Długi i wąski pokój to skomplikowana w aranżacji przestrzeń i może stwarzać spore kłopoty. Źle rozmieszone meble mogą spowodować, że pokój będzie niewygodny i niefunkcjonalny. Przesunięcie ścian nie zawsze wchodzi w grę, jednak na szczęście istnieją łatwiejsze sposoby, aby odmienić oblicze długiego, wąskiego pokoju. Co warto wiedzieć urządzając długi, wąski pokój, aby uniknąć efektu tunelu? Oto kilka wskazówek, które pomogą poprawić proporcje takiego pomieszczenia. Dzięki nim, aranżacja takiej przestrzeni nie będzie ani trudna, ani kosztowna, a efekt będzie zachwycający. Zapraszam do czytania. Długi, wąski pokój – jak go urządzić?
Jak urządzić długi wąski pokój? Kolorystyka i wzory
W wąskim pomieszczeniu bardzo duże znaczenie ma kolor ścian. Jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, a ciemne skracają i dają wrażenia głębi. Dlatego długie ściany powinny być jasne – białe lub w delikatnych pastelach. Ciemniejsze barwy sprawdzą się wtedy na krótszych ścianach. Chociaż jedna z nich, ta najbardziej oddalona od wejścia do pokoju – powinny być ciemniejsze. Warto również postawić na jasną podłogę, bezpiecznie będzie wybrać taką bez żadnych wzorów. Innym, dobrym sposobem na optyczne poszerzenie wnętrza jest wykorzystanie motywu pasów. Mogą być to zdobiące ściany kolorowe linie malowane farbą, ale równie dobrze sprawdzą się deski albo panele ścienne. Warto wykorzystać również nowoczesne, jasne fototapety. Przyklejając je na dłuższej ścianie, pokój wyda się szerszy. Dobierz wzór pasujący do całej aranżacji. A co jeszcze poprawi proporcje długiego, wąskiego pokoju?
Jak urządzić długi wąski pokój? Podział przestrzeni i gra świateł
Jeśli pokój jest wyjątkowo długi, to warto podzielić go na oddzielne, funkcjonalne strefy. Na przykład: część wypoczynkową i jadalnianą, albo salon i aneks kuchenny. Wydzielenie stref umożliwia jak najlepsze wykorzystanie przestrzeni. Każda strefa musi spełniać swoją funkcję, dlatego odpowiednio dobierz do niej wyposażenie. Unikaj skupisk mebli w jednym miejscu. Podziel meble na mniejsze grupy, takie jak: zestaw do wypoczynku czy zestaw mebli do jadalni. Do wyznaczenia poszczególnych stref, wykorzystaj dywaniki. Użycie dywanów pozwala zdefiniować każdy obszar. Umieszczenie wszystkich nóg mebli na dywanikach sprawi, że każda z przestrzeni będzie wyglądała na bardziej uporządkowaną. Bardzo istotny jest dostęp do naturalnego światła, optycznie powiększa pokój. Warto dodatkowo w słabo doświetlonych miejscach, ustawić lampy podłogowe, lampy stojące czy zamontować kinkiety. Pozostaje jeszcze kwestia umeblowania długiego, wąskiego pokoju.
Jak umeblować długi, wąski pokój? Mniej znaczy lepiej
Umeblowanie długiego i wąskiego pokoju, wcale nie jest takie trudne. Należy pamiętać o podstawowej zasadzie. Zostaje to, czego naprawdę potrzebujesz. Każdy zbędny element, uwypukli nieustawny charakter pomieszczenia. Aranżacja wąskiego i długiego pokoju musi być lekka, a nie zagracona. Wybierz meble pasujące do pomieszczenia. Unikaj zbyt dużych kanap i sof. Im większa część podłogi zostaje widoczna, tym pomieszczenie będzie wyglądało na większe. Niezalecane jest ustawianie wszystkich mebli po jednej stronie długiej ściany pokoju. Najlepsze do wąskiego pokoju, są meble w jasnych barwach, o gładkich połyskujących powierzchniach, odbijających światło. Pomieszczenie wydaje się wtedy szersze. Kanapy warto wybierać z otwartymi podłokietnikami i na nóżkach, daje to wrażenia lekkości i wolnej przestrzeni. W urządzaniu długich i wąskich pokoi, pomagają również okrągłe przedmioty. Skutecznie odwracają uwagę od prostych linii. Warto również postawić na punkt centralny aranżacji. To on będzie przyciągał uwagę wchodząc do pokoju, stworzy interesującą przeciwwagę do reszty wystroju. A teraz zapraszam do zapoznania się z naszymi inspiracjami. Aranżacje długich i wąskich pokoi.
Jak urządzić wąski i długi pokój – zdjęcia i inspiracje
Pokój dzienny z aneksem kuchennym i jadalnią
Aranżacja wspólnej przestrzeni pokoju dziennego z aneksem kuchennym to bardzo częste rozwiązanie w małych mieszkaniach. Zadanie utrudnia fakt, że pomieszczenie jest długie i wąskie. Zobacz jak sobie z tym poradziliśmy. Przede wszystkim zostały wyznaczone poszczególne strefy funkcjonalne, dedykowane przygotowywaniu i spożywaniu posiłków oraz wypoczynkowi i rozrywce. Nawet najbardziej nieustawne pomieszczenie można wygodnie zagospodarować. Przestrzeń wykorzystywana jako jadalnia znajduje się jak najbliżej kuchni, zaś komplet wypoczynkowy ustawiliśmy nieco dalej. Jasna tonacja ścian, sufitu i podłogi sprawia, że pokój wydaje się znacznie przestronniejszy.
