Chyba każdy z nas lubi po wyjściu z kąpieli otulić się puszystym, przyjemnym w dotyku ręcznikiem. Doskonale jednak wiemy, że im dłużej użytkujemy ręcznik, tym trudniej nam zachować jego miękkość. Odpowiednią pielęgnacją i sposobem prania, możemy wpłynąć na właściwości swoich ręczników. Zatem co zrobić, żeby ręczniki były miękkie? Poznaj kilka wskazówek – jak zmiękczyć ręczniki.
Odpowiedni rodzaj i ilość detergentów
Po pierwsze musimy zastanowić się, w czym prać ręczniki żeby były miękkie. Chyba najczęstszym błędem, jaki popełniamy podczas pielęgnacji ręczników, jest dodawanie do prania płynów zmiękczających. W przypadku ręczników musimy całkowicie z nich zrezygnować, gdyż powodują one twardnienie i zamykanie się włókien. Zatem ręczniki prane w płynie zmiękczającym tracą właściwość absorbowania wody. Niekorzystnie wpływa także na ręczniki pranie ich w zbyt dużej ilości detergentu. Może to powodować oblepienie włókien ręcznika, co sprawi, że będzie on twardszy. Może to także wywoływać reakcje alergiczne na naszej skórze. Co więc stosować do prania ręczników, aby było skutecznie i bezpiecznie? Świetnym sposobem jest używanie zwykłego, białego octu. Działa on odkażająco, a przy tym korzystnie wpływa na utrwalanie kolorów. Nieprzyjemny zapach octu możemy zniwelować dodając do prania kilka kropelek ulubionego olejku eterycznego. Ocet do prania powinniśmy stosować w proporcji – pół szklanki octu na jeden ręcznik. Podobną skuteczność wykazuje także soda oczyszczona, którą z powodzeniem także możemy używać do prania ręczników.
Na zdjęciu: DIVA LINE Ręcznik HANA z geometrycznym wzorem na bordiurze / DIVA LINE Ręcznik SALLY
Właściwy sposób prania
Kiedy wiemy już w czym, warto zastanowić się także na tym, jak prać ręczniki żeby zrobiły się miękkie. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na temperaturę wody. Nie może być ona za wysoka, gdyż to prowadzi do zniszczenia włókien tkaniny. Z kolei przy zbyt niskiej temperaturze nie uda nam się usunąć wszystkich zanieczyszczeń, a używany do prania detergent nie będzie mógł się odpowiednio rozpuścić. Temperatura wody powinna być przede wszystkim dobrana do materiału, z którego ręcznik został uszyty. Dla ręczników bawełnianych odpowiednią temperaturą będzie 60 stopni, z kolei dla welurowych 40 stopni. Ręczniki bambusowe i te z domieszką włókien bambusowych nie powinny być prane w temperaturze wyższej niż 40 stopni, by nie straciły swojej charakterystycznej miękkości. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest stosowanie się do zaleceń producenta umieszczonych na metce. Pamiętajmy także, by nie przeładowywać bębna pralki, ponieważ ściśnięte tkaniny mogą się nie doprać, a środki piorące nie będą miały szansy prawidłowo zadziałać.
Na zdjęciu: DIVA LINE ręcznik TOBI
Suszenie też ma znaczenie
Na finalny efekt, a więc na zachowanie miękkości i puszystości ręczników ma także wpływ ich suszenie. Zatem po wyciągnięciu z pralki dobrze strzepnij ręcznik, aby włókna się rozdzieliły. Czynność tą dobrze powtórzyć po wysuszeniu ręcznika. Warto także po wysuszeniu wygnieść go w dłoniach, wtedy będzie jeszcze bardziej puszysty.
Dodaj komentarz