Śnieżnobiałe, pachnące firany w oknie dodają wnętrzu świeżości, elegancji i stylu. Dodatkowo chronią przed słońcem, owadami i zapewniają prywatność. Niestety z czasem firany żółkną, pochłaniają zapachy, łapią kurz czy brud. Co zrobić, kiedy firany przestają być czyste i pachnące? Jak je bezpiecznie odświeżyć i przywrócić im dawną biel? Firany to bardzo delikatne tkaniny, których pranie może stwarzać problemy. Prać ręcznie czy w pralce? Prać w proszku czy w płynie? I najważniejsze, w jakiej temperaturze prać firany? Ułatwimy ci zadanie, podpowiemy jak prać firany, aby utrzymać je w dobrym stanie na dłużej.
W jakiej temperaturze prać firany? Ręcznie czy w pralce?
Pranie firan bywa kłopotliwe ze względu na delikatny materiał, z jakiego zostały uszyte. Można wybrać pranie ręczne lub prać je w pralce automatycznej. Ręczne pranie jest bardziej pracochłonne. Zalecane jest jednak do firan o delikatnych włókach: z woalu, z tiulu, lnianych czy haftowanych. Również firanę sznurkową należy prać ręcznie ze względu na ryzyko jej poplątania. Zabrudzoną firanę wkładamy do dużej miski lub wanny z ciepłą wodą. Pamiętaj, że temperatura wody nie powinna wynosić więcej niż 30-40 stopni. Dodajemy delikatnego płynu do firanek lub płatków mydlanych. Jeśli firanki są przesiąknięte tłuszczem, warto do wody dodać odrobinę płynu do naczyń. Możemy chwile pozostawić do namoczenia, a następnie delikatnie ugniatać. Pranie ręczne firan jest bezpieczniejsze, ale pracochłonne, zwłaszcza, jeśli mamy do wyprania wszystkie firany z mieszkania. Pralka automatyczna, to zdecydowanie szybszy i łatwiejszy sposób na utrzymanie firan w czystości. Ale czy to bezpieczne dla naszych delikatnych tkanin? Piorąc firany w pralce jaki program wybrać? W jakiej temperaturze prać firany? Spokojnie, zaraz wszystko wyjaśnimy.
Pranie firan w pralce jaki program?
Pralka automatyczna szybko odświeży nasze firany, pozbawi je zabrudzeń i nieprzyjemnego zapachu. Przed praniem zawsze sprawdzaj instrukcje umieszczane na metce. Jeśli wybierzesz odpowiedni program prania oraz odpowiednią temperaturę, to możesz być spokojny o swoje dekoracje okienne. Coraz więcej producentów pralek oferuje modele z dedykowanym programem dla firan. Jeśli takiego modelu nie posiadasz to nic straconego. Wybierz program „pranie ręczne” lub program „delikatne pranie”. Jeśli firana jest bardzo zabrudzona lub zatłuszczona zamiast namaczać ją wcześniej, wybierz program „pranie wstępne”. Nie wkładaj do bębna pralki zbyt dużej ilości prania. Przeładowany bęben to niedoprane i pogniecione tkaniny. Przed włożeniem firany do pralki pamiętaj o usunięciu wszelkich żabek, kółek czy rolek mocujących firanę na karniszu. Elementy te mogą uszkodzić firanę podczas prania. Firany z falbanami, frędzlami lub koronkami umieść w woreczku do prania delikatnych rzeczy. Możesz do tego celu również użyć poszewki na poduszkę. A w jakiej temperaturze prać firany?
Czy firany można prać w 60 stopniach?
Pranie firan w 60 stopniach? Zdecydowanie nie polecam! Temperatura prania i namaczania nie może być zbyt wysoka. Firanki najlepiej prać zatem w 30-40 stopniach. Gorąca woda może zniszczyć delikatną tkaninę, zdeformować jej strukturę lub ją odbarwić. Przypominam, przed praniem sprawdź metkę tkaniny. Znajdziesz na niej wymagania dotyczące prania i prasowania. Na rynku wiele modeli pralek posiada dodatkowe funkcje prania. Wykorzystując detergent, wodę i powietrze, tworzy aktywną pianę, która skuteczniej pozbywa się zanieczyszczeń z pranych tkanin. Dzięki temu możliwe jest pranie w niższych temperaturach, a nawet w zimnej wodzie. To idealny program do firan czy zasłon. O czym należy pamiętać piorąc firanki? Absolutnie nie łącz prania firan z innym ubraniami. Do prania firan można dodać płyn zmiękczający, nasza firana nie będzie się elektryzować po wyjęciu z pralki. Aby nasze firanki ładnie się układały i zyskały świeży połysk, warto je wykrochmalić. Specjalny krochmal do firan możemy wykorzystać podczas prania w pralce stosując go tak, jak płyn do płukania.
Wirowanie też ma znaczenie. Na ile obrotów ustawić pralkę?
Nie tylko temperatura jest istotna przy praniu firan. Równie ważną kwestią jest ustawienie obrotów wirowania. Firany nie lubią wysokich obrotów. Ustawmy najniższą dostępną wartość wirowania lub też całkowicie z niego zrezygnujmy. W ten sposób ograniczamy ryzyko uszkodzenia, rozdarcia tkaniny oraz ryzyko zagnieceń. Jeżeli firanki pogniotą się podczas prania, w rozprostowaniu wielu z nich pomoże zwykłe rozwieszenie jeszcze wilgotnej tkaniny. Ważne, aby do bębna pralki wkładać tkaninę złożoną w kostkę. W praniu firanek najważniejsze jest ich delikatne traktowanie. Nie masz czasu na pranie ręczne? Chcesz skorzystać w tym celu z pralki? Nie ma problemu, ustaw odpowiedni program, temperaturę i wartość wirowania. Jeśli skorzystasz z naszych rad, nic nie grozi twoim dekoracja okiennym. Pielęgnacja firanek jest ważnym elementem dbania o czystość w domu. Mam nadzieję, że korzystając z naszych wskazówek szybko, skutecznie i bezpiecznie odświeżysz swoje dekoracje okienne.
Zobacz także:
Jak składać firany i zasłony?
Brak komentarzy