Plamy z wina na meblach czy firankach to częsty problem. Wystarczy jeden nieostrożny ruch przy stole lub małe potknięcie, a czerwony płyn zostawi ślad na Twoich ulubionych zasłonach czy fotelu. Jak poradzić sobie z takimi plamami?
Nie załamuj rąk, jeśli na Twojej ulubionej firance, śnieżnobiałym obrusie czy stole pojawią się plamy po czerwonym winie. Sposobów na ich szybkie i skuteczne usuwanie jest kilka i wcale nie muszą być one dla Ciebie udręką. Podpowiadam, jak pozbyć się takich zabrudzeń – również tych starych, już zaschniętych.
Najważniejsze zasady usuwania plam po czerwonym winie
Po pierwsze, działaj szybko. Nie pozwól plamie wyschnąć – jak najszybciej namocz zabrudzone miejsce. Zanim zabierzesz się za czyszczenie, delikatnie przyłóż na zabrudzenie kawałek materiału (ręcznik kuchenny, ściereczkę), aby ten wchłonął rozlany trunek. Warto pamiętać, że najlepszym i najszybszym sposobem na wywabienie plam z czerwonego wina jest użycie białego wina, sody oczyszczonej lub soli. Kiedy już odplamisz tkaninę, koniecznie upierz ją w pralce, włączając program z niską temperaturą.
Świeże zabrudzenie czy stara plama?
Jak już pisałam wyżej, sposobów na usunięcie niechcianej plamy z czerwonego wina jest kilka i to, którą z metod zastosujesz, zależy przede wszystkim od rodzaju zabrudzenia, z którym masz do czynienia. Może być ono stare (zaschnięte) lub świeże. Ważne jest także, na jakim rodzaju tkaniny się ono znajduje.
W przypadku świeżych zabrudzeń jak najszybciej posyp plamę bardzo grubą warstwą soli i mocno ją wetrzyj. Sól wchłonie wodę z wina, a także jego barwnik. Następnie dokładnie spłucz materiał i jeżeli to konieczne, powtórz zabieg. Inny sposób to szybkie zalanie zabrudzenia białym winem lub szampanem. Doradzam również potraktowanie czerwonej plamy wodą utlenioną (roztworem 2%). Tak jak w przypadku soli, delikatnie wcieramy roztwór w materiał i spłukujemy.
Jeżeli natomiast masz do czynienia ze starą plamą, która zdążyła już zaschnąć, spróbuj zamoczyć materiał w roztworze spirytusu (1:10), w wodzie sodowej lub utlenionej. Następnie upierz firanę w proszku z dodatkiem wybielacza. W przypadku kolorowych materiałów zabrudzenie najlepiej polać sokiem wyciśniętym z cytryny lub namoczyć je w wodzie z dodatkiem amoniaku.
Jeżeli zdarzyło Ci się poplamić winem zasłony z delikatnych tkanin: atłasu, jedwabiu czy aksamitu — najlepiej najpierw posyp plamę mąką ziemniaczaną, a następnie skrop ją sokiem z cytryny. Na koniec oczywiście niezbędne jest standardowe pranie zasłon w pralce.
Wypróbowałam również sposób na piankę go golenia – działa w 100%. Spryskaj plamę grubą warstwą pianki i po około 20 minutach wrzuć materiał do pralki.
Pamiętaj, że dopóki plama z czerwonego wina całkowicie nie zniknie, nie wolno Ci prasować tkaniny – żelazko tylko utrwali zabrudzenie.
Jak usunąć plamy z wina na meblach?
Plamy po winie lub innym alkoholu na drewnianej powierzchni należy usunąć jak najszybciej, najlepiej od razu po rozlaniu. To bardzo ważne, ponieważ alkohol mocno wysusza drewno i niszczy politurę. Najlepszy sposób to usunąć mokrą plamę za pomocą ręcznika kuchennego, a następnie w suche drewno wetrzeć mocną letnią kawę z fusami. Pozostaw do wyschnięcia. Następnie odkurz powierzchnię i wypoleruj ją miękką ściereczką namoczoną w oleju lnianym z dodatkiem terpentyny.
Dodaj komentarz