Stół to centralne miejsce w każdym domu. To właśnie przy stole zasiadamy do posiłku i zabawy. Nakryty białym obrusem kojarzy się nam z ważnymi wydarzeniami i podkreśla wyjątkowość chwili. Nasze babcie nie wyobrażały sobie świątecznego stołu bez białego obrusu. Jednak obrusy to nie jedyna możliwość nakrycia naszych stołów. Mamy do wyboru wiele innych możliwości aranżacyjnych i alternatywnych rozwiązań. Nowoczesne, piękne, designerskie stoły czasami aż szkoda zasłaniać, warto wyeksponować ich piękno. Zobacz jak stylowo nakryć stół i jakie dekoracje możesz wykorzystać zamiast obrusa. Przeczytaj, co na stół zamiast obrusa?
Co na stół zamiast obrusa? Bieżnik – modna dekoracja stołu
Jeśli mamy ładny, a do tego drewniany stół, najprościej nie okrywać go żadnymi tekstyliami. Da to wrażenie lekkości, prostoty i naturalności. Jednak nie wszyscy chcą pozostawić swój stół bez nakrycia. Co możemy wykorzystać zamiast obrusu? Mamy do wyboru kilka możliwości. Jedną z nich jest bieżnik. To najczęściej wybierana alternatywa dla obrusu, która zyskuje coraz większe grono zwolenników. Bieżnik jak sama nazwa wskazuje, „biegnie” przez środek powierzchni stołu bądź ławy. To dekoracyjna tkanina, która w przeciwieństwie do obrusa, nie zakrywa całego blatu stołu. Prócz funkcji dekoracyjnej, potrafi podkreślić walory stołu, chroni również mebel przed zabrudzeniami, zarysowaniami czy gorącymi naczyniami. Stół nakryty bieżnikiem nadaje eleganckiego charakteru wnętrzu. Odpowiednio dobrany i ułożony bieżnik na stole sprawia, że wnętrze nabiera modnego stylu i eleganckiego, a przy tym lekkiego charakteru. W takim razie, jak ułożyć bieżnik na stole?
Jak ułożyć bieżnik na stole?
Bieżniki można układać na stole na kilka sposobów. Jednym z najczęstszych sposobów jest ułożenia bieżnika na środku, wzdłuż blatu. To bardzo dobry pomysł na codzienną aranżację stołu. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia, dobierz odpowiedni kolor, fakturę czy wzór bieżnika. A do tego, odpowiednie dodatki: zastawa, misy, wazony czy świece. Innym sposobem jest ułożenia bieżnika w poprzek stołu. Tak ułożony bieżnik będzie wyznaczał nakrycia dla dwóch siedzących naprzeciwko siebie osób. Jeśli jesteś posiadaczem dużego stołu, to z powodzeniem możesz położyć dwa bieżniki, równolegle do siebie w poprzek stołu. Taka aranżacja stołu podkreśli nowoczesny charakter wnętrza.
Jeszcze innym sposobem jest skrzyżowanie dwóch bieżników na stole. Jeden wzdłuż, drugi w poprzek stołu. Aby nasz stół nabrał oryginalnego i wyjątkowego wyglądu, możesz wybrać kontrastujące kolory lub ciekawe wzory. Podczas rodzinnych uroczystości, bieżnik można położyć na białym obrusie. Bieżnik powinien ładnie komponować się zarówno z jego kolorem, jak i wielkością. To klasyczna i elegancka aranżacja stołu, która podkreśli doniosłość wydarzenia. Świetnie sprawdzą się tutaj welwetowe bieżniki w jednolitym kolorze. Można również zestawiać bieżnik i podkładki pod talerze. Tylko pamiętaj o odpowiednich proporcjach i dobrze przemyśl dobór kolorów i wzorów, aby całość prezentowała się spójnie. Wybór odpowiedniego rozmiaru bieżnika może sprawić kłopot. Podpowiem jak dobrać rozmiar bieżnika na stół.
Jak dobrać rozmiar bieżnika na stół?
Zdecydowanie łatwiej dobrać właściwy rozmiar bieżnika niż obrusu. Nic się nie stanie jeśli będzie odrobinę za długi czy za wąski. Tradycyjne bieżniki charakteryzowały się proporcją 2:1, gdzie długość jest dwa razy większa niż szerokość. Nowoczesne bieżniki już nie trzymają się ściśle tej zasady proporcji. Panuje tutaj duża dowolność. Można przyjąć długość bieżnika jako: długość blatu +40cm (odpowiednia długość zwisu). Bieżnik może być także mniejszy od długości stołu, odkrywając powierzchnię blatu z każdej strony. Szerokość bieżników to ok. 30-50 cm. Ważne, aby bieżnik nie przeszkadzał w swobodnym siedzeniu przy stole, czy spożywaniu posiłków. Prócz odpowiedniego rozmiaru ważny jest kolor oraz rodzaj tkaniny z jakiej wykonane są bieżniki. Sprawdź, jak dobrać bieżnik na stół.
