Największą zaletą firan szytych na wymiar jest ich idealne dopasowanie do Twojego okna. Dzięki temu, cała dekoracja okienna stanowi idealne dopełnienie aranżacji pomieszczenia. Zanim jednak zamówisz firany szyte na miarę, musisz odpowiednio wymierzyć swoje okno. Jak to zrobić prawidłowo?
Zanim wyciągnę metr i zacznę wspinać się na drabinę, by precyzyjnie zmierzyć wysokość okna, wybieram formę dekoracji i sposób jej upięcia. Ten krok ułatwia zebranie właściwych pomiarów oraz dobranie odpowiedniego karnisza, jeśli jeszcze go nie zamontowałam.
Chcesz dobrze wykonać pomiar okna? Najlepiej użyj rozwijanego metra w taśmie. Na końcówce ma on magnes ułatwiający przyczepianie do powierzchni metalowych, np. do karnisza lub urządzenia zwanego dalmierzem laserowym – często z niego korzystam przy pomiarze dużych okien.
Mierzymy okno z karniszem rurkowym
Jak mierzę okno z karniszem rurkowym? Szybko i sprawnie! Zaczepiam metr o żabkę i rozwijam go do podłogi. Jeśli na rurce do montażu firan mam kółko z żabką, odejmuję pożądane centymetry tylko od podłogi. Jeśli mam agrafkę – metr zaczepiam za kółko. Wtedy od początkowej wysokości odejmuję 1 cm od góry i 1-2 cm od dołu.
Nie ma ścisłej reguły, co do ostatecznej wysokości firan/zasłon. Ogólnie przyjmuje się, że nie powinno się wieszać firan powyżej 3 cm nad podłogą, chyba że wymaga tego sposób użytkowania powierzchni (obecność zwierząt, częste mycie podłogi itd.).
Firany szyte na miarę na szynę sufitową
Jeśli Twój karnisz to szyna zamontowana na suficie, na której chcesz powiesić firanę/zasłonę upiętą na taśmie, pobierz wymiar wysokości od dołu szyny (metr styka się z szyną) do podłogi. Krawcowej podaj wymiar krótszy o 2-3 cm, w zależności od preferencji. Weź pod uwagę, na czym konkretnie będzie wisiała firanka (żabka/agrafka) i o ile centymetrów ma się skończyć nad podłogą.
Przykład? Już podaję! Jeśli chcesz zawiesić firanę na karniszu szynowym na żabce, która obniża firanę w stosunku do agrafki o 1 cm, to finalnie – chcąc, by firanka skończyła się około centymetra nad podłogą – trzeba odjąć od pierwotnego wymiaru 3 cm (2 cm od góry i 1 cm od dołu).
Oprócz tego, zmierz szerokość, na której chcesz powiesić firankę. Weź pod uwagę to, że firana powinna być na tyle szeroka, by zasłonić wnękę okienną oraz po ok. 20 cm ściany z każdej strony. Jest to istotne w przypadku okien, na które możesz patrzeć z różnej perspektywy.
Tę samą zasadę pomiaru szerokości zastosuj przy firanach na przelotkach. Wysokość pobierz wtedy od góry rurki do podłogi. Odejmij od tej wartości tylko 1-2 cm.
Przede wszystkim: wygoda użytkowania
Pobierając wymiary z okna do uszycia dekoracji, zawsze biorę pod uwagę praktyczne względy użytkowania. Tkaniny nie mogą utrudniać życia domownikom. Dlatego, jeśli masz bardzo szerokie okno, podziel firanę na pół. Proponuję takie dzielenie przy oknach powyżej 2 m szerokości.
Bardzo ułatwia to pranie i ewentualne prasowanie materiałów. Pomaga też przy zastosowaniu krótkiej dekoracji okiennej w pomieszczeniach, w których długa firana może po prostu przeszkadzać.
Pomiar okna pod roletę rzymską
Chcesz zlecić uszycie rolety rzymskiej? Weź pod uwagę wysokość nadproża okna, szerokość ścian bocznych (do szerokości wnęki okna wychodzimy na ściany boczne min. po 5 cm z każdej strony) oraz jej wysokość całkowitą (podobnie jak w firanach marszczonych 1-2 cm nad podłogą lub parapetem). Chcesz wiedzieć, jak dbać o rolety? Przeczytaj wpis „Zadbane rolety, czyli wizytówka nowoczesnego mieszkania”.
Wysokość nadproża jest kluczowa – roleta rzymska po zwinięciu powinna się cała zmieścić nad oknem. Komfortowa wysokość nadproża dla rolety rzymskiej to 20-25 cm. W przeciwnym przypadku narazisz materiał na kontakt z ramą okna podczas jego otwierania. Może to spowodować ubrudzenie tkaniny, a nawet jej uszkodzenie. Roleta rzymska jest formą płaską. Dlatego uwierz mi: wszelkie zabrudzenia i uszkodzenia są na niej bezpośrednio widoczne.
Firany ekrany/panele – jak wymierzyć okno?
Zastanawiasz się, jak mierzę okno przed montażem firan ekranów lub paneli? Wysokość pobieram tak, jak w przypadku tkanin wieszanych na szynie lub karniszu rurkowym.
Jeśli masz okno parapetowe z balkonem, pamiętaj, że przy wychodzeniu na balkon ekran trzeba będzie odsunąć w stronę ściany. Dobrze, gdy masz tam ok. 70 cm wolnego miejsca.
Wieszając karnisz kilka lat temu, być może tego nie przewidziałaś. Co zrobić? Rozwiązaniem jest powieszenie w oknie parapetowym 2 lub 3 ekranów, a w części balkonowej – firany na przelotkach lub marszczonej na taśmie (dla łatwego przesuwania przy otwieraniu). Zwróć też uwagę na rozmieszczenie wsporników ściennych przy karniszu rurkowym, które utrudnią przesuwanie ekranów.
Po latach doświadczeń w aranżacji wnętrz mogę śmiało powiedzieć: w przypadku ekranów/paneli najbardziej efektowne i łatwe w obsłudze są elementy o szerokości 50-80 cm. Takie szerokości stosunkowo łatwo się przesuwa i przygotowuje do prania.
Marzysz o szerszej formie ekranu? Jest to wykonalne – z ta różnicą, że taki ekran jest formą stacjonarną, ozdobną, a nie użytkową. Zwróć więc wówczas uwagę na dostęp do okna, by nie zablokować sobie możliwości korzystania z niego podczas ekspozycji ekranów/paneli.
Brak komentarzy