Pop-art to przede wszystkim jaskrawe barwy, plastikowe akcesoria i balansowanie na granicy kiczu. Pozorny chaos, niepasujące do siebie dodatki i odważne zestawienia – to najważniejsze wyznaczniki tego stylu. Dodaje on wnętrzom wyrazistości, oryginalności oraz sprawia, że wręcz emanują pozytywną energią.
Pop-art: krótka historia
Popular art, bo tak brzmi pełna nazwa pop-artu, oznacza sztukę popularną. Narodził się on w latach 50. XX wieku w USA i Wielkiej Brytanii. Jego istotą było czerpanie z kultury masowej: reklamy, komiksu czy filmu. Najbardziej znanymi przedstawicielami tego nurtu artystycznego byli Andy Warchol i Roy Lichtenstein. Ikonami popkultury zostały m. in. Marilyn Monroe i Audrey Hepburn.
Styl pop-art we wnętrzach
Wnętrza urządzone w tym stylu cechują się dużą ilością jaskrawych kolorów: czerwieni, niebieskiego, żółci, zieleni. Barwy te obecne są w materiałach typu plastik, pleksiglas czy sztuczne futro na pufach i poduszkach. Nadaje to wnętrzu optymistyczny i oryginalny wygląd, ale może też przytłaczać. Dlatego lepiej unikać urządzania w tym stylu sypialni lub biblioteki.
Styl pop-art bywa uważany za kiczowaty. Dzieje się tak, ponieważ charakteryzuje się dużą dowolnością w stosowaniu żywych, niecodziennych barw, wzorów i form. Duża ilość takich elementów zgromadzonych w jednym wnętrzu tworzy pozorny chaos i bałagan.
Z tego powodu obecnie wnętrza nawiązujące do tego stylu zawierają tylko pojedyncze elementy ozdobne w tej konwencji. Mogą to być plakaty, obrazy, meble, plastikowe krzesła, dmuchane siedziska czy też poduszki z motywami z kultowych komiksów lub słynnych reklam.
Dodatki w stylu pop-art
Chcesz, by w Twoim domu zagościły dodatki w stylu pop-art? Postaraj się w miarę możliwości zgromadzić je w jednym miejscu: w przedpokoju, salonie czy pokoju dziennym. Może to być sofa, na której umieścisz wyraziste poduszki, a sama będzie stać na tle ciekawej tapety, dywan pod stolikiem kawowym czy też ściana w intensywnym kolorze, na której zawiesisz kultowy plakat czy obraz.
Urządzenie wnętrza w stylu pop-art nie wymaga dużych nakładów finansowych. Wymienione wyżej materiały są stosunkowo tanie. Dzięki nim możesz szybko i niedrogo odmienić wystrój swojego domu i nadać mu popartowy charakter.
Dekoracja okienna
Dekoracja okienna w takim wnętrzu powinna być dopasowana do ilości dodatków oraz wielkości pomieszczenia. W małym pokoju, w którym znajduje się dużo ozdób, takich jak plakaty czy meble w intensywnych kolorach, zasłony powinny być stonowane. Świetnie sprawdzą się odcienie złamanej bieli i delikatnej szarości.
Jeśli dysponujesz przestronnym wnętrzem, to mimo wyrazistych dodatków nie bój się zaszaleć z dekoracją okienną. Zasłony w intensywnym kolorze granatu lub z motywami komiksowymi podkreślą wyjątkowość stylizacji i nie przytłoczą wnętrza.
Brak komentarzy