Ogród w szkle to ostatnio bardzo popularna dekoracja naszych mieszkań. Takie kompozycje roślinne bardzo ciekawie się prezentują i wprowadzają wyjątkowy charakter w pomieszczeniu. Miniaturowa, roślinna kompozycja to przeniesienie dzikiej natury do wnętrza. Namiastka ogrodu czy lasu zamknięta w butelce lub słoiku pozwoli poczuć niesamowity klimat. Szczególnie polecane dla posiadaczy mieszkań w miastach. Zajmuje niewiele miejsca i nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Taką kompozycję można kupić gotową w sklepie lub kwiaciarni. Polecam jednak wykonać samodzielnie, nie jest to zadanie trudne, a sprawi wam wiele satysfakcji i przyjemności. Podpowiem jak zrobić ogród w szkle. Wystarczy wiedzieć o kilku podstawowych zasadach tworzenia takich kompozycji.
Jak zrobić ogród w szkle?
Kompozycje roślinne możemy tworzyć w szklanych naczyniach zamkniętych lub otwartych. W zależności od wyboru naczynia, należy dobrać odpowiednie rośliny. Do naczyń otwartych polecam kaktusy i sukulenty. Rośliny te charakteryzują się powolnym wzrostem, a do tego znakomicie magazynują wodę. W otwartym naczyniu panuje umiarkowana wilgotność, idealna dla tego typu roślin. Dzięki tym roślinom stworzymy tzw. ogrody pustynne. Idealne kompozycje do pomieszczeń z oknami wychodzącymi na południe, nie wymagają częstego polewania. Do przygotowania kompozycji wybierz niezbyt duże i płaskie naczynie, będzie łatwiej ułożyć rośliny. To nie znaczy, że nie można sadzić ich w dużych i wysokich słojach. Owszem można, kompozycja będzie efektowna, ale wymaga grubszych warstw ziemi i włożenia trochę więcej pracy w jej przygotowaniu. To od czego zaczynamy? Od wybory roślin do naszej kompozycji.
Jak zrobić ogród w szkle – krok po kroku
Kwiaty w szkle jak zrobić? Zacznij od wyboru odpowiednich roślin. Do kompozycji wybierz maksymalnie 4 rośliny. Ja wybieram aloes, to bardzo popularny sukulent. Posiada wyraziste, ostro zakończone zielone liście. Chcę, aby w mojej kompozycji były rośliny kwitnące. Dobieram kaktus z rodziny mamilaria, który w okresie od wiosny do jesieni cieszy nasze oko kolorowymi, drobnymi kwiatuszkami. Grubosz jajowaty, zwany często drzewkiem szczęścia, to niewielka roślinka o mięsistych liściach, pięknie będzie prezentować się w szkle. I jeszcze haworsja. Haworthia limifolia, te rośliny wyróżniają się rozetami liści pokrytymi z wierzchu i od spodu pasmami białych brodawek. Mamy naczynie i rośliny, zaczynamy.
Pierwsza warstwa – drenaż – na spód naczynia wkładamy pierwsza warstwę, czyli drenaż. Wykorzystujemy w tym celu keramzyt lub inne kruszywo. Warstwa ta powinna mieć wysokość od 1,5 do 2,5 cm.
Druga warstwa – węgiel aktywny – to nasz filtr, chroni nasze rośliny przed bakteriami i grzybami, dodatkowo neutralizuje nieprzyjemne zapachy z naczynia.
Trzecia warstwa – ziemia – odpowiednio dobrana do roślin, ok. 4 cm, przepuszczalna. Wsypując ziemię tworzymy niewielkie wzniesienia, aby uatrakcyjnić kompozycje.
Warstwa pisku – chodzi o aspekt dekoracyjny, dodajemy przy ściankach naczynia, nie na całej powierzchni.
Rośliny – przed właściwym sadzeniem, ułóż rośliny obok siebie, zachowując piętrowość roślin. Jeśli wszystko pasuje, przejdź do właściwego sadzenia. Pamiętaj, aby w naczyniu pozostawić wolną przestrzeń, aby rośliny mogły stopniowo ją wypełniać.
