Pleśń – wróg numer jeden każdej, dbającej o czystość pani domu. Jednak ten nieprzyjemny problem pojawia się nie tylko w naszych kuchniach, ale także i szafach. Jak zatem się go pozbyć? Poznaj sposoby na to, jak usunąć pleśń z materiału.
Zalane mieszkanie, wilgoć w szafie – jest wiele przyczyn powstania zabrudzeń z pleśni na naszych ubraniach, pościeli czy ręcznikach. Kiedy już dotknie nas ten problem, zaczynamy gorączkowo poszukiwać informacji na temat tego, jak usunąć pleśń z materiału. Czasami sięgamy od razu po silne środki piorące czy dość mocne odplamiacze, jednak to niestety naraża materiał na uszkodzenie, a wcale nie daje gwarancji pozbycia się plamy. Przygotowałem więc dla Was trzy sprawdzone sposoby na to, jak usunąć pleśń z tkaniny.
Lepiej zapobiegać… niż zmagać się z plamami
Żeby nie musieć zmagać się z plamami z pleśni, staraj się nie dopuszczać do ich powstawania. Przede wszystkim dbaj o to, by nie wkładać do szaf nawet lekko zawilgoconych tkanin – ubrań, pościeli czy zasłon. Jeśli używasz tkanin na zewnątrz(np. firan czy obrusów na tarasie czy balkonie), dbaj o to, żeby nie były zbyt długo mokre. Kiedy twoje zasłony czy firany na tarasie zwykle są upięte, w suche dni rozciągnij je na parę godzin, aby dokładnie je przewietrzyć i wysuszyć. Nie zostawiaj też kocy czy materiałowych obrusów na noc w ogrodzie. Wybieraj też odpowiednie tkaniny do miejsc narażonych na dużą wilgoć. O tym jak dobrać zasłony np. na taras, przeczytasz tutaj. Jeśli jednak zdarzy się, że na twoich tkaninach pojawią się plamy z pleśni, możesz zastosować kilka domowych sposobów, aby się ich pozbyć.
Sposób pierwszy: maślanka, sól i amoniak
Zanim wybierzesz sposób na to, jak sprać pleśń, przed praniem usuń pleśń z materiału za pomocą szczoteczki. Możesz użyć np. starej szczoteczki do zębów. Jeżeli włożysz ubranie z pleśnią do prania, na tkaninie mogą pozostać żółte plamy. Po usunięciu pleśni zamocz zabrudzone ubranie w maślance i pozostaw je w tej kąpieli na 12 godzin. Następnie wysusz tkaninę, a po wyschnięciu potrzyj plamę roztworem soli i amoniaku (1 łyżka amoniaku + 1 łyżka soli). Po takich zabiegach włóż ubranie do pralki i wypierz w detergencie, którego zwykle używasz.
Sposób drugi: woda utleniona
Jeżeli zabrudzenie z pleśni nie jest zbyt silne, możesz do jego usunięcia spróbować użyć wody utlenionej. Miejsce, które zostało zaatakowane przez pleśń, delikatnie zwilż wodą utlenioną (najlepiej 3-procentową). Następnie materiał wypłucz w ciepłej wodzie, wysusz i wypierz w wodzie z mydłem. Podczas prania ustaw najwyższą możliwą, ale bezpieczną dla tkaniny temperaturę prania. Gorąca woda wygrywa z pleśnią, musisz jednak uważać, by nie uszkodzić materiału. Zawsze stosuj się więc do oznaczeń na metce, gdzie producenci podają bezpieczną dla danej tkaniny temperaturę prania.
Sposób trzeci: ocet
Kiedy poszukujemy naturalnych, domowych środków czyszczących często sięgamy właśnie po ocet. Ocet znajdzie się chyba w każdej kuchni i sprawdza się jako pomoc w wielu sytuacjach. Możesz użyć go także do walki z pleśnią na materiale. Do miski z wodą dolej więc szklankę octu i namocz w tym roztworze zabrudzoną tkaninę.
W zależności od intensywności plam namaczaj ją przez godzinę lub kilka/kilkanaście godzin. Dodatkowo możesz dolać też trochę octu do bębna pralki, kiedy już będziesz prać tkaninę po wcześniejszym namoczeniu. Ważne jednak, by nie mieszać octu ze środkami piorącymi zawierającymi chlor.
Niestety lato już za nami, więc niektórzy z Was lada moment będą borykać się z problemem suszenia prania. Aby uchronić swoje tkaniny przed plamami z pleśni, najlepiej suszyć je na słońcu. Chociaż jesienią i zimą słonecznych dni mamy wprawdzie niewiele, zawsze, kiedy tylko to możliwe suszcie swoje pranie na świeżym powietrzu. Pomoże Wam to uniknąć problemu zapleśniałych ubrań. A jeśli już plamy z pleśni pojawią się na twoim ulubionym płaszczu, obrusie czy zasłonach – skorzystaj z moich rad, a na pewno szybko uporasz się z tym problemem.
1 komentarz
Porady wypróbuję na ortalionie. Dziękuję.