Lambrekiny dawniej pojawiały się w większości eleganckich wnętrz. Zdobiły okna domów naszych mam i babć. Ostatnio znów zaczęły się pojawiać w aranżacjach nawet najbardziej nowoczesnych domów. Czy można z nich zrobić modną dekorację?
Jednym z ciekawszych pomysłów na aranżację naszych okien jest zastosowanie lambrekinów, które nadają wnętrzu klasycznego stylu i prestiżu. Są to krótkie zasłonki oraz firanki zawieszane nad oknem na drążku, szynie lub karniszu. Mają postać wydłużonego, prostokątnego pasa materiału. W wielu oknach można spotkać lambrekiny zupełnie gładkie lub oryginalnie wycięte u dołu np. „w ząbki” lub „falę” oraz przyozdobione galonem, frędzlami, chwostami.
Dzięki takiej dekoracji, w zależności od jej długości, możemy optycznie skracać, wydłużać lub poszerzać okno. Odpowiednio dopasowane lambrekiny pomagają nam w ukryciu detali, które wizualnie nam przeszkadzają. Ponadto zyskujemy estetyczny wygląd oraz uzupełnioną kompozycję okna.
Niezwykła historia lambrekinów
Samo słowo „lambekren” pochodzi z Francji i początkowo oznaczało: dekorację, zamknięcie gzymsu lub górną linię zasłon. Co ciekawe, ten typ dekoracji był bardzo popularny już w XVI wieku. Stosowano go wówczas głównie jako obramowanie zasłon, baldachimy, ozdoby ołtarzy kościelnych i ambon. Oprócz materiałowych lambrekinów, wykonywano je również z drewna, stiuku oraz kamienia.
Pierwotnym twórcą ozdoby był mistrz Thomas Chippendale z Anglii, który wynalazł tzw. dysk lambekren, znany nam jako drewniany lambrekin. Kiedy finezyjne drapowania stały się elementem wystroju wnętrz, wykonywano je z tej samej tkaniny, co zasłony. Dzięki temu zachowywano spójność w kolorze i fakturze okiennej aranżacji.
Rodzaje lambrekinów
Jednym z bardziej znanych rodzajów lambrekinów są tzw. svagi (swags), czyli tkaniny mające kształt półkoli, zazwyczaj ułożone w fałdy i rozciągnięte na całą szerokość karnisza. Ilość konfiguracji ułożenia materiału jest nieograniczona, zatem idealnie dopasujemy układ do naszego gustu i ogólnej stylistyki wnętrza.
Svagi mogą być miękkie – są wówczas wykonane z miękkiego materiału, który z łatwością poddaje się naszemu drapowaniu – lub ciężkie (tzw. lambrekin Bando). Do powstania tego drugiego niezbędne jest zawieszenie nad oknem maskownicy, wykonanej ze sztywnej ramy, pokrytej grubą tkaniną. Taki typ ozdoby okiennej idealnie sprawdzi się w romantycznych wnętrzach oraz tych urządzonych w stylu angielskim, kolonialnym oraz klasycznym.
Z połączenia dwóch powyższych powstaje niezwykle szykowna dekoracja zwana pelmet. Sztywny element maskownicy uzupełniany jest o delikatne drapowania, tworząc gustowną dekorację, która powinna znaleźć się w każdym eleganckim salonie.
Kolejny rodzaj to tzw. perekidy. Aby osiągnąć wymarzony efekt dekoracji, ozdobną tkaninę należy odpowiednio przewiesić przez karnisz i całkowicie zrezygnować z zasłon. Ten typ dekoracji idealnie sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w duchu klasycznym. Jeżeli użyjemy lekkiej tkaniny, urozmaicimy również wnętrza minimalistyczne.
W nowoczesnych dekoracjach, bardzo popularne stały się również lambrekiny asymetryczne (tak w długości, jak i w układzie fałd). Warto również sięgnąć po tkaniny wykończone w fantazyjne sposób, np. frędzlami, haftem, kryształkami lub warkoczem.
Jakie lambrekiny wybrać?
Podczas wyboru lambrekinów powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj tkaniny. Powinna ona posiadać odpowiednie właściwości. Materiał powinien nadawać się do wielokrotnego prania oraz łatwo się prasować (to oszczędzi nam czasu i żmudnej pracy z żelazkiem). Zwróćmy również uwagę na odporność względem blaknięcia. To bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku dekoracji bez zasłon, gdzie dekoracja wystawiona jest bezpośrednio na działanie promieni słonecznych.
Lambrekiny doskonale sprawdzają się, gdy wnętrze nie pozwala na korzystanie z masywnych dekoracji okna, zasłony są zbędne, a długie firany kolidują z codzienną praktyką. Taką sytuację często napotkamy np. w kuchni, gdzie najlepszym rozwiązaniem będą lambrekiny typu swags. Pamiętajmy, że im prostsza i bardziej zwięzła forma lambrekinów w kuchni, tym łatwiejsza będzie nad nim opieka.
Jeżeli dekoracja naszego okna ma zostać pozbawiona zasłon – tak, jak to często odbywa się w nowoczesnych wnętrzach – wybierzmy lambrekiny wykonane z lekkiego tiulu, lnu, bawełny oraz jedwabiu.
Odpowiednio zaaranżowane lambrekiny wcale nie muszą wydawać się pretensjonalne. Wręcz przeciwnie, potrafią dodać pomieszczeniu gustownego charakteru, delikatności oraz przytulności. Każdą stylizację odpowiednio dopasujemy do rodzaju wnętrza i stylu w nim panującego.
Dodaj komentarz