Niegdyś obowiązkowy element wystroju każdej kuchni, później zapomniane i zastąpione przez rolety i żaluzje, dziś znowu modne – zazdrostki na powrót coraz częściej zdobią kuchenne okna. Zazdrostki kuchenne od jakiegoś czasu przeżywają swój renesans. Popularne w oknach naszych babć zazdrostki wróciły do łask w nowej, stylowej odsłonie.
Z doświadczenia w pracy dekoratora wiem, że za sprawą faktu, iż zazdrostki przez długi czas były zupełnie zapomnianym elementem wystroju, niektórzy nawet nie wiedzą, czym są zazdrostki do okien i jak je zamontować. Zazdrostki to po prostu lekkie, krótkie firanki bądź zasłonki, uszyte z dość wąskiego pasa tkaniny, które montuje się mniej więcej w połowie wysokości okna. Miejsce montażu jest umowne, gdyż może się znajdować zarówno poniżej, jak i powyżej tej wysokości.
Rodzaje zazdrostek
Zazdrostki mogą być wykonane z różnych tkanin/dzianin, w różnych konfiguracjach:
- Całkowicie gipiurowe, które najczęściej przedstawiają motywy roślinne i kwiatowe. W połączeniu z geometrycznym, prostym wzorem siatki w sposób bardzo charakterystyczny podkreślają styl wnętrza.
- Dodatki gipiurowe połączone z woalem, tiulem, batystem czy płótnem, gdzie gipiura stanowi dolną, najbardziej ozdobną część zazdrostki.
- Na bazie tych samych tkanin co powyżej wzory mogą być również haftowane, nie tylko ozdabiając dół firanki, ale również całą jej powierzchnię, hafty mogą być kolorowe. Natomiast w przypadku gipiur stosuje się bazowe kolory tj. biały, écru czy odcień brązu lub złota.
Zazdrostki montuje się na ogół na drążku zazdrostkowym, który przymocowany jest na ramie okiennej. Drążek można też zamontować we wnęce okiennej na całej jej długości, jednak według mnie jest to mało praktyczne rozwiązanie.
Zazdrostki najczęściej można nabyć w dowolnej szerokości (z mb), ale w określonych wysokościach, np. 30 cm, 45 cm, 60 cm, 120 cm, itd. Oprócz funkcji estetycznej zazdrostki pełnią bowiem funkcję przysłaniania kuchennej przestrzeni, a więc wysokość ich zawieszenia zależy od ekspozycji okna i indywidualnych preferencji. Doskonałą alternatywą jest więc zamówienie usługi szycia zazdrostek z dowolnie wybranej tkaniny i w dowolnym połączeniu tkanin pasującym do wystroju kuchni. Wówczas sama będziesz mogła wybrać zarówno tkaninę, jak i ostateczny styl aranżacji.
Zazdroski we wnętrzach rustykalnych
Rustykalne aranżacje wnętrz, przywodzące na myśl ciepło wiejskich domków, są dość często wybieranym pomysłem na urządzenie kuchni. W swoich kuchniach lubimy czuć się bowiem swobodnie i przyjemnie jak na wakacjach na wsi. Wystrój kuchni w stylu rustykalnym musi być przede wszystkim przytulny, zatem trudno wyobrazić go sobie bez pełnych wdzięku zazdrostek. Osobiście jestem zwolenniczką łączenia zazdrostek z lambrekinami (krótkimi firanami wieszanymi na karniszu). Jeśli zdecydujemy się na zazdrostki i lambrekiny z jednego typu i koloru tkaniny, uzyskamy piękną, oryginalną i kompletną aranżację okienną. W rustykalnych wnętrzach doskonale sprawdzą się tkaniny zdobione nadrukami. Takie zestawienia nadadzą wnętrzu oryginalnego i sielankowego charakteru. Ze względu na intensywność dodatków we wnętrzach o wystroju rustykalnym radzę jednak nie przesadzać z kolorami i ozdobami w okiennych aranżacjach. Wybieraj więc raczej delikatne nadruki i pastelowe kolory tkanin. Do kuchennej przestrzeni pasowała będzie np. firana z subtelnym motywem lawendy.
Zazdrostki we wnętrzach nowoczesnych
Chociaż styl rustykalny to chyba pierwsze skojarzenie, jeśli chodzi o zazdrostki, sprawdzą się one nie tylko w wiejskim, folkowym wystroju. Z doświadczenia w pracy dekoratora wiem, że niektórzy, zachowując sentyment do zazdrostek, chcieliby widzieć je także w nowoczesnych kuchniach. W takich przypadkach wychodzę z propozycją uszycia prostych zazdrostek w formie ekranu/panelu, rezygnując z wszelkich klasycznych marszczeń. Taka dekoracja przypomina czasem formę atrapy rolety rzymskiej. Korzystając z opcji szycia na miarę mamy do wyboru wiele praktycznych i estetycznych rozwiązań i możliwości połączeń różnych tkanin. Wówczas, jeśli dekorujemy nie tylko kuchnię, ale i jadalnię z otwartym salonem, warto nawiązać kolorystycznie i tematycznie do pozostałych wnętrz. W nowoczesnych, minimalistycznych kuchniach zazdrostki jednak nie są częstym wyborem i wciąż ustępują miejsca roletom rzymskim czy żaluzjom lamelowym lub plisowanym.
Zazdrostki do okien mogą więc pięknie prezentować się na kuchennych oknach, jednak tylko pod warunkiem, że są odpowiednio dobrane do aranżacji wnętrza. Oprócz walorów estetycznych zazdrostek trzeba też docenić fakt, że to dość praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku aranżacji okien znajdujących się tuż nad kuchennymi blatami. Dzięki zazdrostkom możesz też cieszyć się większą ilością światła, które przysłaniałaby standardowa, długa firana. Zazdrostki mają więc wiele zalet, zatem nic dziwnego, że mają wielu zwolenników.
Brak komentarzy