Styl prowansalski od lat króluje wśród ulubionych konwencji wnętrzarskich wielu osób. Ciepły i słoneczny, pełen bezpretensjonalnego wdzięku. Narodził sią na południu Francji, wśród bezkresnych pól lawendy. Choć miało to miejsce wiele lat temu, do dziś zachował świeżość i nieodparty urok.
Styl prowansalski, czyli jak wprowadzić sielskość do swojego domu
Styl prowansalski w doskonały sposób zaspokaja nasze pozornie sprzeczne potrzeby: marzenie o elegancji i tęsknotę za wiecznymi wakacjami. Wyrósł z tradycji prowincjonalnej, ale dojrzewał na glebie francuskiej, a przecież Francja to kolebka szyku. W tym niezwykle wdzięcznym nurcie splatają się w sposób naturalny wątki wiejskie i dworskie. Właśnie tak w swoich letnich siedzibach wypoczywała niegdyś paryska arystokracja.
Dziś chętnie odtwarzamy scenografię nieśpiesznych spotkań przy dobrym winie i kominku z kamienia czy kolacji przy świecach w towarzystwie przyjaciół. Kto nie chce spotykać się wokół starego dębowego stołu pod kutym żyrandolem?
Stół jest zresztą we wnętrzu prowansalskim meblem niezwykle istotnym. Prostokątny, owalny lub okrągły, bezwzględnie masywny, zawsze drewniany i odpowiednio podniszczony. Stół symbolizuje swobodną biesiadę, umiejętność celebrowania uroków życia. Można kupić ciekawy egzemplarz na targu staroci lub model zupełnie nowy, umiejętnie postarzony.
Prawdziwego prowansalskiego obrazu dopełnia zawieszony nad blatem kuty kandelabr na co najmniej sześć świec lub imitująca go, okazała lampa.
Jak urządzić mieszkanie w stylu prowansalskim?
Na styl prowansalski składa się wiele elementów, które z powodzeniem można wprowadzać do swojego wnętrza. Na co zwracać uwagę?
Kolorystyka prowansalskiego wnętrza
Kolorystyka stylu prowansalskiego jest delikatna i stonowana, jakby spłowiała od długotrwałego nasłonecznienia. Na ścianach najlepiej postawić na popielatą szarość, gołębi błękit, jasny krem lub blady czy rozcieńczony odcień fioletu. Trzeba jednak uważać, by nie popaść w nadmierną lawendową słodycz, która odbierze urok powstającej na drewnie przez wiele lat patynie. W tym stylu nic nie jest jaskrawe ani nadmiernie wygładzone. Spękania i zatarcia tylko dodają urody tynkom. Podłodze, czy to kamiennej, czy z desek, nie szkodzą oznaki wieloletniego użytkowania.
Tkaniny i materiały
Tkaniny powinny być sprane i nawet szykowne tiule mają zgodę na lekkie wystrzępienie brzegów.
Wnętrza w stylu prowansalskim rządzą się swoimi prawami. Wszystkie elementy mają wyglądać niczym okazy rodowodowe, ale przyprószone patyną czasu. Tak jakby z odpowiednią wysługą lat trafiły tu wprost z XIX-wiecznego paryskiego salonu. Firanki w stylu prowansalskim mogą być koronkowe, tiulowe albo zwyczajnie bawełniane. Ważne jest, by nie były zbyt idealne, a miały w sobie „duszę”.
Prowansalskie wnętrza na wyciągnięcie ręki
Kuchnia w stylu prowansalskim
Kuchnia w stylu prowansalskim zwykle odpowiada rozmachem konsumpcyjnej kulturze Prowansji. Jest duża, jasna i najczęściej połączona z jadalnią oraz salonem. Rustykalnej dekoracyjności dodadzą jej wyeksponowane naczynia, kulinarne utensylia i okazały okap. Dobrym pomysłem jest integrująca biesiadników i kucharzy wyspa, która pozwoli połączyć przyjemność przygotowywania posiłków z urokami konsumpcji. Meble dobieramy według prostego klucza. Podstawowym materiałem jest drewno w wydaniu naturalnym lub pomalowane na biało. Zarówno rysunek słojów, jak i surowa faktura obowiązkowo przecieranych malowanych powierzchni na tle pastelowych ścian wyglądają ujmująco.
Prowansalski klimat w sypialni
Prowansalska sypialnia to miejsce na sny pachnące lawendą — wnętrze, którego harmonii nie powinien zakłócać żaden mocny kontrast. Zrównoważony efekt zapewnią białe lub jasnoszare meble, kunsztownie kute łóżko i śnieżnobiała bądź ozdobiona delikatnym kwiatowym deseniem pościel. Mile widziane są falbany, koronki i dziergane narzuty, najlepiej lekko poprzecierane i nieco spłowiałe.
Łazienka w stylu prowansalskim
Podobny klimat nietrudno stworzyć w łazience. Jej centralnym elementem warto uczynić pięknie oprawione lustro, dopełnione nastrojowym oświetleniem. Aranżację wspaniale uzupełnią płytki z subtelnym reliefem, staromodna ceramika i armatura oraz zestaw stylizowanych akcesoriów retro.
Jak widać mieszkanie w stylu prowansalskim to przede wszystkim miejsce z duszą. Warto się zainspirować i pozwolić sobie na stworzenie wyjątkowej aranżacji, która przeniesie nas wprost do francuskiej krainy pachnącej lawendą.
1 komentarz
Styl prowansalski zachwyca swoją naturalnością. Obecnie zauważyłam, że wiele osób fascynuje się japońskim wabi-sabi, a to przecież dotyczy wszystkich przedmiotów. W stylu prowansalskim pięknie to widać, a wszelkie przetarcia drewna świadczą o jego historii. Kolory są piękne- nie ważne czy mówimy o Prowansalskim w kontekście Lazurowego Wybrzeża czy pól lawendy. Piękne, piękne, piękne