W przypadku mebli sprawdzą się wykończone na wysoki połysk jasne fronty i takie zastosowaliśmy w szafkach kuchennych. Również naszą kanapę wybraliśmy w jasnej beżowej tonacji. Ważne, aby materiały, z których wykonane są meble, miały gładkie, połyskujące powierzchnie – odbijające otoczenie. Wtedy pokój wygląda na szerszy. Dodatkowo pod telewizorem ustawiono komodę z lustrzanym frontem. Wykorzystanie luster w projekcie to jedna z najprostszych metod, aby optycznie powiększyć wnętrz. Stół jadalniany, celowo wybraliśmy w okrągłym kształcie. Zajmuje mniej miejsca i odciąga uwagę od prostych linii. Aby cała aranżacja nie była mdła, dodaliśmy kilka akcentów kolorystycznych. Miękkie, przytulne poduszki na kanapie oraz tapicerowane, wygodne krzesła jadalniane w kolorze szafirowym. Dodatkowo szafa w przedpokoju korespondują z tą barwą. Tak zaaranżowana przestrzeń wygląda przestronnie, funkcjonalnie i przytulnie. Zobacz jak jeszcze inaczej można zaaranżować wąski pokój z aneksem kuchennym.
Jak urządzić wąski i długi pokój – zdjęcia i inspiracje
Mały, wąski pokój z aneksem kuchennym
W przypadku tej aranżacji, również zaczynamy od podziału przestrzeni. Tutaj do wyznaczenia strefy wypoczynkowej, wykorzystaliśmy dywan. To bardzo proste, estetyczne i wygodne rozwiązanie do podziału przestrzeni. Dodatkowo dywan to element dekoracyjny. W wąskich i długich pomieszczeniach istotne są wzory. Ale te większe, bo mnogość drobnych ozdobnych elementów, da poczucie przeładowania. W wąskich pomieszczeniach sprawdzą się pasy i piony. Poziome pasy umieszczone na krótkiej ścianie, delikatnie odsuną ściany od siebie. Pionowe pasy natomiast, które zastosowaliśmy w naszej aranżacji na długiej ścianie, dodają wnętrzu wysokości, optycznie skracają perspektywę.
W przykładowej aranżacji, okno zlokalizowane jest na jednym z krótkich boków pokoju. To powoduje, że pomieszczenie robi się ciemne, na jego przeciwległym boku. Aby rozjaśnić przestrzeń, zastosowaliśmy jasną kolorystykę ścian i części mebli. W części pomieszczenia do którego nie dociera słońce, warto zadbać o dodatkowe oświetlenie. Tutaj przy kanapie dołożyliśmy elegancką lampę stołową, która nie tylko doświetli pomieszczenie, ale również stworzy przyjemny klimat we wnętrzu. Przy kanapie, pośrodku części wypoczynkowej, obowiązkowo okrągły stolik kawowy. Wnętrze nabrało przytulnego charakteru. To jeszcze kilka odsłon długiego i wąskiego pokoju, zainspiruj się.
Jak urządzić wąski i długi pokój – zdjęcia i inspiracje
Kilka odsłon długiego, wąskiego pokoju
W idealnym wnętrzu nie liczy się kształt, a odpowiednie rozłożenie akcentów. Nawet najbardziej nieregularne pomieszczenie można zagospodarować efektownie. Aranżując długie i wąskie wnętrze, należy dobrze przemyśleć ustawienie mebli. Jeśli w naszym pokoju ma być strefa sypialniana, to polecamy ustawienie łóżka w głębi pokoju. Unikniesz zagracenia od razu na wejściu, dużym gabarytem. Oczywiście zastosowano jasną tonację ścian. Jeśli jednak pomieszczenie jest wysokie, czyli odległość od podłogi do sufitu jest większa niż 3 metry, to można postawić na ciemniejsze kolory. Mowa tutaj o suficie. Jego ciemniejsza barwa optycznie obniży pomieszczenie, sprawi że stanie się ciepłe i przytulne. Na dłuższej ścianie zastosowano fototapetę, która skupia na sobie uwagę.
W wąskich pokojach ważna jest maksymalizacja przestrzeni w pionie. Wysokie szafy, półki na książki pozwolą zaburzyć poczucie długiego wnętrza. W oknie warto zawiesić zasłony od podłogi do sufitu, które również stworzą iluzje wysokości. Obrazy, lustra i zdjęcia warto powiesić na podłużnych ścianach, optycznie poszerzają wnętrze. Wyeliminuj długie poziome linie dzięki meblom o miękkich, zaokrąglonych krawędziach. Jak już wcześniej wspominaliśmy, w wąskich pokojach warto postawić na okrągłe przedmioty. Postaw na okrągły stolik kawowy, zaokrąglone oprawy oświetlenia i abażury oraz inne elementy dekoracyjne w tym kształcie. Mam nadzieję, ze teraz urządzanie długiego i wąskiego pokoju nie będzie stanowiło dla ciebie żadnego problemu.
Zobacz także:Mały salon z aneksem kuchennym – jak urządzić?
Dodaj komentarz