Przypalone żelazko – chyba nikt tego nie lubi, ale to jeszcze nie tragedia. Chociaż czyszczenie przypalonego żelazka może nie należy do najprzyjemniejszych zajęć, możesz poradzić sobie z tym szybko i bezproblemowo.
Poznaj moje sposoby na to, jak wyczyścić przypalone żelazko, aby znów móc nim bezpiecznie prasować.
Prasować czy nie prasować – oto jest pytanie
Chociaż prasowanie, to czynność, która zapewne nie ma zbyt wielu zwolenników, jest niezwykle ważnym elementem utrzymania odpowiedniej higieny i estetyki nie tylko w naszej garderobie. Żadna pani domu nie wyobraża sobie chyba powieszenia w oknach pomiętych firan czy zasłon. Żaden zmięty materiał nie wygląda elegancko i estetycznie. Toteż nawet najpiękniejsze tkaniny – niewyprasowane – nie zaprezentują się dostatecznie pięknie. Nie polecam także rezygnować z prasowania pościeli. Tu plusów prasowania jest bowiem jeszcze więcej.
Po pierwsze pościel ma bezpośredni kontakt ze skórą, dlatego w trosce o swoje zdrowie powinniśmy poddawać ją częstemu praniu (raz na dwa tygodnie). Samo pranie jednak może niewystarczająco pozbywać się z niej bakterii, toteż jej prasowanie pełni nie tylko funkcję estetyczną. Wysoka temperatura podczas prasowania zabija drobnoustroje i oczyszcza tkaninę z niewypłukanych detergentów i cząsteczek kurzu. Ponadto, jeśli używamy żelazka parowego – gorąca para odświeży pościel i zadziała antyalergicznie. Z tych samych powodów dobrze także prasować ręczniki.
Ręczniki i pościel to w moim domu priorytet, jeśli chodzi o prasowanie. Nie warto więc rezygnować z częstego używania żelazka. Warto jednak zadbać o jak największy komfort prasowania – np. odpowiednio dobraną do wzrostu deskę do prasowania, czy sprawne, czyste żelazko. Co jednak zrobić, kiedy przez nieuwagę przypalimy żelazko?
Czym wyczyścić przypalone żelazko?
Sposób na przypalone żelazko zależy przede wszystkim od rodzaju stopy żelazka. Inaczej zachowamy się w przypadku żelazka ze stopą teflonową, inaczej w przypadku ceramicznej powłoki. Jak zatem je wyczyścić, aby pozbyć się spalenizny, a przy tym nie zniszczyć swojego żelazka? Oto nasze wskazówki:
- Żelazko ze stopą stalową
Jeżeli zdarzy Ci się przypalić żelazko ze stalową stopą, nie załamuj się – jest na to szybki sposób. Na gazecie bądź kawałku papieru rozsyp sól kuchenną i przesuwaj po niej maksymalnie rozgrzanym żelazkiem w różnych kierunkach. „Prasowanie” soli pomoże Ci pozbyć się przypalonego zabrudzenia. Korzystając z tego sposobu, pamiętaj jednak, by w żelazku wyłączyć funkcję pary. Sól można też wykorzystać, czyszcząc nią stopę żelazka przy pomocy wilgotnej, posypanej drobnoziarnistą solą szmatki.
- Żelazko ze stopą ceramiczną
Żelazka ze stopą ceramiczną są chyba najpopularniejszym rodzajem żelazek. Ten typ żelazka możesz wyczyścić za pomocą soku z cytryny. Wystarczy, że nasączysz nim szmatkę i będziesz pocierać nią przypalone miejsce. Zamiennie do soku z cytryny można stosować także ocet – efekt będzie podobny. Jeśli sam ocet nie zadziała, możesz dołożyć trochę sody oczyszczonej. Wymieszaj ją z octem, nałóż na szmatkę i energicznie wyczyść przypaloną stopę żelazka. Jeżeli przypalenie jest naprawdę mocne i żadne delikatniejsze sposoby nie zadziałają, użyj skrobaka do ceramiki (dostępny w Internecie). Używaj go jednak ostrożnie, na zwilżoną stopę żelazka, aby nie uszkodzić ceramicznej powłoki.
- Żelazko ze stopą teflonową
Teflonowa powłoka na stopie żelazka jest zdecydowanie najbardziej wymagającym materiałem do czyszczenia. Jest bardzo podatna na zarysowania, dlatego w tym przypadku musimy szczególnie uważać, by nie uszkodzić teflonowej powłoki. Na pewno kategorycznie zabronione jest stosowanie do czyszczenia soli czy sody. Najlepiej postarać się delikatnie usunąć przypalenie np. za pomocą octu. Nanieś ocet na miękką szmatkę lub watę i pocieraj przypalenie aż do jego całkowitego wyeliminowania. Żelazko ze stopą teflonową można też wyczyścić, prasując pogniecioną folię aluminiową – to powinno usunąć wszystkie zanieczyszczenia.
Kiedy domowe sposoby zawiodą, możesz sięgnąć po środki chemiczne. Pamiętaj jednak, by sprawdzić, czy detergent jest odpowiedni dla konkretnego rodzaju stopy żelazka, które planujesz wyczyścić. Przypalone żelazko to więc nie tragedia, gdyż można poradzić sobie z tym problemem na wiele sposobów. Z wyczyszczonym żelazkiem prasowanie na pewno będzie szybsze i bardziej komfortowe.
Brak komentarzy