Każdy z nas chciałby, aby jego stół w jadalni prezentował się elegancko, a do tego spełniał swoje praktyczne funkcje. Dobrze dobrany obrus do jadalni powinien łączyć w sobie te dwa elementy.
Zacznijmy od odpowiedniego wymiaru
Aby dekoracja stołu spełniała swoje funkcje, musi być odpowiednio do niego dobrana. Na początek, dokładnie zmierzmy powierzchnię blatu: długość, szerokość, a w przypadku stołu okrągłego – średnicę. Aby obrus nie utrudniał nam swobodnego użytkowania stołu, powinien zwisać ponad siedziskiem krzesła. Optymalnie będzie, jeśli nadmiarowa część wyniesie od 20 cm do 25 cm. Znając dokładny wymiar blatu, musimy dodać do długości i szerokości po około 50 cm.
Inną metodę obieramy, kiedy kupujemy obrus do ławy. W tym wypadku idealnie sprawdzają się bieżniki. Ich tradycyjny wymiar to: 50 cm x 100 cm lub 60 cm x 120 cm.
Tak w przypadku stołu, jak i ławy, najlepiej wyglądają bieżniki, których końce zwisają po około 25 cm z każdej strony. Taka forma nadaje elegancji oraz stanowi znakomitą dekorację stołu i wnętrza.
Zdecydowanie łatwiej pójdzie nam wyliczenie, jeżeli dysponujemy stołem o wymiarach kwadratowych. Wystarczy, że zmierzymy jeden bok blatu i dodamy ok. 40 cm. Jeżeli w naszej jadalni czy kuchni znajduje się mały stolik, wówczas zdecydujmy się na nieco mniejszy rozmiar, nie zaburzymy w ten sposób proporcji w stosunku do powierzchni blatu. Dokładnie tak samo postępujemy z doborem obrusu na okrągły stół. Mierzymy średnicę blatu i dodajemy ok. 40 cm. W przypadku stołów o obrysie owalnym należy zmierzyć długość i szerokość boków i dodać 50 cm.
Jaki materiał będzie najlepszy na obrus do jadalni?
Kiedy wiemy już dokładnie, jaki rozmiar obrusu będzie idealny na nasz stół, kolejnym krokiem będzie wybór odpowiedniego materiału. Warto zapoznać się z wadami i zaletami różnych tkanin.
TKANINY NATURALNE
- len
- bawełna
- mieszanki lniano-bawełniane
- ramia
- sizal
- jedwab
Obrusy lniane
Ich ogromną zaletą jest przede wszystkim elegancki wygląd. Perfekcyjnie uzupełnią każde wnętrze, w którym się znajdą. Mogą być używane przez wiele lat, nie elektryzują się i, dzięki niskiej kurczliwości, zachowują swój pierwotny rozmiar. Co więcej, z łatwością usuniemy z nich każdy rodzaj plam. Minus? Obrusy lniane są dość kosztowne, a ich utrzymanie nie należy do najprostszych.
Obrusy bawełniane
Są zdecydowanie tańsze niż obrusy lniane, choć również znajdują się w grupie droższych dekoracji na stół. Wielokrotnie prane mogą stracić swój kolor lub deseń. Wynagradzają nam jednak to wszystko swoim szlachetnym wyglądem, trwałością i łatwością wywabiania plam.
Obrusy lniano–bawełniane
Połączenie idealne, zwłaszcza do codziennego użytkowania w kuchni i jadalni. Są trwałe, grube i stabilne. Trudno je zabrudzić. Niestety konserwacja jest dość uciążliwa, a nadruki lub kolorowe elementy z czasem mogą ulec spraniu.
Obrusy z ramii, sizalu, jedwabiu
To obrusy całkowicie inne niż wszystkie. Różnią się od klasycznej bawełny czy lnu pod kątem kolorów i rozmaitych wzorów. Są natomiast równie trwałe co poprzednie. Niestety bardzo łatwo się gniotą.
TKANINY SZTUCZNE
- wiskoza – włókno celulozowe
Obrusy wiskozowe
Są bardzo powszechne, co sprzyja ich niskiej cenie. Są też różnorodne pod względem wzorów i kolorów. Charakteryzują się połyskliwością, śliską powierzchnią i faktem, że z łatwością się elektryzują. Dość trudno spierają się z nich plamy, szybko się niszczą i zużywają.
TKANINY SYNTETYCZNE
- poliester
- poliamid
Obrusy poliestrowe
To najbardziej popularne obrusy, jakie znajdziemy na rynku. Są bardzo tanie i łatwe w konserwacji co sprawia, że każdy egzemplarz to idealny obrus do jadalni. Ich największa zaleta? Praktycznie się nie gniotą! Niestety ich niska cena niesie za sobą sporo minusów. Takie obrusy łatwo się elektryzują i trudno spiera się z nich plamy. Do tego niszczą się podczas prania w zbyt wysokiej temperaturze, często się mechacą, topią się lub marszczą od gorących przedmiotów.
Co zamiast obrusu?
Coraz chętniej, zamiast tradycyjnej tkaniny, na naszych stołach pojawiają się alternatywne rozwiązania. Dość popularne stały się ostatnio filcowe serwety i podkładki. Kiedy decydujemy się na taki zamiennik, warto pamiętać, że filcowy obrus do jadalni powinien być nieco mniejszy od obrysu stołu. Ponieważ filc jest sztywnym materiałem, nigdy nie ułoży się idealnie na brzegach blatu. Mnogość wycinanek, duża paleta barw oraz ludowe motywy dają nam ogromne pole do popisu. Filcowe serwety pięknie komponują się z patyną starego drewna i doskonale je chronią – izolują powierzchnię od gorących naczyń.
Do łask wracają też wygodne ceraty, które mają teraz piękne formy imitujące koronkowe obrusy.
Alternatywą dla tradycyjnych obrusów są również kolorowe serwetki. Podczas rodzinnego obiadu nie powinno zabraknąć tych papierowych, które są nie tylko dekoracją, ale są również bardzo praktyczne. Nie trzeba ich prać, od razu po zużyciu wyrzucamy je.
Podczas bardziej wykwintnych posiedzeń lepiej będzie postawić na serwetki z bawełny lub lnu. Jeśli dobrze dobierzemy je do obrusu, będą się wspaniale prezentowały i zagwarantują nam eleganckie nakrycie stołu.
Brak komentarzy