opłaca
Do zafarbowania firan niezbędny jest odpowiedni sprzęt. W tym celu najpierw musisz zaopatrzyć się w potrzebne akcesoria: duże emaliowane naczynie, emaliowaną łyżkę lub chochlę do mieszania, gumowe rękawiczki oraz gorącą wodę. Farbując tkaniny w garnku nie uzyskasz też efektu ani trwałości koloru, porównywalnych do profesjonalnego barwienia materiałów. Dodatkowo, będziesz musiała sporo wydać na naczynia, jak i barwniki, więc po przekalkulowaniu ilości pracy i kosztów, znacznie lepszą opcją będzie kupienie nowych firanek.
Farbowanie tkanin – niebezpieczne skutki
Pamiętaj, że barwienie firan i zasłon w warunkach domowych to duże wyzwanie, głównie ze względu na ich rozmiary. Weź pod uwagę, że zamierzony kolor może nie wyjść, a tkanina przybierze nieestetyczną szarą lub burą barwę. Farbowanie może też wyjść nierównomiernie. Cieniowanie i plamy będą wtedy niemożliwe do usunięcia. Musisz liczyć się z tym, że firana może nadawać się później jedynie do wyrzucenia.
Dlatego samodzielne farbowanie firan to podejmowanie dużego wysiłku i ryzyka. Nie zawsze się to opłaca. Zwłaszcza, że istnieją inne niedrogie sposoby na nadanie dekoracjom okiennym drugiego życia.
Alternatywa dla farbowania firan
Jeśli nie chcesz zmieniać całej dekoracji okiennej na nową, zastanów się nad wymianą jej pojedynczego elementu, np. samej firany. Jeśli natomiast masz rolety rzymskie, możesz wymienić jedynie materiał na systemie sterującym. Unikniesz wtedy kupowania całej nowej dekoracji i związanych z tym kosztów.
Zastąpienie nową ozdobą elementu wystroju, który znudził się domownikom lub uległ zniszczeniu, to świetny sposób na optyczne ożywienie wnętrza. W ten sposób niewielkim kosztem odświeżysz wystrój swojego domu. Nie będzie Cię to kosztować żadnego wysiłku i nerwów, w przeciwieństwie do samodzielnej próby farbowania firan.
Pamiętaj, że przepiękne, kolorowe materiały oferowane przez sklepy zostały poddane zaawansowanym procesom technologicznym. Dzięki temu uzyskały odpowiednie kolory, wzory, a także trwałość. Zarówno procesy tkania, jak i farbowania uszlachetniające finalny wyrób, mają wpływ na wartość metra bieżącego materiału, czyli stosunek jakości do ceny. Dotyczy to zarówno odzieży, jak i wysokiej jakości tkanin zasłonowych. Dlatego jeśli chcesz długo cieszyć się świeżym kolorem dekoracji okiennych, zainwestuj w dobrą jakość tkanin. Dzięki temu będą cieszyły Twoje oczy przez długi czas i nie ulegną szybko zniszczeniu.
Brak komentarzy