Pielęgnacja i pranie pościeli to ważny aspekt, jeśli chcemy zachować jej piękny wygląd i wygodę używania. Oprócz jakości pościeli, o której decydujemy w momencie zakupu, niesłychanie ważne jest też zadbanie o nią podczas użytkowania. O trwałości pościeli decyduje więc nie tylko jakość tkaniny, z której jest wykonana, ale także sposoby jej prania i suszenia. Zatem jak i w ilu stopniach prać pościel? Zapraszamy do lektury artykułu.
W jakiej temperaturze prać pościel, aby jej nie zniszczyć? Różne tkaniny pościelowe wymagają różnego traktowania. Zatem przygotowałam dla Was krótki poradnik jak prać pościel, aby służyła nam jak najdłużej.
Zasady ogólne – częstotliwość
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak często powinno się prać pościel. Jest to bowiem bardzo indywidualna kwestia i zależy głównie od stopnia jej zabrudzenia oraz osobistych preferencji. Ja jestem zwolenniczką prania pościeli raz w miesiącu, jednak w okresie letnim zdarza mi się prać pościel co dwa tygodnie. Latem bielizna pościelowa bardziej narażona jest na zabrudzenia, a częstsze jej pranie nie tylko zwiększy higienę, ale też komfort wakacyjnego odpoczynku. Chyba każdy z nas lubi odpoczywać w świeżej, pachnącej pościeli. Częstotliwość prania pościeli wzrasta też, kiedy np. walczę z przeziębieniem, wówczas pościel zmieniam nawet co dwa, trzy dni.
Ważna wskazówka: Pamiętaj też, że nową pościel także należy wyprać przed pierwszym użyciem. W przypadku pościeli w ciemnych kolorach bądź pościeli z kolorowymi nadrukami możesz zdecydować się na dwukrotne pranie. Szczególnego traktowania i częstszego prania wymaga też pościel dla dzieci i alergików.
Zasady ogólne – przygotowanie do prania
Przede wszystkim zdecydowanie odradzam praktykę prania pościeli wraz z innymi tekstyliami, takimi jak np. ręczniki czy ściereczki. Najlepiej wyznaczyć sobie stały, regularny termin, kiedy będziemy prać bieliznę pościelową z całego domu i zawsze sortować ją według kolorów, rodzaju tkanin i dopuszczalnej temperatury prania. Pamiętaj, aby nie przeładowywać pralki, bo pościel nie dość, że może zostać niedoprana, to trudno będzie ją także odpowiednio wypłukać. Jeżeli planujesz pranie szczególnie zabrudzonej, białej pościeli, możesz namoczyć ją wcześniej w zimnej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Ja najczęściej zostawiam pościel w takiej kąpieli na całą noc. Soda pomoże wybielić plamy, a przy tym zredukuje nieprzyjemne zapachy przepoconej pościeli.
Ważna wskazówka: Jeżeli chcesz uchronić swoje tkaniny przed mechanicznymi uszkodzeniami i na dłużej zachować ich intensywne kolory, przed praniem przewróć wszystkie poszewki na lewą stronę. Pamiętaj też o zasunięciu suwaków i zapięciu wszystkich guzików, co zapobiegnie splataniu tkanin oraz niedokładnemu wypłukaniu pościeli.
Zasady ogólne – w ilu stopniach prać pościel
Jeśli masz wątpliwości, w ilu stopniach prać pościel, kieruj się przede wszystkim wskazówkami producenta, zamieszczonymi na metce. Czasami zalecenia co do temperatury i sposobu prania możesz znaleźć też na opakowaniu kompletu pościeli. Stosując się do zaleceń producenta, mamy pewność, że temperatura prania będzie najlepiej dostosowana do specyfiki tkaniny.
Pościel bawełniana
Bawełna jest wciąż najpopularniejszą tkaniną pościelową. Jej odmian, wykorzystywanych do szycia bielizny pościelowej jest jednak tak dużo, że nie można jednoznacznie dopowiedzieć na pytanie w ilu stopniach prać pościel bawełnianą. Różne są bowiem wskazówki użytkowe dla pościeli z satyny, flaneli czy kory. Dlatego warto czytać zalecenia producenta znajdujące się na metce.
Pościel satynowa
Temperatura prania pościeli z satyny bawełnianej mieści się zwykle w przedziale od 40 – 60 stopni. W przypadku tej tkaniny raczej wykluczone jest stosowanie wybielacza. Najlepiej też całkowicie zrezygnować z jej wirowania, co nie tylko oszczędzi włókna tkaniny, ale także ułatwi jej prasowanie.
Pościel flanelowa
Optymalna temperatura prania dla tej pościeli to 40 stopni. Flanela jest materiałem bardzo miękkim w dotyku. Zatem, aby jak najdłużej zachować jej właściwości, warto dodawać do każdego prania płyn do płukania. Do prania flaneli używaj jednak bardzo delikatnych detergentów, aby zachować intensywne kolory materiału.
Pościel z kory
Pościel z kory jest bardzo popularna wśród tych, którzy cenią sobie praktyczne i wygodne rozwiązania. Jej zaletą jest niewątpliwie to, że materiał ten nie wymaga prasowania, co pozwala zaoszczędzić cenny czas. Pościeli z kory nie powinno się też poddawać wirowaniu, a właściwa temperatura prania zwykle nie przekracza 60 stopni. Należy jednak zwrócić uwagę na oznaczenia producenta, gdyż niektóre odmiany pościeli z kory zaleca się prać w temperaturze 40 stopni.
Pościel lniana
Lniana pościel, polecana głównie alergikom, wyjątkowo dobrze znosi wysokie temperatury prania. Jednak i tym razem kierować się należy przede wszystkim oznaczeniem na metce. Szczególną ostrożność musimy też zachować, wybierając detergenty do prania lnu – powinny być delikatne. Nie można też stosować wybielacza.
Pościel z jedwabiu
Jedwab to wyjątkowo delikatny materiał, który wymaga wyjątkowego traktowania. Do prania pościeli z jedwabiu zalecam używanie detergentów przeznaczonych specjalnie do prania jedwabiu. Temperatura wody, w przypadku jedwabnej bielizny pościelowej, nie powinna przekraczać 30 stopni.
Odpowiednio „zaopiekowana” bielizna pościelowa to nie tylko zysk z zachowania trwałości tkanin, ale też zdecydowanie większy komfort snu. W końcu sypialnia, to wnętrze, gdzie spędzamy ok. 1/3 swojego dobowego czasu. Warto więc zadbać, by był to dobrze wykorzystany, przyjemny czas. Piękna, zadbana pościel na pewno każdemu umili chwile relaksu.
Brak komentarzy