Zakup firany na metry to szybkie i atrakcyjne pod względem ekonomicznym rozwiązanie. Jak jednak poradzić sobie z uszyciem i wykończeniem zakupionych firan? Zadanie nie jest specjalnie trudne, wystarczy, że skorzystasz z naszych podpowiedzi. Jeśli już opanujesz tę czynność, zapewne przy kolejnych zmianach aranżacji okiennych coraz częściej będziesz sięgała po firanki na metry.
Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy prosty poradnik, w którym zawarliśmy najważniejsze wskazówki, jak uszyć firanę i dopasować ją do aranżacji okna w swoim domu.
Zanim zdecydujesz się na zakup firanki na metry, musisz szczegółowo przemyśleć i zaprojektować aranżację, którą chcesz z niej stworzyć. Dokładne określenie jak ostatecznie ma wyglądać stylizacja okna, ułatwi Ci zakup odpowiedniej ilości potrzebnego materiału. Długość i szerokość firany uzależniona jest także od sposobu mocowania jej na karniszu. Oczywiście sposób uszycia zależy też od rodzaju karnisza. Jeśli więc stoimy przed wyborem karnisza, zastanówmy się najpierw jaki rodzaj upięcia nam się podoba i pod to upięcie wybierzmy karnisz (rurkowy lub szynę sufitową).
Na karniszach rurkowych możemy zamontować:
- Firanę na taśmie marszczonej sznurkami:
Taśma marszcząca tworzy różnej wielkości zakładki, do wykonania, których potrzebujemy określoną ilość tkaniny. Taśmy marszczą tkaniny w proporcjach 1:1,5: 1:1,8; 1:2, 1:2,5, 1:3 co oznacza, że jeśli chcemy upiąć gotową firanę na karniszu długości 2m to w proporcji marszczenia 1:2, potrzebujemy 4mb materiału. Do zawieszenia firany na rurce niezbędne są kółka z żabkami lub agrafkami (najczęściej w komplecie z karniszem). Wysokość mierzymy od żabki do podłogi, odejmując 1 cm – tyle wyniesie odstęp firany od podłogi.
Najczęściej przeliczamy ją w proporcji 1:2,5, ponieważ wtedy firana najlepiej się prezentuje. Jeżeli wybierzesz tkaninę w duży, wyraźny wzór możesz przeliczyć materiał w proporcji 1:2. Należy pamiętać, że ilość przelotek musi być zawsze parzysta, a odstępy między nimi zazwyczaj wynoszą ok. 12-15 cm. Zwróć także uwagę, by otwór przelotki był odpowiednio duży, aby można było firaną swobodnie suwać po karniszu. Dla przedłużenia trwałości uszytej firany polecam wprasowanie w górnej części firany taśmy wzmacniającej – tam będą wycinane otwory pod przelotki. Wysokość mierzymy od góry rurki (miejsce styku przelotki z rurką w zwisie) do podłogi. Także w tym przypadku odejmij od tej długości 1 cm.
- Firanę na tunelu:
To najprostsze i najszybsze obszycie firany, gdyż nie wymaga dodatkowych elementów, takich jak np. taśma. Wystarczy zrobić założenie w górnej części materiału na tyle szerokie, by móc swobodnie wsunąć firankę na rurkę. Pamiętaj, aby nie zaszywać w tej części boków materiału, bo uniemożliwi to przejście rurki przez tkaninę. Firanę na tunelu najczęściej marszczymy w proporcji 1:2 lub 1:2,5. Wysokość mierzymy tak jak w przypadku przelotek.
Wybór tego rozwiązania wymaga więcej pracy, ale efekt jest wart poświęcenia. Szelki można wykonać z tego samego materiału co reszta firany lub urozmaicić tkaniną w innym kolorze dopasowanym do kolorystyki wnętrza. Szelki mogą być różnej szerokości i długości, więc dostosuj je do swoich potrzeb. Polecam uszycie najpierw jednej, długiej na kilkadziesiąt centymetrów szelki. Później przeliczysz ilość potrzebnych Ci szelek i potniesz uszyty pas na odcinki. Pamiętaj, by przewidzieć zapas na wszycie do górnej części tkaniny. Szelki możesz wszywać do prostego kawałka przyszłej firany. Jeśli chcesz nadać tkaninie marszczenie, pod każdą szelką zrób zakładkę, a to spowoduje, że firana po zawieszeniu na karniszu będzie miała zawsze równe odstępy. Możesz też wszyć do każdej szelki rzepy krawieckie, dzięki którym nie trzeba będzie przy każdym ściąganiu czy zawieszaniu firany podnosić rury karnisza ze wsporników. Wysokość mierzymy od góry rurki do podłogi, odejmując 1-2 cm w zależności od fi rurki (im większe fi, tym mniej odejmujemy od podłogi).
Na karniszu szynowym (montowanym na suficie, tzw. szyna sufitowa) można zawiesić:
- Firanę na systemie „wave”:
W tym wypadku proporcje przeliczenia stosujemy podobnie jak w przypadku przelotek. Efekt marszczenia przypomina bowiem równomierne fale, jak w przelotkach, z tym, że do jego uzyskania nie są one potrzebne. W systemie „wave” podczas przesuwania firany fałdy utrzymują się w stałej, równej odległości od siebie, co daje idealny efekt symetrii. Uszycie takiej firany jest bardzo proste i przypomina szycie firany na taśmie. System „wave” opiera się wszak także na wszyciu taśmy. Wszywamy ją na prosto dwoma ściegami, a następnie wpinamy w taśmę system sznurkowy w odpowiednich do szerokości firany odległościach tak, by fałdy były równomierne, a ich ilość parzysta. Wysokość firany powinna być zmierzona od dołu szyny do podłogi -2 cm (np. 2,60m – 2 cm= 2,58 gotowa wysokość po obszyciu).
Firana na taśmie, o której pisałam, może także zawisnąć na szynie sufitowej. Zawiesisz ją za pomocą dedykowanych do danej szyny ślizgów/agrafek poruszających się w prowadnicy szyny. To jedno z najczęściej proponowanych upięć, głównie ze względu na projektowane przez architektów wnęki sufitowe.
We wszystkich przypadkach wymienionych powyżej, dla estetycznego wykończenia, boki firany zakładamy podwójnie: 2cm x 2cm. Ustalając ostateczną długość wybieranej tkaniny, uwzględnij też ewentualną konieczność obszycia tkaniny z dołu. Jeśli firana nie ma oryginalnego wykończenia dołem, dobrze jest wykonać podwójne założenie 10×10 lub chociaż 5×5, jeśli oczywiście wysokość firany na to pozwala.
Jeśli zdecydujesz się na zakup firany na metry w jednym z naszych salonów, pracujący tam specjaliści doradzą Ci sposób upięcia oraz pomogą w przeliczeniu proporcji składników, a także pokażą jak prawidłowo upiąć firanę na karniszu.
Dodaj komentarz