Jak dobrać bieżnik na stół ? Najnowsze trendy
Bieżnik powinien być dobrany do stylu wnętrza. W sprzedaży dekoracyjne bieżniki zachwycają wykonaniem i wzornictwem. Spory wybór jest także w kolorystyce, od pasteli po intensywne, kontrastowe barwy. Mamy również szeroki wybór materiałów. Naturalne materiały takie jak len czy bawełna idealnie sprawdzą się jako codzienne nakrycie stołu w salonie, jadalni czy kuchni. Jeśli mamy w domu małe pociechy, to lepiej wybrać bieżnik plamoodporny, bardziej praktyczny, z syntetycznych materiałów. Znajdziemy również bieżniki wykonane z przeźroczystej tkaniny: np. organzy, które nadają się do artystycznego dekorowania stołów. W nowoczesnych bieżnikach chętnie wykorzystywany jest również filc. Wycinany w fantazyjne wzory to niezwykle efektowna dekoracja blatu stołu.
Z kolorem też możemy poszaleć, wszystko zależy od charakteru wnętrza. Bieżnik w odcieniach bieli, błękitu czy szarości będzie pasował do wnętrz subtelnych i eleganckich. Natomiast jeśli szukamy mocnego akcentu do wnętrza, to proponuję bieżnik w intensywnych barwach: butelkowej zieleni, granatu czy czerwieni. Jeśli chcesz osiągnąć nowoczesny, modny efekt, kolor bieżnika może odpowiadać kolorystyce zasłon czy poduszek na kanapie. Bieżniki z motywami roślinnymi, liści czy kwiatów wpisują się w wystrój w stylu boho, a geometryczne wzory idealnie komponują się z wnętrzami w stylu industrialnym. Jasne, pastelowe bieżniki pasują natomiast do klimatów prowansalskich, minimalistycznych czy skandynawskich. W tradycyjnych wnętrzach bardzo dobrze będą prezentowały się bieżniki z falbanami lub z ażurowymi i koronkowymi elementami. Jak widzisz, wybór jest naprawdę ogromny. A jeśli nie bieżnik to co? Co zamiast obrusu możesz jeszcze wykorzystać?
Co na stół zamiast obrusa? Podkładki, serwety i maty
Prócz obrusa i bieżnika mamy jeszcze do wyboru inne ozdoby. Serwety, maty czy podkładki pod talerze również będą prezentować się atrakcyjnie. Podkładki i maty mają nie tylko chronić stół przed uszkodzeniami czy zarysowaniami, ale także stanowią efektowny element dekoracyjny stołu. W sprzedaży znajdziemy maty materiałowe, plecione, filcowe itp. Jest naprawdę spory wybór wzorów i kolorów. Serwety odpowiednio dobrane do zastawy i stołu, nadadzą jadalni wyjątkowego charakteru i będą zupełnie wystarczające. Zaletą serwet materiałowych jest ich wielokrotność użytkowania. Powinny być wykonane w miarę możliwości z naturalnych, dobrze wchłaniających wodę materiałów.
W środkowej części stołu możemy także ułożyć serwetę. Najczęściej ma kształt kwadratu i to na niej układamy dodatki np. wazony z kwiatami czy paterę z owocami. Taka serweta pasuje zarówno do wnętrz tradycyjnych jak i rustykalnych czy boho. Serwety stosowane samodzielnie mogą być elementem codziennego wystroju. Nie jest to jednak ich wyłączne zastosowanie. Doskonale sprawdzają się również w połączeniu z obrusem podczas przyjęć i uroczystości świątecznych. A jak wykorzystać podkładki na stół?
Jakie podkładki na stół? Inspiracje
Bez względu na to z jakiego materiału jest wykonany stół, warto używać specjalnych podkładek pod talerze. Podkładki chronią stół przed konsekwencjami rozlania napojów, przed zarysowaniami, odbarwieniami i odparzeniami. Jeśli jeszcze ich nie masz, to obowiązkowo zakup podkładki pod talerze. Wybór jest bardzo duży. W sprzedaży znajdziemy bardzo eleganckie podkładki z pianki, korka, wikliny, plecionki i filcu w różnych kształtach, wzorach i kolorach. Bez problemu dobierzemy odpowiednie do stylizacji pomieszczenia. Podkładki pod talerze to niewielki dodatek, który sprawi że nasz stół będzie prezentował się wytwornie. W naszym sklepie znajdziesz szeroką gamę nietuzinkowych podkładek. Posiadamy podkładki z ażurowym lub geometrycznym wzorem, utkane ze srebrnych lub złotych nici, z motywami liści, czy wyplatane. Na okrągłym stole o blacie w kolorze czerni, przepięknie będą się prezentować okrągłe plecione podkładki z frędzlami w stylu boho. Do tego wykorzystaj elegancką śnieżnobiałą zastawę i błękitne serwetki. Na środku stołu obowiązkowo wazon z żywymi kwiatami. Taka aranżacja nada świeżości i elegancji wnętrzu. Nie bój się zmian. Wybierz piękne podkładki, bieżniki i serwety i baw się aranżując nowe odsłony tradycyjnych stołów.
Zobacz także:
Jak nakryć stół na Wielkanoc?
Brak komentarzy