Chociaż sztukateria na ścianach kojarzy się nam zwykle z klasycznymi, stylizowanymi pomieszczeniami i wystrojem w stylu glamour, coraz częściej pojawia się także we wnętrzach nowoczesnych.
Dekoracyjną sztukaterię spotkamy dziś więc nie tylko w dworkach i stylizowanych wnętrzach miejskich kamienic, ale także w nowoczesnych salonach modnych mieszkań. Dziś przybliżamy temat sztukaterii i pokazujemy, jak możesz ją wykorzystać w nowoczesnym wnętrzu.
Sztukateria tradycyjnie
Sztukateria na ścianie najczęściej kojarzy się z listwami przysufitowymi, które oprócz funkcji ozdobnej wspomagają także wykończenie wnętrza. Stosowana była zwłaszcza w starym budownictwie, gdzie zakrywało się nią zaokrągloną granicę między ścianą a sufitem. Ozdobny gzyms umieszczany między sufitem a ścianą może mieć różne wzornictwo oraz kształt. Niegdyś sztukateria wykonywana była zwykle z gipsu. Obecnie do jej produkcji wykorzystuje się inne materiały, głównie styropian, piankę poliuretanową czy polistyren. Nowe materiały sprawiły, że koszty produkcji sztukaterii spadły, a co za tym idzie, stała się ona łatwiej dostępna. Przy tym np. listwy styropianowe, zabezpieczone pokrywą akrylową są równie trwałe, jak te gipsowe. Spotkać się też możemy ze sztukaterią drewnianą, jednak ze względu na wysoki koszt oraz ciężar materiału, jest ona rzadziej stosowana. Sztukateria na ścianę ma formę gotowych listew, które z łatwością przykleisz bądź przykręcisz do podłoża.
Nie tylko między ścianą a sufitem
Mimo iż początkowo sztukateria miała formę głównie list przysufitowych, obecnie znalazła dużo szersze zastosowanie w dekoracji wnętrz. Sztukaterią nazywamy bowiem też m.in. listwy ozdobne ścienne rozdzielające np. część ściany oklejonej tapetą od tej pomalowanej farbą. Sztukateria to również efektowne rozety sufitowe montowane nad dekoracyjnymi żyrandolami. To jednak nie koniec, gdyż sztukateria może być wykorzystywana także jako zdobienia wokół drzwi, obudowy kominkowe klimatycznie imitujące miejsce na kominek. Może też udekorować nią kolumny łącznie z głowicami i cokołami, które wprowadzają do wnętrza element antycznego stylu. Listwy maskujące karnisz to również sztukateria. Montowana na suficie w odpowiedniej odległości od karnisza z zasłonami i firanami, oprócz zalet dekoracyjnych i funkcji maskującej, może spełniać również inną praktyczną rolę – np. specjalne miejsce na pasek ledowy. Listwy oświetleniowe sufitowe, które pozwalają na umieszczenie w niej ledowego paska, którego światło skierowane w stronę dekoracji okiennej, pięknie podkreślą jej walory.
Sztukateria w nowoczesnym wnętrzu
Modnym i bardzo efektownym rozwiązaniem są eleganckie panele ścienne w stylu angielskim. Taką sztukaterię z powodzeniem możesz wykorzystać w nowoczesnym salonie. Na pewno dodadzą wnętrzu stylowego i oryginalnego charakteru. Nowa odsłona sztukaterii nie jest już zarezerwowana wyłącznie do wysokich wnętrz o bardzo dużym metrażu. Popularne w ostatnim czasie panele gwarantują bowiem estetyczny efekt bez względu na wielkość pomieszczenia. W zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć, możemy zastosować tradycyjne panele o prostych ramkowych wytłoczeniach, z ornamentowym wykończeniem lub z minimalistycznym gładkim wzornictwem. Otwarta jest też kwestia kolorów sztukaterii. Choć najczęściej stosowane i najbardziej popularne są białe sztukaterie, nowoczesny design pozostawia na tym polu sporo swobody. Sztukaterie możesz więc przemalować na dowolny kolor, dostosowany do stylizacji wnętrza. Według mnie lepiej jednak decydować się na pastelowe barwy, aby ładnie eksponowały ozdobny charakter paneli.
Towarzystwo dla sztukaterii
Sztukateria na ścianę już od jakiegoś czasu nie jest zarezerwowana wyłącznie do wnętrz klasycznych. Sprawdzi się bowiem w różnych stylizacjach, nawet tych najbardziej minimalistycznych. Nowe spojrzenie na temat sztukaterii sprawiło, że towarzystwem dla niej nie są już antyki, ale oryginalne, designerskie meble i dodatki. Dekoracje okienne we wnętrzu z panelami ściennymi nie powinny być bardzo wyraziste w swoim wzornictwie, by nie zaburzyły harmonii i elegancji pomieszczenia. Doskonale sprawdzą się materiały strukturalne, tłoczone, jak i gładkie, w kolorystyce dopasowanej do wnętrza. Projektując dekorację okienną do wnętrz zdobionych sztukaterią, najczęściej decyduję się na proste upięcia lub klasyczne upięcia na boki. Warto sięgnąć także po rolety rzymskie, które podkreślą elegancki, lecz nowoczesny charakter wnętrza. Efekt końcowy uzależniony jest od prawidłowego dopasowania elementów do stylizacji wnętrza, jednak nowoczesne podejście do tematu sztukaterii pozwala na wiele swobody.
Dodaj komentarz