Czy poznaliście już styl japandi? Jeśli dotychczas bliskie były Wam aranżacje w skandynawskim klimacie, ten styl z pewnością także przypadnie Wam do gustu. Zobacz nasze propozycje na wnętrza w stylu japandi.
Japandi coraz silniej zyskuje na popularności i choć blisko mu do skandynawskiego minimalizmu, zdecydowanie więcej w nim ciepła i przytulności. Poznajcie inspirowane Japonią wnętrza w stylu japandi.
Na styku Japonii i Skandynawii
Styl japandi to harmonijne połączenie japońskiej filozofii minimalizmu z prostotą i naturalnością aranżacji ze skandynawską nutą. Zdominowany przez biel, chłodny styl skandynawski został tu bowiem okraszony orientalnym ciepłem i wrażeniem przytulności. Niezwykle istotne w stylu japandi jest połączenie „skandynawskiej” funkcjonalności z japońską filozofią Wabi-Sabi. Docenia się w niej oryginalność oraz piękno wynikające z natury. Ważne jest także podkreślanie upływu czasu, co we wnętrzach zaakcentować możemy, dobierając stare, używane meble lub takie, które są na nie stylizowane. Aby przybliżyć Wam nieco ten trend, przygotowałam krótką listę dekoracji i wskazówek, które pomogą Wam lepiej poznać styl japandi.
Drewno i beton w jednej drużynie
Styl japandi łączy w sobie dwie nieco odmienne inspiracje, toteż nie dziwi fakt, że komponuje się w nim różne, odmienne materiały, jak beton i drewno. Naturalne drewno dominuje we wnętrzach w stylu japandi, pojawiając się także na ścianach. Niech jednak nie kojarzy się nam to z klasyczną boazerią sprzed lat, bo tu finalny efekt jest nieporównywalny. Ta diametralna różnica wynika m.in. z jakości użytych materiałów, sposobu położenia oraz umiejscowienia drewna na ścianie. Wybierane są pojedyncze ściany w konkretnych strefach naszych wnętrz, np. w strefie wypoczynkowej, by stworzyć ciepłe i przytulne miejsce do relaksu. Obok naturalnego drewna we wnętrzach w stylu japandi pojawia się także charakterystyczny dla stylu skandynawskiego beton. Mimo swej chłodnej natury beton świetnie komponuje się z drewnem, podkreślając oryginalność wystroju.
na zdjęciu: zasłona ADELAIDE, poszewka MONOS z welwetu z kwiatowym nadrukiem, poszewka MONOS z welwetu z kwiatowym nadrukiem, poszewka LOCA z welwetu (różne kolory) oraz wazon CARLY ze szkła barwionego
Meble w japońskim klimacie
Dla stylu japandi charakterystyczne są niskie meble obecne w stylu japońskim. Dobrym pomysłem na wprowadzenie tego klimatu jest np. niski stolik kawowy. Wówczas wokół niego możemy rozmieścić równie niskie miejsca do siedzenia. Jeśli tylko mamy ochotę i warunki na tego typu kompozycje, to polecam takie rozwiązanie. Doskonale wpisze się ono w klimat stylu japandi.
Dodatki blisko natury
W stylu japandi zdecydowanie nie może zabraknąć roślin. Zieleń w kwiatach doniczkowych jest niezbędna dla zachowania charakteru wystroju. Doskonale sprawdzą się także ozdobne gałęzie, skomponowane na wzór kwitnących w Japonii drzew wiśni. Najlepiej umieścić je w prostych szklanych lub ceramicznych wazonach. Koniecznie udekoruj wnętrze także charakterystycznym drzewkiem bonsai.
Jeśli chodzi o dodatki, to w stylu japandi doskonale komponuje się także rattan. Możesz przemycić go do wnętrza pod postacią np. koszy do przechowywania tekstyliów, pojedynczych mebli typu szezlong, puf, a także lamp. Ratanowe lampy, dzięki swojemu splotowi, dają spektakularne efekty świetlne odbijające się na ścianach i suficie.
na zdjęciu: firana gotowa ESME z gładkiej etaminy, lampa stołowa SISI, figurka FILO, komplet pościeli LUNA oraz wazon dekoracyjny AMALIA (różne kształty)
Naturalne tkaniny w roli głównej
Styl japandi charakteryzuje się przytulnością i ciepłem, toteż nie może zabraknąć w nim pięknych tekstyliów – pięknej pościeli w sypialni, klimatycznych zasłon, a także koców i narzut wykonanych z miękkich, puszystych dzianin. Wszechobecne są także poduszki dekoracyjne, rozłożone na kanapach, fotelach i siedziskach. Do klimatu wnętrza będą pasowały poduszki w wielu odsłonach – włochate, futrzane, z nadrukiem czy plecione. W kwestii doboru tkanin warto postawić na naturalne materiały – len, bawełnę czy wełnę.
Okno w stylu japandi
Dekorując okna w stylu japandi, kierujemy się zasadą umiaru i prostoty. Zgodnie z założeniami stylu skandynawskiego, staramy się wpuścić do pomieszczenia jak najwięcej światła. Możemy więc wykorzystać zarówno kompozycję zasłon i firan rozsuniętych na boki, jak i zdecydować się na piękne firany solo. Jeśli potrzebujemy jednak od czasu do czasu przysłonić swoje okno, dobrym rozwiązaniem będą rolety rzymskie czy panele. Wówczas kiedy będzie to możliwe, pozostawimy swoje okna odsłonięte, sprawiając, że pomieszczenie będzie wydawało się jasne i przestronne.
Wartość rzemiosła
Dużą uwagę w tym trendzie zwraca się także na rzemiosło i własnoręcznie wykonane przedmioty. Są to najczęściej dekoracje z ceramiki, drewna, gliny czy innych materiałów. Z powodzeniem można więc udekorować wnętrze samodzielnie wykonanymi dziełami sztuki, gdyż zgodnie z filozofią Wabi-Sabi nie muszą mieć one idealnych kształtów czy nieskazitelnych powierzchni. Ręcznie robione dodatki, które ładnie wkomponują się w wystrój to także np. maty bambusowe czy gliniane dzbanki. Naturalnie nie może zabraknąć też podziwianej na całym świecie japońskiej ceramiki.
na zdjęciu: ręcznik SPRING (różne rozmiary i kolory) oraz ręcznik LILY
Przytulny, nienachalny, ciepły klimat stylu japandi sprawia, że coraz chętniej sięgamy po niego, dekorując swoje wnętrza. Tak urządzona przestrzeń dobrze wpływa na samopoczucie mieszkańców i stwarza przyjemny nastrój. Połączenie dwóch stylów – skandynawskiego i japońskiego – nadało stylowi japandi naprawdę niepowtarzalny, intrygujący charakter.
na zdjęciu głównym: wazon dekoracyjny Oliwia, narzuta VIRES z bawełny o gofrowanej strukturze (różne kolory), poszewka dekoracyjna SAMARA2 z welwetu (różne kolory), kołdra i poduszki (różne wielkości i rozmiary) oraz obraz TREES ręcznie malowany na płótnie
Dodaj komentarz