Kolory odgrywają bardzo dużą rolę w budowaniu klimatu pomieszczenia. Potrafią je optycznie rozjaśnić i powiększyć, ocieplić, wprowadzić podniosły lub radosny nastrój. Dzięki odpowiednim kolorom podkreślisz elegancki charakter wnętrza. Kolory możemy zestawiać ze sobą dowolnie. Możemy pójść w klasyczne, bezpieczne zestawienia lub zabawić się kolorami. Łączenie kolorów, które na pierwszy rzut oka zupełnie do siebie nie pasują, to ostatnio bardzo modny kierunek. Jak to w życiu, przeciwieństwa się przyciągają. To co na pozór wydaje się dziwne, ostatecznie budzi zachwyt. Kolory, które początkowo ze sobą kolidują, odpowiednio połączone, wzajemnie się uzupełniają. Oryginalne zestawienia kolorystyczne w salonie wyglądają intrygująco, wnętrze nabierze osobistego charakteru. Dlatego zaczynamy zabawę z kolorami. Podpowiadam, jak łączyć kolory w salonie.
Jak łączyć kolory w salonie – stwórz modne wnętrze
Mieszanie kolorów we wnętrzach jest łatwiejsze, niż może się wydawać. Warto łączyć różne barwy z pozoru do siebie niepasujące. Efekt – nowe niespodziewane zestawienia, nowe tonacje, niezwykle osobisty klimat we wnętrzach. To bardzo ożywczy i inspirujący proces, który wydobywa na światło dzienne nowe oblicze barw, nawet tych bardzo popularnych. Zestaw ze sobą barwy ciepłe i zimne, zobacz jak razem wyglądają atrakcyjnie. Salon w bieli – biała sofa, śnieżno-białe firany, meble i ciepłe złote dodatki. Zasłony w kolorze miodowym, poszewki dekoracyjne w geometryczne wzory, patery, bibeloty i piękna stylowa złota lampa. Efekt – wow! Zimny, sterylny salon, stał się przytulny wnętrzem z odrobiną luksusu. To zestawienie barw jest niezwykle eleganckie.
SPRAWDŹ: >>> ZASŁONY DO SALONU <<<
Łączenie kolorów w salonie – jaśniejsze i ciemniejsze brązy w salonie w stylu kolonialnym
Styl kolonialny subtelnie łączy europejską elegancję i egzotyczną tajemniczość. Meble w stylu kolonialnym są wykonane najczęściej z drewna w ciemnych kolorach brązu. A co powiesz na to, aby w kolejnej aranżacji wykorzystać rożne odcienie brązów. Takie wysublimowane kontrasty jasnych i ciemnych brązów pięknie się prezentują. Oryginalna ławka z siedziskiem, a na nim poduchy i mięciutki koc. Głęboki brąz na ścianie ogrzewa wizualnie wnętrze. Naturalne materiały: drewno, szkło dodatkowo potęgują efekt. Nasuwa mi się tylko jedno słowa, jak patrzę na ten salon – dostojny! Połączenie klasycznych form i nuty egzotyki, daje niezwykle ekskluzywne efekty. Pojedyncze jaśniejsze akcenty sprawiają, że całość nie wygląda zbyt poważnie. Tutaj wykorzystałam oryginalne obrazy, przedstawiające kobiety w kwiatowym nakryciu głowy. Dają poczucie ciepła i dobrej energii. Salon wygląda szlachetnie, niebanalnie i nastrojowo.
SPRAWDŹ: >>> OBRAZY POSTACIE <<<
Jak łączyć kolory w salonie – pudrowy róż i ciemna zieleń
Elegancka butelkowa zieleń i romantyczny pudrowy róż, to zestawienie nieoczywiste, ale numer jeden w ostatnim czasie trendów wnętrzarskich. Takie połączenie tworzy nietuzinkową aranżację. Ciemną zieleń można wykorzystać jako kolor na ścianie, pudrowy róż natomiast w formie większego mebla. Ja do tego wykorzystałam piękną, aksamitną sofę w kolorze delikatnego różu. Oba kolory idealnie współgrają z mosiądzem, dlatego do tej aranżacji dobrałam niewielki stolik i oryginalną lampę sufitową, wykonane właśnie z tego materiału. Jako dodatki proponuje poszewki dekoracyjne z efektem 3D. Poduszki z miękkiego welwetu z wypukłym, strukturalnym wzorem w postaci prążków, w kolorze zieleni i granatu, dodadzą charakteru naszej kanapie. Pudrowy, jasny róż, łagodzi intensywność ciemnej zieleni. Razem tworzą interesującą kompozycję, która budzi emocje i wprowadza powiew świeżości do naszego salonu.
Łączenie kolorów w salonie – bordo, zieleń i granat
Kolejne połączenie kolorystyczne jest bardziej wyrafinowane. Motywem przewodnim kolejnej aranżacji są trzy kolory: bordo, zieleń i granat, które dopełniają ponadczasową beżową bazę. Sofa w jasnym odcieniu bordo wchodzi w dialog z wyrazistymi kwiecistymi poszewkami. Do tego mięciutki koc w kolorze ciemnej zieleni. Całość dopełniają eleganckie i stylowe dodatki. Lampa stołowa przy kanapie i stojąca, wysoka lampa ustawiana za kanapą. Obie z tej samej kolekcji, wykonane z metalu, perłowego szkła i lśniącego abażuru z miękkiego welwetu w kolorze bordo. Choć w aranżacji pojawiają się odważne kolory, nie ma się wrażenia przesady.
