Styl vintage tak długo utrzymuje się w rankingach popularności, że chyba można uznać go już za ponadczasowy. Moda na rzeczy, ubrania czy wystrój wnętrz w stylu vintage co jakiś czas powraca z dużą intensywnością, a hasło „styl vintage wnętrza” staje się coraz częściej poszukiwanym w internetowych wyszukiwarkach.
Zainspirowana tym trendem przygotowałam więc dla Was pomysły na aranżację kuchni w stylu vintage – uznając właśnie kuchnię, za najwdzięczniejsze pomieszczenie do urządzenia w tym właśnie stylu.
Modnie i bezpretensjonalnie – czyli za co kochamy styl vintage
Za co kochamy styl vintage? Myślę, że wielu pokochało ten styl głównie za nutę ekstrawagancji, jaką wprowadza do naszych wnętrz, za przytulny ciepły klimat, który możemy za jego pomocą stworzyć, a także za to, że pozostawia nam wiele aranżacyjnej swobody. Tak, jak większość, spośród wnętrzarskich stylów, tak i styl vintage silnie zainspirowany został trendami z pokazów mody. Stylowe, stare rzeczy, zaprojektowane na nowo z wielką fantazją i kreatywnością wkradły się więc najpierw do naszych szaf, później do stylizacji naszych mieszkań. Aranżacje w stylu vintage są przytulne i bezpretensjonalne, ale zarazem niebanalne, obfitujące w odważne połączenia… po prostu wyjątkowe. Kuchnia w stylu vintage może być więc modna i nowoczesna, urządzona nie tylko w oparciu o sentymentalne wspomnienia, ale także kreatywne, nietuzinkowe połączenia.
Styl vintage meble i kolorystyka
Charakterystyczne w kuchniach w stylu vintage są sprzęty AGD (całe linie produktów), których wygląd producenci kreują na lata 50-te. Wyróżniają się one oryginalnymi kolorami i zaokrąglonymi rogami, dzięki którym kuchnia w stylu vintage nabiera charakteru. Zaokrąglone rogi to także charakterystyczny styl mebli, które najczęściej są białe i udekorowane wyraźnymi uchwytami.
Obowiązkowo w takiej kuchni muszą pojawić się także proste krzesła i stół, który zdobić będą wazony z kwiatami. W aranżacjach w stylu vintage sprawdzą się zarówno meble stylizowane na stare, jak i te nowocześniejsze, minimalistyczne i gładkie. Wszystko zależy od tego, jakie zestawienia dla nich wybierzemy. Jasną, pastelową kolorystykę ścian i mebli ożywiają dodatki drewna oraz mocne, akcenty, np. czerń na okapie kuchennym. W kwestii wyboru palety barw, polecam wybrać jeden kolor przewodni. Może on pojawić się właśnie na sprzęcie AGD, co sprawi, że wnętrze od razu wyda się bardzo oryginalne. Popularne kolory w aranżacjach w stylu vintage to: czerwień, turkus i mięta.
Kuchnia w stylu vintage – dodatki
Interesujący, intensywny kolor może pojawić się także w dodatkach typu donice czy słoje na produkty spożywcze. Urządzając kuchnię w stylu vintage, szczególną uwagę skupiłabym właśnie na dodatkach. Kosz wiklinowy na pieczywo, postawiony na kuchennym blacie, podkładki na stół, obrusy, bieżniki i serwety z tkanin o płóciennym splocie – właśnie to stworzy przytulny, ciepły nastrój kuchni vintage.
W kwestii dekoracji okiennej postawiłabym na rolety rzymskie lub weneckie, zarówno z tkaniny firankowej, jak i zasłonowej lub takiej z dodatkami zasłonowymi. Dobrym wyborem okażą się także zazdrostki na ramach okna. Jeśli kuchnia jest przestrzenna, z wysokim oknem, to można zastosować długie firany lub zasłony z tkanin ekologicznych, raczej gładkich np. w kolorach ziemi lub w wybranej, dominującej w kuchni barwie. Odpowiedni klimat stworzą także szklane naczynia, np. kieliszki czy karafki. Kuchnia w stylu vintage to bowiem kuchnia pachnąca domowym ciastem, zawsze otwarta, gotowa na przyjęcie gości, kuchnia, gdzie każdy może miło spędzić czas w swobodnej, przyjemnej atmosferze.
Dodaj komentarz