Jak często zmieniać pościel? Niezależnie od tego, z jakiego materiału jest wykonana i jaki ma wzór, powinnaś o nią odpowiednio dbać. To ważne, nie tylko z uwagi na jej walory estetyczne, ale również ze względu na Twoje zdrowie. To właśnie w łóżku znajduje się bowiem najwięcej roztoczy, które są szczególnie groźne dla alergików. Dowiedz się, jak dbać o pościel oraz jak ją właściwie prać i wietrzyć.
Wysoka jakość materiału z którego wykonana jest pościel, to tylko połowa sukcesu, aby służyła nam jak najdłużej. Największy wpływ na jej trwałość ma pranie, suszenie, prasowanie oraz sposób przechowywania.
Jak często zmienić pościel?
Dzięki regularnej zmianie bielizny pościelowej, pozbywamy się wszystkiego tego, co pozostawiamy po sobie w łóżku: potu, włosów, sierści zwierząt czy resztek martwego naskórka. Im dłużej nie wymienimy pościeli, tym większe prawdopodobieństwo rozwoju bakterii i grzybów, które są niebezpieczne dla zdrowia.
Rada: Warto wiedzieć, że zbyt długie spanie w brudnej pościeli może skutkować chorobami skóry, pojawieniem się alergii oraz astmy.
Prześcieradło powinniśmy wymieniać raz na siedem dni, natomiast poszewki od poduszek i kołdry nie rzadziej, niż co dwa tygodnie.
Jak przygotować pościel do prania?
Rada: Pościel pierz, oddzielając ją od innych elementów swojej garderoby, ściereczek oraz ręczników. Nigdy też nie pierz białej pościeli z kolorową.
Pamiętaj także, że wszystkie poszewki powinno się czyścić na „lewą stronę”. Dzięki temu unikniesz otarć od bębna na tkaninie, a materiał zachowa swój intensywny kolor. Zasuń także wszystkie suwaki i pozapinaj guziki lub zatrzaski w poszwach i powłoczkach. Dzięki temu elementy kompletu nie splączą się podczas prania i dokładniej wypłucze się z nich detergent.
Jak często powinno się prać pościel?
Częstotliwość prania uzależniona jest przede wszystkim od stopnia zabrudzenia tkaniny oraz twoich indywidualnych upodobań. Najczęściej powinno prać się pościel dla niemowląt (nie rzadziej niż co 1–1,5 tygodnia) i stopniowo wydłużać ten czas wraz z wiekiem malucha.
Częstego prania bielizna pościelowa wymaga również w okresie, gdy jesteśmy chorzy (najlepiej co 3-4 dni). Pozbędziemy się w ten sposób siedliska bakterii lub wirusów, a dodatkowo zapewnimy choremu duże lepsze samopoczucie.
W jakiej temperaturze i z jakim wirowaniem prać pościel?
Jeżeli zastanawiasz się, w jakiej temperaturze prać pościel, spójrz na metkę naszytą na materiale przez producenta. Taka informacja powinna także znaleźć się na opakowaniu. Ustawienie odpowiedniego programu w pralce będzie przede wszystkim zależeć od materiału, z jakiego Twoja pościel została wykonana. Najbardziej optymalna temperatura to 30–40°C. Ponadto, w przypadku pościeli z bawełny, zalecane jest wirowanie z małą prędkością (400 obrotów) – im mniej tym lepiej.
Rada: Pamiętaj, że niezależnie od tego z jakiego materiału wykonana jest pościel (kora, bawełna, flanela, bawełna o splocie satynowy czy też policotton), zawsze należy prać ją zgodnie z informacją zamieszczoną przez producenta.
Po zakończeniu prania, jak najszybciej opróżnij bęben i rozwieś lub wysusz wsad w suszarce. Nie odwlekaj tego, ponieważ później trudniej Ci będzie rozprasować powstałe zagięcia – co więcej – pościel pozostawiona na kilka godzin w pralce traci przyjemny zapach, a na kolorowym materiale mogą pojawić się przebarwienia.
Rada: Do bębna z pościelą dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej, która ma nieocenione właściwości, jeśli chodzi o redukcję nieprzyjemnych zapachów.
Jak suszyć pościel?
Odpowiednie suszenie pościeli także pozwoli Ci na jak najdłuższe zachowanie kolorów tkaniny. W zależności od materiału, z jakiego została wykonana pościel, będzie można suszyć ją w suszarce bębnowej lub rozwiesić na sznurku – informację o tym także znajdziesz na metce. Warto pamiętać, że białą pościel możemy bez obaw suszyć na pełnym słońcu. Jednak w przypadku kolorowych materiałów należy tego unikać, a dodatkowo wywinąć poszewki na lewą stronę – w ten sposób zminimalizujemy działanie promieni słonecznych.
Rada: Jeżeli to możliwe, staraj się wietrzyć pościel przez cały rok (razem z wypełnieniami). Nie eksponuj jej jednak na słońce i nie dopuść do zawilgocenia. Jeżeli w ciągu dnia pozostawiasz pościel na łóżku, nakrywaj ją lekką narzutą. Nie upychaj i nie przechowuj pościeli w zbyt ciasnych skrzyniach lub pojemnikach na pościel.
Dodaj komentarz