W dziedzinie aranżacji wnętrz łączenie kolorów nie należy do najprostszych zadań. Zwłaszcza, kiedy musimy podjąć decyzję jak łączyć kolory na ścianach. Możemy jednak ułatwić sobie to zadanie i skorzystać z koła barw. Łączenie kolorów na podstawie koła barw, pozwoli nam z łatwością dobrać najodpowiedniejsze zestawienia i zagwarantuje najlepszy efekt w naszych wnętrzach. Dzięki niemu idealnie dobierzemy nie tylko kolor farb na ściany, ale także wszystkie dodatki i dekoracje. Poznajcie więc koło barw.
Koło barw – co to takiego?
Koło barw to graficzny wzornik, zwykle wykonany z usztywnionego papieru. W standardowej wersji na takim wzorniku umieszczonych jest 12 kolorów przedstawiających sposób powstawania i mieszania się barw. Wśród kolorów wyróżnić możemy: podstawowe (czerwony, niebieski, żółty), pochodne (pomarańczowy, zielony i fioletowy) oraz kolory dopełniające. Koło barw to praktyczne narzędzie dla każdego, kto chciałby samodzielnie zacząć przygodę z kolorami. Wykorzystywane jest w wielu dziedzinach: makijażu, branży wnętrzarskiej i szeroko pojętym designie.
Koło barw – do czego może nam się przydać?
Koło barw ułatwia prawidłowy dobór kolorów i pozwala uniknąć błędów w ich łączeniu. Urządzając wnętrza, wybór koloru ścian może okazać się nie lada wyzwaniem. Nawet kiedy już go wybierzemy, okazuje się, że trudno znaleźć nam takie dodatki i dekoracje do pomieszczenia, które będą idealnie współgrały z kolorem na ścianach. Jeżeli jesteś w takiej sytuacji, to właśnie koło barw może okazać się najlepszą pomocą. Dzięki kilku prostym zasadom, bez trudu stworzysz piękne, spójne pod względem barw, stylowe wnętrze.
Przy wyborze koloru farb na ściany pamiętaj przede wszystkim, że określone barwy wywołają konkretny efekt. Zatem jeśli chcesz optycznie powiększyć wnętrze, sięgnij po jasne kolory. Ciemne, intensywne odcienie zostaw bowiem do dobrze nasłonecznionych, przestronnych pomieszczeń. Ciemne barwy pochłaniają więcej światła. Możesz też np. połączyć jasne i ciemne kolory w jednym pomieszczeniu, pamiętaj jednak, by bardziej intensywny, ciemniejszy kolor znalazł się na tej ścianie, na którą bezpośrednio pada światło dzienne. Łączenie kolorów, zarówno tych na ścianach, jak i tych pojawiających się w elementach wystroju, daje bardzo ładny, interesujący, dynamiczny, stylowy efekt.
Jednak niewłaściwie zestawione barwy mogą wprowadzać do wnętrza nieprzyjemny chaos. Jeśli więc nie masz odwagi, by wprowadzać do swojego wnętrza śmiałych połączeń kolorystycznych na ścianach, pomaluj je na jasny kolor bazowy (ciepłą biel, beż) i dodatkami wprowadź dynamikę o jakiej marzysz. Łączenie kolorów polecane jest z kolei dla tych z Was, którzy nie boją się poeksperymentować i chcą stworzyć ciekawą, oryginalną aranżację wnętrza. Jeśli zastosujesz się do zasad rządzących kolorami, na pewno nie będziesz zawiedziona.
Koło barw – jak łączyć kolory
W zależności od położenia na kole barw, kolory możemy podzielić na trzy grupy. To właśnie w obrębie tych grup możemy bezpiecznie łączyć i zestawiać ze sobą różne kolory. Sami zdecydujcie, która z propozycji najbardziej odpowiada waszym oczekiwaniom i preferencjom.
Łączenie kolorów – kolory monochromatyczne
To jeden kolor na kole barw przedstawiony w różnych odcieniach. Pisząc o kolorach monochromatycznych, wcale nie mam tu na myśli jedynie szarości. Mogą być to różne odcienie czerwieni, niebieskiego, zieleni, itd. Wykorzystanie barw monochromatycznych w urządzaniu wnętrza jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem i może okazać się bardzo trafionym pomysłem na osiągnięcie ciekawego efektu. Najlepiej skupić się na trzech odcieniach. Wówczas, dla przykucia uwagi, najciemniejszy z odcieni można wykorzystać na jednej ścianie akcentowanej (ciemniejsza od pozostałych) z ciekawym obrazem, kominkiem czy telewizorem. Jaśniejsze odcienie można zastosować także w dodatkach, np. zasłony, poduszki, ceramika. Wnętrza urządzone w barwach monochromatycznych będą sprzyjać relaksowi, zatem poleca się je do sypialni i salonów.
Łączenie kolorów – kolory pokrewne
To kolory sąsiadujące ze sobą na kole barw – np. pomarańcz z czerwienią, czy niebieski z fioletem. Podobnie jak w przypadku kolorów monochromatycznych, wybór kolorów pokrewnych jest dość bezpiecznym rozwiązaniem. Delikatny kontrast zapewni nam jednak nieco bardziej dynamiczne, ciekawsze wrażenia wizualne. Dla spotęgowania efektu możemy zastosować co drugi kolor z koła barw. Takie połączenia tworzą klasyczną spójność i harmonię, dlatego sprawdzą się w jadalni, sypialni czy salonie.
Łączenie kolorów – kolory kontrastujące
To kolory, które na kole barw umieszczone są naprzeciwko siebie. Zestawione razem stworzą niebanalne połączenie i spektakularny efekt. Dochodzi tu bowiem do zderzenia koloru ciepłego (żółty, pomarańczowy, czerwony) z zimnym (fioletowy, zielony, niebieski). Ta grupa kolorów wymaga dużej przestrzeni, by móc zaprezentować swą dynamikę oraz nie pochłonąć zbyt dużej ilości światła i uwagi. Takie zestawienia, jeśli będą zbyt intensywne, mogą jednak nieco męczyć oczy, dlatego powinniśmy wybierać je z dużą rozwagą i wyczuciem. Jeśli chcemy na ich podstawie urządzić małe pomieszczenie, zadbajmy o przewagę jasnych kolorów, do których dobierzemy jeden intensywny.
Urządzając wnętrze, nie zapominajmy także o czerni, bieli i szarości. Nie znajdziemy ich na kole barw, bo są one kolorami dopełniającymi. Jednak świetnie współgrają one z występującymi na kole barwami, doskonale je podkreślając i wydobywając z nich najlepsze walory. Koło barw daje nam zatem ogromne możliwości, jeśli chodzi o aranżację wnętrz. Dzięki niemu możemy nie tylko najlepiej wybrać właściwe kolory ścian, ale także odpowiednio dobrać do nich dodatki i dekoracje.
2 komentarze
Ciekawe
super material polecam