Żadna, nawet ta najpiękniejsza i najbardziej elegancka firana, nie będzie prezentowała się ładnie, jeśli zawiesimy ją pogniecioną.
Wielu z nas jednak nie przepada za długim prasowaniem. Zwłaszcza że prasowanie firan nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych czynności. Zatem jak prać firanki, żeby nie prasować, a żeby prezentowały się schludnie i estetycznie? Możesz skorzystać z moich sprawdzonych sposobów.
Oczywiście wiedza na temat jak prać firanki, żeby nie były pogniecione, jest bardzo istotna, ale to, czy firana pogniecie się w praniu, zależy w głównej mierze od materiału, z którego została uszyta. Najlepiej w tej kwestii wypada poliester.
Istotny jest rodzaj tkaniny oraz zastosowany splot włókien. Im rzadszy splot, tym mniejsze lub nawet niewidoczne zagniecenia. Do takich tkanin należą wszelkiego typu siatki o wyraźnych oczkach, tiule, bukle, żakardy oraz wszelkiego typu firany kreszowane.
Jeszcze przed kupnem firany, dotykając materiału, możemy ocenić, czy firana będzie mięła się podczas prania. Wystarczy wziąć próbkę tkaniny w dłoń i mocno ścisnąć. Jeśli po rozprostowaniu materiału będą widoczne na nim spore zagniecenia, możemy przypuszczać, że tak samo będzie działo się z tkaniną podczas prania.
Niezależnie od tego, jaki materiał na firanki wybierzemy, możemy zminimalizować ryzyko pomięcia tkaniny podczas prania. Poznaj kilka głównych zasad, które podpowiedzą Ci jak prać firanki, żeby się nie pogniotły.
Firanki władaj do pralki zawsze złożone w kostkę.
Nie przeładowuj bębna pralki.
Najlepiej, żeby firana zajmowała 1/3 objętości bębna. Dzięki temu będzie miała swobodę w przemieszczaniu się w trakcie prania.
Ustaw odpowiedni program prania.
Jeżeli w twojej pralce nie ma programu „pranie firanek” ustaw pralkę na pranie ręczne. Najbezpieczniejszą temperaturą do prania firanek jest 30°C. Uchroni to twoje firanki przed odbarwieniami i skurczeniem.
Używaj odpowiednich detergentów.
Firany najlepiej prać w płynach specjalnie dedykowanych praniu firanek. Do prania warto dodać też trochę płynu zmiękczającego. Dodatkowo zapobiegnie on elektryzowaniu się materiału.
Wirowanie – max. 400 obrotów.
Ustawienie procesu wirowania na 400 obrotów sprawi, że firana będzie jeszcze ociekać wodą, a przez to nie ulegnie zmięciu. Warto więc firanki nie wyjmować z pralki od razu po skończonym praniu. Lepiej pozwolić firanie spokojnie odcieknąć w bębnie i odpompować wodę.
Firany ze sztucznych włókien susz na karniszu.
Najlepiej mokrą jeszcze firanę rozwiesić na karniszu. Wyschnie wówczas w najlepszej dla siebie pozycji. Jeżeli z firany cieknie jeszcze woda, zsuń ją w jedno miejsce na karniszu i podłuż ręcznik, żeby nie zmoczyć podłogi. Ten trik sprawdza się doskonale w przypadku firan uszytych z tkanin ze sztucznych włókien z niewielką domieszką włókna naturalnego. W przypadku takiego rodzaju tkanin możemy być spokojni, że firana nie naciągnie się podczas wysychania.
Firany z naturalnych tkanin susz na suszarce.
Firany, które uszyto z naturalnych tkanin najbezpieczniej jednak suszyć rozwieszone na suszarce. Aby jak najbardziej zniwelować zagniecenia oraz przyspieszyć proces suszenia, złóż firanę na najmniejszą możliwą ilość warstw.
Brak komentarzy