Kuchnia otwarta na salon to niezwykle popularne rozwiązanie w nowoczesnym budownictwie.
Kuchnia otwarta stała się w pewnym czasie po prostu modna i wydaje się, że moda ta wcale nie zamierza zbyt szybko przeminąć. Jeżeli Ty również postawiłaś na takie rozwiązanie, podpowiemy Ci jak ją pięknie i komfortowo zaaranżować.
Otwarta kuchnia z salonem wymaga bowiem nieco dekoratorskiego wyczucia. Odpowiednio dobrane dodatki i przemyślane aranżacje potrafią pięknie podkreślić jej największe atuty. Jak zatem znaleźć odpowiedni balans i sprawić, że otwarta kuchnia ładnie skomponuje się ze stylizacją salonu? Aranżacja kuchni z wyspą musi uwzględniać kilka aspektów.
Łączenie kolorem
Wystrój otwartej kuchni powinien stanowić spójną całość z wystrojem salonu. Pomocny w tym zadaniu okaże się kolor. Nie znaczy to jednak, że musisz malować ściany w kuchni i salonie na tę samą barwę.
Kolor, który pojawi się na ścianach w kuchni, możesz przenieść do strefy salonowej, wprowadzając dodatki w podobnym odcieniu. Mogą być to np. poduszki dekoracyjne, dywanik czy zasłony zawierające kolorystyczny akcent. Takie barwne elementy pozwolą nam uzyskać harmonię między aranżacją kuchni i salonu.
na zdjęciu: lampa LARRY, roleta rzymska (różne wzory), zasłona welwetowa RIA, obraz METROPOL 1, obraz METROPOL 2, poszewka June (różne kolory), kubek TINA, kubek TINA.
Wydzielenie strefy roboczej
Nie możemy zapominać, że strefa kuchenna jest strefą roboczą. Warto więc ustalić stałe miejsca dla niezbędnych sprzętów (np. wyciskarka do warzyw i owoców, termomix czy elektryczny czajnik) tak, by były pod ręką. Jednak zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i estetycznych, lepiej nie przechowywać na blacie roboczym zbyt wielu przedmiotów.
Za duże nagromadzenie rzeczy ustawionych na kuchennym blacie sprawi wrażenie nieładu i kuchnia nigdy nie będzie wyglądać na dostatecznie uporządkowaną.
Dodatki w służbie podziałów i spójności
Odpowiednio dobrane dodatki dekoracyjne potrafią zarówno optymalnie zaznaczyć podział wnętrza na strefy, jak i harmonijnie połączyć oba wystroje pomieszczeń. W otwartej na salon kuchni z wyspą doskonale sprawdzi się patera lub misa na owoce i warzywa czy stylowy chlebak na pieczywo.
Świetnie zaprezentują się także niewielkie kwiaty w ozdobnych donicach, które mogą posłużyć jako mini parawan odgradzający widok np. na płytę grzewczą, jeśli posiadamy ją właśnie na wyspie. Z kolei element, który ładnie połączy wystrój strefy kuchennej ze strefą salonową to obrazy i grafiki na ścianę. Możesz wybrać takie w podobnej kolorystyce, ale z różnymi motywami.
Ciekawie prezentują się także zdjęcia w ramkach o różnych wielkościach. Interesującym dodatkiem może być także dwustronny zegar zawieszony na ścianie przechodniej, którego tarcze widzimy zarówno z kuchni, jak i z salonu.
na zdjęciu: zasłona welwetowa RIA (różne kolory), roleta rzymska (różne wzory), wazon LUI (różna wielkość)
Wystrój okien w jednym stylu
Wystrój okien także nie może być przypadkowy. Aranżacje okien w kuchni i w strefie salonowej powinny mieć wspólne elementy. Możesz np. zdecydować się na dekorację z tych samych tkanin, uszytych w różnej kombinacji i składających się z różnych form.
Okna w kuchni i salonie różnią się pod względem wielkości czy sposobu użytkowania, dlatego musisz zróżnicować dekoracje pod względem funkcjonalności. Jeśli mamy okno parapetowe w kuchni (często jest przy blacie roboczym) praktycznym rozwiązaniem są wszelkiego typu osłony okienne posiadające funkcję sterowania w górę i w dół.
Pozwala to podciągnąć dekorację w trakcie pracy przy blacie tak, by nie uległa zabrudzeniu. Sprawdzą się więc zatem rolety rzymskie, rolety dzień i noc, żaluzje lamelowe czy plisowane. Idealnie zaprezentują się także w części salonowej. Jeśli w salonie mamy okna tarasowe czy balkonowe, zamiast rolet rzymskich można zastosować zasłony (koniecznie długie) czy firany lub obydwie opcje jednocześnie.
Otwarta przestrzeń między kuchnią a salonem daje nam sporo możliwości, ale wymaga przede wszystkim aranżacyjnej spójności. Mam tu na myśli zarówno styl mebli, jak i tonację kolorystyczną. Nie mniej ważne, dla osiągnięcia kompozycyjnej harmonii, są dodatki.
Pamiętaj jednak, że mają one podkreślić charakter wydzielonych stref, a nie je przytłoczyć.
Brak komentarzy