To już ostatnie z wnętrz wyróżnionych w konkursie „Eurofirany chwalą”. Pani Małgosia w swoim salonie zestawiła wiele stylów i stworzyła prawdziwie eklektyczne pomieszczenie. Trzeba mieć wielki talent, aby z takim wyczuciem komponować ze sobą różne koncepcje. Jak odtworzyć taki eklektyczny salon w swoim domu?
Salon Pani Małgosi to doskonały przykład wnętrza, w którym połączono ze sobą różne elementy aranżacyjne, a całość pięknie prezentuje główne założenia stylu eklektycznego. Początki jego popularności przypadają na lata 30. XIX wieku. Wtedy to mieszkania zaczęły wypełniać się meblami aranżowanymi na starsze.
Jak się okazuje, taki sposób dekorowania wnętrz w ostatnim czasie znowu wraca do łask. Dzieje się tak głównie z powodu łatwego dostępu do mebli z różnych stron świata oraz z uwagi na duży wybór współczesnej klasyki.
Eklektyzm to nie bałagan – eklektyzm to przemyślana harmonia
Pani Małgorzacie podczas aranżacji mieszkania meblami i dodatkami z różnych epok udało się najważniejsze, czyli połączenie wszystkiego w sposób harmonijny.
Eklektyzm to doskonały pomysł na przearanżowanie gotowego już wnętrza. Warto wówczas wprowadzić część nowych elementów, ale również pozostawić te, które szczególnie przypadły nam do gustu. Jednym z bardziej udanych połączeń, dzięki któremu pomieszczenie zyskuje oryginalny charakter, jest zestawienie starego z nowoczesnym. I tak, do minimalistycznego salonu warto wstawić antyki i połączyć je z meblami sprzed kilku dekad. Romantyczną sypialnię możemy ozdobić modernistycznymi detalami, a do rustykalnej kuchni wprowadzić elementy ze stali nierdzewnej. Nie bójmy się również eksperymentować z kolorowymi poduszkami i egzotycznymi dywanami (brawo Pani Małgosiu!).
Eklektyczny salon – od czego zacząć?
Pamiętajmy, że meble i dodatki z różnych epok, najlepiej będą ze sobą współgrały, jeżeli połączy je wspólny detal np. kolor, materiał lub faktura. Fantastycznie będzie wyglądało zestawienie starego drewna na podłodze obok betonu czy cegły na ścianie. Wybór dodatków zależy wyłącznie od naszej fantazji i gustu.
Na początek, do nowoczesnego wnętrza chcesz wprowadzić jedynie odrobinę eklektyzmu? Nie ma konieczności wstawiania nowych mebli i wymiany podłóg. Możesz zacząć od tapet np. z wzorami w stylu barokowym lub zasłon czy plakatów z odpowiednimi nadrukami. Świetnym pomysłem będzie również zawieszenie dekoracyjnych lambrekinów.
Zaletą tego typu aranżacji jest to, że w sposób nieograniczony możemy czerpać z wybranych elementów stylów, które nam się podobają, ale nie musimy wiernie trzymać się ich sztywnych zasad. Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia i wyczucie smaku. Warto pamiętać, że nagromadzenie zbyt wielu elementów może dać wrażenie chaosu i przytłoczyć wnętrze. Najbezpieczniej łączyć ze sobą tylko dwa style – dzięki temu we wnętrzu nie będzie wrażenia bałaganu.
Brak komentarzy