Są takie style, które nigdy nie wychodzą z mody. Jednym z nich jest klasycyzm, który we wnętrzach przejawia się w umiarze i symetrii. Dlatego często gości również we współczesnych domach. Czym charakteryzuje się kuchnia w stylu klasycznym?
Kuchnia jest sercem domu, jednak jej aranżacja bywa problematyczna. Zastanawiasz się, jak ją urządzić? Kierować się chwilową modą czy wybrać uniwersalny styl dekoracyjny? Jeśli – podobnie jak ja – lubisz eleganckie, gustowne wnętrza, odpowiedzią na Twoje potrzeby może być kuchnia w stylu klasycznym.
Dyskretny luksus codzienności – kolory klasycznych wnętrz
Styl klasyczny we wnętrzach może być wykorzystany na dwa sposoby: w pierwotnej, niezmienionej wersji lub z delikatnym, nowocześniejszym rysem. Takie kuchnie w świeży i wyrafinowany sposób łączą elegancję tradycyjnego wzornictwa z najnowszymi trendami.
Jakie kolory polecam do klasycznej kuchni? Ponadczasowe odcienie bieli, kości słoniowej i kremu to barwy, które definiują ten styl. Jasny, pastelowy kolor, wykorzystany na ścianach i szafkach, rozjaśnia przestrzeń. Dzięki temu, Twoja kuchnia będzie wyglądała na większą i bardziej elegancką.
Dodatkowo, te barwy świetnie odbijają światło i ukrywają niedoskonałości czy niewielkie uszkodzenia (np. zadrapania i wgniecenia), które mogą się pojawić w trakcie użytkowania mebli.
Co odróżnia biel kuchni w stylu klasycznym od urządzonej w duchu skandynawskiego minimalizmu? Wykończenie! W eleganckiej wersji przypomina ono polerowany marmur, satynę lub połyskujący jedwab, natomiast w inspirowanej naturą wersji północnej jest matowe i chropowate – podobne do drewna lub lnu.
Kuchnia w stylu klasycznym – nie tylko biel
Kuchnie w stylu klasycznym nie muszą być zupełnie białe. Wyszukaną elegancję do swojego wnętrza wprowadzisz za pomocą kolorów. Polecam Ci zwłaszcza jedną z dwóch opcji: połączenie bieli z odważnymi i nasyconymi odcieniami (np. błyszczącym srebrem, głębokim bordowym) lub skromnymi, inspirowanymi naturą barwami (np. kamienną szarością lub miodowym drewnem).
Urok przeszłości w Twojej kuchni, czyli odświeżony klasycyzm
Ponadczasowa, elegancka i harmonijna – taka jest właśnie kuchnia w stylu klasycznym. Meble, które stanowią jej trzon, są niezwykle charakterystyczne: cechują się rzeźbieniami, wykwintną estetyką, prostymi liniami i wstawkami ze szkła.
Istnieje wiele sposobów, by dodać klasycznym szafkom kuchennym nieco nowocześniejszego charakteru. Rozważ kontrastujące kolory we wnętrzu. Dobrze sprawdza się np. zestawienie ciemnego drewna podłóg i krzeseł z kamienną szarością blatów. Proste, klasyczne detale, takie jak listwy gzymsowe czy szklane, poprzedzielane szprosami drzwiczki szafek, również dodadzą atrakcyjności Twojej kuchni.
Stół jadalniany skomponuj z takich samych materiałów jak blat – stworzysz w ten sposób wyjątkową harmonię. Mieszaj stare i nowe: połącz klasyczny ceramiczny zlew z nowoczesną armaturą kuchenną, aby uzyskać elegancki i pełen charakteru design. Moim zdaniem, taki klasycyzm w nowocześniejszym wydaniu to naprawdę świetne rozwiązanie!
Postaw kropkę nad „i”!
Uważam, że dobrze dobrane dodatki i tekstylia podkreślają elegancję kuchni w stylu klasycznym. Szyku dodają jej też odpowiednie firany i zasłony. Wybierz bogate, połyskujące materiały, które dobrze układają się w fałdy. Twoje okno znajduje się nad zlewozmywakiem? Nic straconego! Polecam Ci nowoczesne rozwiązanie: delikatną, półprzezroczystą roletę rzymską.
Firany i zasłony możesz powiesić nawet w małej kuchni – dowiedz się, jak je wybrać.
W kwestii tekstyliów kuchennych trzymaj się eleganckich materiałów, takich jak naturalny jedwab, len i bawełna. Antyczne złoto, lśniące srebro i opalizujący brąz to barwy, które dodają dekoracjom wytwornego charakteru i blasku.
Żadna kuchnia nie jest też kompletna bez odpowiedniego oświetlenia. Spróbuj minimalistycznych lamp w formie dużych żarówek – to odważny wybór, który w klasycznym wnętrzu daje wspaniały efekt.
Pamiętaj jednak, że styl klasyczny nie lubi bałaganu. Uporządkuj przestrzeń w kuchni, dążąc do symetrii. Całość ma być nie tylko praktyczna, ale też wyrafinowana i szykowna. Jeśli jednak szukasz lżejszego wystroju dla swojego wnętrza, przeczytaj, jak urządzić kuchnię w stylu prowansalskim.
Dodaj komentarz