Metoda Montessori od kilku lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem pedagogów i rodziców. Dbanie o wszechstronny rozwój dziecka to najbardziej doceniana zaleta tej metody. Wśród jej najważniejszych założeń jest stworzenie dziecku odpowiedniego środowiska edukacyjnego.
Tyczy się to jednak nie tylko szkolnej sali, ale też otoczenia, w którym dziecko spędza swój wolny czas. Ważne więc, by także w domu zadbać o stworzenie mu odpowiednich warunków rozwoju. Podpowiadamy, jak urządzić pokój dla dziecka według metody Montessori.
Metoda Montessori na czym polega
Urządzanie pokoju według tej metody, polega na takim zorganizowaniu przestrzeni, by wszystkie znajdujące się w niej elementy służyły rozwojowi dziecka. Wszystkie rzeczy powinny mieć zatem swoje, dobrze zaplanowane miejsce. Zaleca się więc, by organizacja przestrzeni była przede wszystkim bezpieczna i uporządkowana. Wnętrza urządzone według metody Montessori to wnętrza proste, piękne i radosne.
Wszystkie rzeczy, z których dziecko będzie korzystało w swoim pokoju, powinny być dla niego dostępne – najlepiej, żeby znajdowały się na wysokości rąk dziecka. Dobór akcesoriów, dodatków i przedmiotów codziennego użytku powinien być podyktowany dostosowaniem do indywidualnych potrzeb dziecka. Powinnaś tu wziąć pod uwagę zarówno czynniki fizyczne, jak i płaszczyznę emocjonalną. To pomoże dziecku nauczyć się samodzielności, niezależności i odpowiedzialności. Kształtowanie tych cech u dziecka może rozpocząć się np. od pielęgnowania małej roślinki postawionej na parapecie. Dodatkowo dziecko będzie miało styczność z naturą, o której w swych zasadach wspomina Maria Montessori.
Pokój dla dziecka według metody Montessori
Jeśli chcesz urządzić pokój dla dziecka według metody Montessori, przede wszystkim stwórz dokładny plan, w którym uwzględnisz cztery podstawowe strefy.
- STREFA ZABAWY:
To standardowa wolna przestrzeń w pokoju, na której dziecko będzie mogło się swobodnie bawić. Najczęściej jest to miejsce na podłodze, na której kładziemy dywan bądź w razie potrzeby rozkładamy koc. Tam dziecko będzie mogło się samodzielnie bawić np. klockami.
- STREFA SNU I WYPOCZYNKU:
To nie tylko przestrzeń przeznaczona do spania, ale także do zabawy. Toteż miejsce do spania powinno być dla dziecka atrakcyjne i stymulujące do kreatywnego działania. Dobrze jest więc umieścić na łóżku więcej poduszek dekoracyjnych, a obok np. półkę z książeczkami, albumy ze zdjęciami. Planując taki kącik czytelniczy dla dziecka, koniecznie ułóż książki okładkami do przodu – wtedy dziecko chętniej po nią sięgnie. Zaplanuj też dodatkowe oświetlenie w postaci małej lampki nocnej. Bardzo dobrze w metodę Montessori wpisuje się łóżko w kształcie domku z materacem na podłodze, co pozwala dziecku na samodzielne i bezkolizyjne wchodzenie i schodzenie z niego.
- STREFA PRZEBIERANIA:
Tu kluczem jest takie ułożenie ubrań w szafie dziecka, by były one pogrupowane – spodnie ze spodniami, bluzki z bluzkami itd. Świetnym pomysłem jest także oznaczenie szuflad za pomocą naklejek z symbolami rzeczy, które są w środku. To pozwoli dziecku na utrzymanie porządku i odkładanie rzeczy na swoje miejsce. Warto też w pobliżu umieścić nietłukące się lustro, by zainspirować malucha do obserwacji siebie.
- STREFA NAUKI I PRACY
Przestrzeń do nauki, powinna zachęcać dziecko do aktywności i spędzania w niej czasu. Obowiązkowo powinny się w niej znaleźć podstawowe meble takie jak stolik lub burko i krzesełko, dostosowane do wieku i potrzeb dziecka. Na biurku stwórz swojej pociesze najlepsze warunki do kreatywnych działań. Może się tam znaleźć pojemniki na kredki czy farby, kartki papieru i wszystkie akcesoria służące kreatywnym działaniom. Gdzieś w pobliżu na półkach lub parapecie układamy gry planszowe, kolorowanki, puzzle – wszystko to, co służy rozwojowi dziecka. Dobrym pomysłem jest też zorganizowanie miejsca, gdzie dziecko będzie mogło prezentować efekty swoich prac – sprawdzi się więc np. tablica magnetyczna.
Pokój powinien być atrakcyjny przede wszystkim dla mieszkającego w nim dziecka. Dobrze jest więc zadbać o dodatkowe dekoracje. Świetnie sprawdzają się kolorowe haczyki na ubranka czy woreczki z klockami umieszczone na wysokości rąk dziecka. Ściany możesz udekorować tematycznymi obrazkami, a okno np. zasłonami czy firankami z motywami dziecięcymi bądź roślinnymi.
Pokój urządzony według metody Montessori to ciekawa alternatywa aranżacyjna. Stosując się do moich wskazówek, możesz nie tylko urządzić piękne, stylowe pomieszczenie, ale także zadbać o rozwój swojego dziecka.
Dodaj komentarz