Chwosty to wyjątkowo ładna ozdoba zasłon. Jednak – podobnie jak w przypadku firanek-makaronów – trzeba o nie odpowiednio dbać. Jak czyścić frędzle i w jaki sposób nadawać im kształt, aby służyły przez wiele lat?
Do upinania materiału można używać bardzo różnych elementów np. żelaznych, mosiężnych lub cynkowych uchwytów. Bardzo popularne są także obręcze drewniane i wyszywane taśmy, jednak najlepszy efekt i największe bogactwo wzorów zawsze dają ozdobne frędzle.
Chwosty zazwyczaj wykonane są z grubo plecionego sznura czy taśmy, pęczka nici, kordonka, muliny lub włóczki. Często przyozdobione włosiem, piórkami, welurem, ozdobnymi kamieniami, kryształkami lub muszlami.
W jakich wnętrzach wykorzystywać chwosty?
Oryginalne ozdoby do zasłon i firan polecam zwłaszcza do klasycznych wnętrz wyposażonych w antyczne meble. Pamiętaj jednak, że w zależności od ich formy, mogą równie doskonale sprawdzić się w towarzystwie nietypowych materiałów i kształtów. Jeżeli chcesz dodać wnętrzu elegancji, wybierz ozdoby w kolorach złota, srebra, beżu i szarości.
Chwosty wcale nie muszą służyć tylko do upinania firan czy zasłon. Możesz je również nosić w formie breloka (np. przypięte do ubrań) lub doszyć do narzuty na sofę czy fotel. Sama noszę srebrne frędzle przy ulubionej torebce. 🙂
Jak prać ozdobne chwosty, aby się nie splątały?
W skład chwostów – zarówno tych zwykłych, jak i tych, które mają doczepiane ozdobne elementy – wchodzą zazwyczaj mieszanki tworzyw sztucznych i naturalnych: poliestru, poliamidu, wiskozy, organzy i bawełny. Dlatego śmiało możesz czyścić je ręcznie.
Najłatwiej jednak wyprać je w pralce, w worku do prania. Jeśli go akurat nie mam, wykorzystuję… starą poszewkę na poduszkę. Możesz śmiało skorzystać z tego rozwiązania! Ważne, by wspomniana poszewka miała suwak. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że ozdoby nie wypadną podczas prania.
Pranie chwostów – kompendium wiedzy
Pamiętaj, aby zawsze prać chwosty z rzeczami w tym samym kolorze. Sznurki, z którego są wykonane, łatwo przyjmują inne kolory lub szarzeją.
Temperatura wody nie powinna przekraczać 30 stopni. Ważne jest też dobranie odpowiedniego programu. Najlepiej sprawdzą się tryby „pranie ręczne” lub „firanki”.
Do prania śmiało możesz użyć dowolnych środków piorących. Dopasuje je jednak do koloru i typu materiału oraz temperatury i sposobu prania, na który się zdecydujesz.
Jak suszyć wyprane frędzle?
Metod suszenia chwostów po praniu jest wiele. Najczęściej decyduję się jednak na rozłożenie frędzli na suchym ręczniku, po czym dokładnie układam sznurki, nadając im pożądany kształt. Polecam Ci właśnie ten sposób. Wymaga nieco zachodu, ale dzięki temu, po wyschnięciu frędzle nie sprawiają wrażenia pogniecionych.
Jeżeli jednak nie masz czasu i pozostawisz frędzle do samodzielnego wyschnięcia, ich końce zapewne się powyginają. Możesz wtedy spróbować delikatnie je przeprasować (na niskiej temperaturze) lub posłużyć się parownicą.
Niektórzy uważają, że chwosty to piękna ozdoba firan czy zasłon, która jednak może być kłopotliwa w utrzymaniu. Moim zdaniem, wystarczy im jednak poświęcić nieco uwagi podczas prania i suszenia, a staną się oryginalną dekoracją, która posłuży nam przez wiele lat. Przekonaj się sama!
2 komentarze
Interesują mnie złote duże chłosty 6 szt
Polecamy dekoracyjne sznury do upięć z chwostem w kolorze złotym. W tym kolorze mamy dostępne dwa modele w naszym sklepie internetowym: https://www.eurofirany.com.pl/p/dekoracyjny-sznur-do-upiec-z-chwostem-61291 lub https://www.eurofirany.com.pl/p/dekoracyjny-sznur-do-upiec-z-chwostem-61283