Bordo to królewska barwa, sprawdzi się w wnętrzach zarówno jako akcent, jak i główny kolor. To świetny sposób na wprowadzenie kontrastu do wnętrz minimalistycznych, nowoczesnych. Bez problemu komponuje się z prostymi, nowoczesnymi dodatkami. Zobacz jak wygląda skórzana bordowa kanapa w zestawieniu z nowoczesnym obrazem przedstawiającym kwiaty w kolorze różu, na tle czarnej ściany. Efekt elektryzuje!
SPRAWDŹ: >>> LAMPY STOJĄCE <<<
Jak łączyć kolory w pokoju? – wnętrze w kolorze szałwiowym
Kolor szałwiowy, to połączenie chłodnych tonów z subtelnością i naturalnym ciepłem. Kolor ten zaliczamy do pastelowych barw, niezwykle wszechstronny, doskonała propozycja do wnętrz. Szałwiowy można potraktować jako naturalną bazę – doskonale prezentuje się w towarzystwie równie harmonijnych odcieni, kolorów natury. Warto zestawiać go z naturalnymi materiałami: drewnem, wikliną, ratanem oraz marmurem czy granitem. Powstanie wtedy niezwykle harmonijna, kojąca aranżacja, która pozwoli się nam wyciszyć i zrelaksować.
Inne dobre połączenie to kolor szałwiowy i biel. Warto je też wzbogacić o tony szarości – wtedy aranżacje wydają się bardziej nowoczesne. Oryginalne, drewniane stoliki kawowe, ratanowe wazony na suszone trawy, poszewki zdobione chwostami na rogach, ułożone na szarek kanapie, do tego zielone rośliny doniczkowe. Pokój w takich barwach wygląda świeżo i lekko.
Kolory szałwiowe możemy jeszcze zestawić z błękitem. Oczywiście równie dobre będą też inne odcienie zieleni, jednak aby wnętrze nie było zbyt monotonne, warto dodać odcienie szarości i granatu. Mogą to być wzorzyste zasłony lub koc w kolorze ciemnego granatu. Kolor szałwiowy, to bardzo dobra alternatywa dla popularnego koloru mięty.
Jak łączyć kolory w salonie – róże i czerwienie
Odpowiednio dobrane odcienie różu i czerwieni wyglądają bardzo elegancko. Pod warunkiem, że jasny róż będzie bazą, a czerwień dopełnieniem. Kolejna aranżacja jest pełna subtelności i romantyzmu. Pastelowe odcienie różu przełamane mocniejszymi akcentami kolorystycznymi. Duże okna, przez które wpada sporo światła dziennego zdobią luksusowe zasłony z miękkiego i delikatnego welwetu w kolorze różu. Kanapa przystrojona poduchami z dekoracyjnymi chwastami na rogach. Na stoliku elegancka lampa z abażurem w kolorze soczystej maliny. Do tego drewno i oryginalne obrazy na ścianie. Wyrafinowane wnętrze, które daje poczucie spokoju i odprężenia. I na koniec jeszcze jedno zestawienie, które nie wychodzi z mody.
Jak łączyć kolory w pokoju – czerń i złoto, czyli duet idealny
Na koniec zostawiłam sobie wisienkę na torcie, czyli duet idealny. Wręcz stworzony dla siebie – czerń i złoto. To klasyczna elegancja i ponadczasowy wdzięk. To połączenie nigdy nie wychodzi z mody, nadaje charakteru, sprawdzi się w wielu aranżacjach wnętrz. Czerń złagodzona blaskiem złota, nabiera całkiem innego wyrazu. Idealnym pomysłem będzie czarna, matowa ściana, rozświetlona kanapą udekorowaną poduchami, ubranymi w dekoracyjne poszewki z dużym złotym wzorem kwiatu lotosu.
Jeszcze ciekawsze efekty można osiągnąć, zestawiając kolor czarny z szarością i złotem. Wnętrze zyskuje lekko awangardową nutę. Jakie dodatki z elementami złota wybrać? Wyjątkowy nastrój stworzy smukła, złota figurka, przedstawiająca liść, wazony, lampy czy świeczniki. Takie małe rzeczy potrafią prawdziwie odmienić wnętrze. Czerń i złoto są doskonałymi barwami licznych dodatków. Bez trudu znajdziesz wyjątkowe dekoracje, takie jak lustra, misy, patery, obrazy, zegary oraz przeróżne bibeloty. Wszelkiego rodzaju zestawienia kolorystyczne są nieodłącznym elementem każdej aranżacji wnętrza. Istnieje wiele sposobów łączenia ze sobą barw. Oryginalne zestawienia kolorystyczne, nadają pomieszczeniom intrygi, głębi, tworzą unikatowy klimat. Zabaw się kolorami, zestawiaj i twórz własne oryginalne wnętrza.
SPRAWDŹ >>> FIGURKI DEKORACYJNE <<<
Brak komentarzy