Ręczniki są ważnym dodatkiem w łazience, niezależnie od tego, w jakim stylu ją urządziłaś. Oprócz funkcji praktycznej, pełnią też rolę dekoracyjną. Aby zawsze dobrze się prezentowały i służyły Ci jak najdłużej, warto odpowiednio o nie zadbać. Jak prać ręczniki w zależności od ich koloru i materiału, z którego są wykonane?
Kiedy kupujemy ładne ubrania czy pościel, chcemy aby służyły nam jak najdłużej – zachowując przy tym swoje właściwości. Podobnie jest z kupowaniem ręczników. Jak zatem odpowiednio je pielęgnować? Podpowiem poniżej!
Jak prać ręczniki? Patrz na metki!
Zawsze najbezpieczniej stosować się do zaleceń producenta, które znajdziesz na metce. Tam również znajduje się informacja, w jakiej temperaturze prać ręczniki. Zatem, jeżeli Twój ręcznik ma być prany w maksymalnie 40°C, nie pierz go w 90°C. W warunkach domowych stosowanie zbyt wysokiej temperatury powoduje szybkie niszczenie włókien bawełny, z których wykonywane są ręczniki.
Ważne pierwsze pranie
Aby nie dochodziło do tzw. zaciągania się pętelek, przed pierwszym praniem w pralce namocz ręczniki w misce z ciepłą woda z dodatkiem niewielkiej ilości proszku. Watro wiedzieć, że czyszcząc ręcznik w ten sposób zaraz po zakupie, pozbędziesz się chemii, jaka została użyta podczas jego produkcji. Usuniesz także zanieczyszczenia, które mogły wchłonąć się w materiał w magazynie. Poza tym poprawi się chłonność tkaniny oraz jej odporność na uszkodzenia. Zalecanej przez producenta ilości prań przed pierwszym użyciem szukaj na metce. Nigdy tego nie bagatelizuj, bo to właśnie ręcznik ma bezpośredni kontakt z Twoją skórą zaraz po kąpieli.
Razem czy osobno? Jak prać ręczniki?
Po pierwsze, nigdy nie pierz ręczników z odzieżą lub innymi rzeczami. Przed włożeniem ręcznika do pralki powinnaś go strzepnąć. Spowoduje to rozluźnienie włókiem bawełny. Po co to robić? Tkanina, z której wykonane są ręczniki, szybko nabiera wodę, przez co trudniej jest ją odwirować i wypłukać. W ręcznikach często pozostają więc niewypłukane resztki proszku lub płynu do płukania, co powoduje, że pojedyncze włókna bawełny usztywniają się.
Jak prać ręczniki, by nie straciły koloru i miękkości?
Materiały, z których wykonane są ręczniki, maja dużą tendencję do szybkiej utraty koloru i blaknięcia. Dlatego zawsze pierz razem wyłącznie ręczniki w tym samym lub podobnym kolorze. Oczywiście białe ręczniki za każdym razem należy prać osobno. Nigdy nie używaj odplamiacza, który sprawia, że włókna tracą zdolność do pochłaniania wody.
Jeżeli dojdzie już do sporego zaplamienia, radzę posłużyć się sokiem z cytryny. Natomiast w przypadku, gdy Twoje ręczniki pachną nieprzyjemnie, możesz użyć sody oczyszczonej, która szybko usunie brzydki zapach. Pamiętaj także, że ręczniki staną się mniej chłonne i bardziej szorstkie, jeżeli będziesz je prać w twardej wodzie, a do tego przesadzisz ze zbyt dużą ilością środka piorącego.
Domowe sposoby – lepsze niż „chemia”
Co ciekawe, popularne płyny do płukania, które sprawiają, że ręczniki pięknie pachną i są miękkie w dotyku, powodują, że materiał staje się śliski i woskowaty, przez co gorzej wchłania wodę. Czego zatem używać? U mnie najlepiej sprawdza się sposób, którego nauczyła mnie moja mama: używam octu! Sprawi on, że ręczniki pozostaną miłe w dotyku, odświeży je i zlikwiduje nieprzyjemną woń. Podobnie działa soda oczyszczona – drobne, bawełniane włókna tkaniny zostają uniesione, dzięki czemu ręcznik zachowa puszystość. Pamiętaj jednak, że soda ma właściwości wybielające, więc nie polecam stosowania jej w przypadku ciemnych materiałów. Z pewnością jednak doskonale odświeży biały ręcznik.
Na koniec, podczas wyjmowania ręczników z pralki, a przed ich rozwieszeniem do wyschnięcia, należy strzepnąć je ponownie.
Brak komentarzy