Kiedy minie już magiczny okres Świąt, możemy podtrzymać go nieco dłużej dzięki bożonarodzeniowym dekoracjom. Przychodzi jednak czas, gdy należy się z nimi rozstać. Podpowiadamy, kiedy rozbiera się choinkę i jak ją przechowywać, by służyła Ci przez wiele kolejnych lat.
Kiedy rozbiera się choinkę – tradycje i przesądy
Polska tradycja określa 3 dokładne daty, do kiedy choinka powinna zniknąć z naszych domów. Pierwszą z nich jest 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli. Jest to dość wczesny termin, dlatego stosunkowo niewiele osób z niego korzysta.
Kolejna data kiedy rozbiera się choinkę, to Niedziela Chrztu Pańskiego, czyli pierwsza niedziela po 6 stycznia. Korzystają z niej głównie osoby posiadające naturalne drzewka, które do tego czasu zaczynają się sypać i wyglądać nieświeżo.
Ostateczny termin, do kiedy choinka powinna zostać rozebrana, to 2 lutego. Wypada wtedy Święto Ofiarowania Pańskiego. Tego dnia jest też rozbierana choinka na placu Świętego Piotra w Watykanie.
Kiedy rozebrać choinkę – rady dla praktycznych
Tradycje tradycjami, ale wiele osób kieruje się zupełnie innymi kryteriami w tej sprawie. Jeśli zdecydowałaś się na żywe drzewko, rozbierz je, gdy przestanie wyglądać estetycznie. Pamiętaj, że w wielu miastach są organizowane specjalne zbiórki naturalnych choinek. Zwykle wystarczy wystawić drzewko w odpowiednim terminie przy kontenerze na śmieci. Zamiast trafić na wysypisko, zostanie wtedy przerobione na kompost.
Niezależnie od tego, czy trzymasz się tradycji czy kierujesz się wyłącznie własnym wyczuciem, powinnaś rozebrać choinkę najpóźniej na przełomie stycznia i lutego. Wtedy definitywnie rozstajemy się z bożonarodzeniowymi dekoracjami i świątecznym nastrojem.
Jak przechowywać choinkę?
Kiedy rozbieramy choinkę, powstaje pytanie, co z nią zrobić i jak ją zabezpieczyć? W końcu na zakup sztucznego drzewka decydujemy się głównie dlatego, by wykorzystać je jak najwięcej razy.
Choinkę najlepiej przechowywać w chłodnym, przestronnym miejscu. Jeśli masz taką możliwość, pozostaw ją rozłożoną. W ten sposób sztuczne igiełki nie zniszczą się i przedłużysz żywotność całego drzewka.
Jeśli jednak nie dysponujesz przestrzenią, w której rozłożona choinka mogłaby czekać na kolejne święta, zanim upchniesz ją do szafy, musisz ją odpowiednio zabezpieczyć. Z pomocą przyjdą Ci specjalne torby, służące do przechowywania świątecznych drzewek. Ochronią one choinki znacznie lepiej niż plastikowe worki.
2 komentarze
Świętego Piotra w Watykanie, nie Marka…
Pani Justyno, oczywiście – na Placu św. Piotra w Watykanie. 🙂