Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego niektóre ręczniki są miękkie i puszyste, a niektóre niewiarygodnie chłonne? Na co powinnaś zwracać uwagę przy zakupie, aby ręcznik łazienkowy był trwały i wytrzymały?
Tkanina
Kiedy chcesz wybrać odpowiedni ręcznik w rozsądnej cenie, warto najpierw dowiedzieć się, z czego został wykonany. Zawsze sprawdzaj skład surowcowy. Najlepszym materiałem na ręcznik jest bawełna klasyczna, która charakteryzuje się najwyższą chłonnością. Ten typ tkanin poleca się zwłaszcza alergikom.
Bardzo modne stały się również ręczniki bambusowe. Cechują się one znakomitą chłonnością oraz właściwościami bakteriobójczymi. Jeżeli zależy nam na cechach, takich jak sprężystość i wytrzymałość, zdecydujmy się na ręczniki wykonane z bawełny egipskiej. Jej przędza nie pyli, nie pilinguje się i z każdym kolejnym praniem staje się coraz bardziej miękka.
Ponieważ w ostatnim czasie technologia zwijania przędzy poszła mocno do przodu, na rynku znajdziemy również ręczniki zero twist (nie są one w ogóle skręcane) oraz low twist (skręt jest bardzo delikatny). Ich zaletą jest duża sprężystość.
Gramatura
Gramaturę ręczników określa się współczynnikiem GSM. Określa on dokładny ciężar tkaniny – liczbę gramów na metr kwadratowy materiału. Pamiętaj, że bez względu na rozmiar ręcznika, będzie on tym cięższy, im więcej bawełny zużyto na jego produkcję. Na gramaturę ręcznika ma wpływ także długość pętelek oraz gęstość tkaniny znajdującej się pod pętelkami. Wyróżnić możemy ręczniki, które ważą:
300-400 gramów
Takie ręczniki szybko schną i zajmują mało miejsca. Taka gramatura jest najlepsza dla ręczników dla dzieci i plażowych.
450-500 gramów
Najbardziej popularna gramatura ręczników. Są chłonne, przyjemne w dotyku i szybko schną.
520-750 gramów
To najwyższa dostępna na rynku gramatura, a to sprawia, że ręczniki zajmują więcej miejsca i dłużej schną. Są jednak przyjemniejsze w dotyku i wodochłonne.
Dopuszczalne są różnice wagowe +/- w granicach 5%. To tolerancja gramaturowa opisana w polskiej normie PN-EN 14697:2007. Jeżeli zależy Ci na zakupie najlepszego ręcznika, lepiej wybierz ten o wyższej gramaturze. Miejmy jednak na uwadze fakt, że ciężkie ręczniki dłużej schną i dlatego koszt ich utrzymania (prania i suszenia) jest wyższy.
Ręczniki – rozmiar
Niewątpliwie ważnym parametrem podczas wyboru ręcznika jest również jego rozmiar.
Ręcznik nigdy nie powinien być zbyt mały, pomijając te do wycierania rąk i twarzy. Średniej wielkości ręcznik powinien posiadać wymiary 50 cm x 90 cm. Duże ręczniki kąpielowe mają wymiary70 cm x 140 cm oraz 100 cm x 150 cm.
Ręczniki – wzornictwo i wykończenie
Ręczniki – poza praktyczną – pełnią również funkcję estetyczną. To najprostszy, najszybszy i najtańszy sposób na zamianę dekoracji łazienkowej. Zazwyczaj wybieramy te, które kolorystycznie dopasowują się do tonacji barwnej, jaka zachowana jest w pomieszczeniu. Jeżeli nie lubimy monotonii w łazience, ciekawym pomysłem będzie połączenie ze sobą ręczników o kontrastującym kolorze lub wzorze.
Ręczniki zdobione są tzw. bordiurą, czyli ozdobnym pasem wzdłuż krótszego boku ręcznika. Zdobienie może mieć formę tłoczenia, haftu na tkaninie podstawowej, bądź bordiury żakardowej (wzór utkany jest w tkaninie podstawowej, na której nie ma pętelek).
Kolory ręczników
Projektanci radzą, aby do łazienek, w których płytki mają jaskrawą barwę, a w dodatku ozdobione są dużym wzorem, dobrać ręczniki jednokolorowe. Ciekawy efekt aranżacji uzyskasz też, jeżeli do koloru ręczników dobierzesz świece, mydelniczki, a nawet: donice na kwiaty.
4 komentarze
Nigdy takiej uwagi nie poświęcałam ręcznikom. 😮 Może pora zacząć to zmienić? 😉
Wybieram ręczniki zawsze powyżej 500g. Wiadomo, że dłużej schną ale są najmilsze:)))))
Dobrze dopasowany ręcznik do funkcji jaką ma spełniać, sprawi że posłuży nam przez długi czas.
To prawda! A przecież zadbanie o ręczniki, to prosta sprawa. Dlatego też postanowiliśmy napisać o tym na blogu.