Dekoracja – można wykorzystać mech, kamienie, korę. Stworzy to kompletną całość.
Jak zrobić las w szkle?
Kompozycje w zamkniętych naczyniach to idealne rozwiązanie dla zapracowanych lub często podróżujących. Rośliny zamknięte w szkle to mały ekosystem. Najczęstszym sposobem zamknięcia naczynia jest korkowa przykrywka. W naczyniu panuje duża wilgotność powietrza, dlatego do kompozycji wybierz gatunki roślin, które lubią wilgoć. Sprawdza się tutaj: bluszcz, paproć, skrzydłokwiat, trzykrotka, asparagus, widliczka, pilea itp. Podobnie jak w przypadku otwartych naczyń, zaczynamy od warstw drenażu, węgla i ziemi. Warto podłoże wyłożyć mchem, który gromadzi w sobie wodę, potrzebną do funkcjonowania roślin. Dobieramy odpowiednie rośliny i cieszymy się namiastką lasu w naszym domu. A co z pielęgnacją, czy to jest trudne zadanie?
Rośliny w szkle jak pielęgnować?
Rośliny zamknięte w słoju mają zrównoważoną biosferę, rozwijają się bez ingerencji człowieka. Taka kompozycja może zdobić nasze wnętrza prze wile lat. Rozproszone światło słoneczne, skraplająca się para wodna to wystarczy dla naszych roślin. Rośliny podczas przeprowadzania procesu fotosyntezy wytwarzają nie tylko związki organiczne, ale również tlen. Ogrody w zamkniętym szkle podlewamy bezpośrednio po posadzeniu roślin. Podłoże powinno zrobić się wilgotne, odstawiamy naczynie na dzień, aby nadmiar wody naturalnie odparował, a następnie zamykamy szczelnie. Przez pierwsze dwa tygodnie warto wietrzyć naczynie codziennie przez ok 10 min. Następnie delikatnie zraszamy i zamykamy na stałe. Po tym czasie dochodzi do stabilizacji i nasz ogród nie wymaga naszej ingerencji. Jeśli zauważymy, że nasze rośliny zaczynają blednąć to znak, że należy je delikatnie podlać. Może się tak zdarzyć jeśli naczynie nie jest szczelne i powietrze przesusza podłoże. Zamknięte naczynia podlewamy tylko raz, a otwarte?
Jak podlewać las w szkle otwarty?
Częstotliwość podlewania kompozycji otwartych, zależy od roślin jakie w niej posadziliśmy. W takim naczyniu woda nie krąży w obiegu zamkniętym, więc trzeba jej regularnie dostarczać. Sukulenty wymagają rzadkiego polewania, w zależności od pory roku: zimą raz w miesiącu, latem natomiast co ok 10 dni. Zawsze warto sadzić rośliny o podobnych wymaganiach. I obserwować, jeśli zauważysz coś niepokojącego, należy zaraz interweniować. No właśnie, jak dbać o taki las w szkle?
Ogród w szkle jak dbać?
Ważne, aby kompozycja miała stały dostęp do naturalnego światła, ale nie może stać bezpośrednio na słońcu, nasze rośliny mogą się wtedy ugotować. Co może sugerować, że z naszym ogrodem jest coś nie tak? Przede wszystkim zasychające rośliny, pożółkły mech, oznaki pleśni i zgnilizny. Może to wynikać z niewłaściwej wilgotności podłoża. Za sucho – należy delikatnie podlać, za mokro- otwórz naczynie, niech nadmiar wody odparuje. Liście mogą również żółknąć z niedoboru światła. Raczej należy unikać nawożenia roślin, nie zależy nam na ich szybkim wzroście. Co zrobić, gdy nasze rośliny w naczyniu się rozrosną? Kupić większy słój lub inne naczynie i tworzyć nowy ogród w szkle. Można również przesadzić wyrośnięte rośliny do tradycyjnych doniczek, a w ich miejsce posadzić nowe, małe rośliny.
Zobacz także:
Jak ułożyć kwiaty w wysokim wazonie?
Sztuczne kwiaty w wazonie – jak udekorować salon?
Motywy florystyczne w sypialni.
Dodaj komentarz