Długość… to aspekt, który przy wyborze firan najczęściej nastręcza nam najwięcej trudności. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy wysokość naszych karniszy nie pasuje do standardowych, popularnych wymiarów firan. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, kiedy musimy zadecydować o długości swoich firan. Czasami nie chcemy zdecydować się na długie firany do podłogi i szukamy nieco krótszych wersji. Wówczas, przy decyzji o krótkich firanach pojawia się do rozważenia pewna kwestia – firany do parapetu czy za parapet. Jak dobrać długość firanek, by prezentowały się modnie i estetycznie? Przeczytaj nasze porady.
Jak dobrać długość firanek
W ofercie mamy dostępny cały wachlarz gotowych firan. Wybór jest spory zarówno jeśli chodzi o tkaniny, wzory i kolory, jak i wymiary. W firanach gotowych podawana długość odpowiada długości mierzonej od połowy żabek do podłogi. Jeśli chcemy, aby firana prezentowała się estetycznie i nie stykała się z podłogą, długość firany powinna być o 2 centymetry mniejsza od zmierzonej odległości. W przypadku firan na szelkach długość powinniśmy zmierzyć od końca rurki karnisza. Jeśli masz niestandardowe wymiary okna i nie odpowiadają one długością dostępnym zwykle w produktach gotowych, możesz zdecydować się na firany uszyte na wymiar. Wówczas zapewnisz sobie najlepiej dopasowaną dekorację okienną i najbardziej estetyczny efekt.
Jaka długość firanki będzie odpowiednia?
Jeśli decydujemy się na udekorowanie swoich okien firanami i zasłonami, najczęściej wybieramy firany długie, do podłogi. Prezentują się one najbardziej elegancko i estetycznie. W przypadku zasłon, modnym rozwiązaniem jest wybór tych jeszcze nieco dłuższych niż odległość od karnisza do podłogi. Zasłony w wielu stylizacjach zaprezentują się świetnie wówczas, kiedy będą swobodnie opadały na podłogę. Wróćmy jednak do firan. Osobiście jestem zwolennikiem dekorowania okna długimi firanami. Pomagają one ładnie zachować proporcję przestrzeni. Poza tym prezentują się naprawdę modnie i elegancko. Czasami jednak ustawienie mebli, wystający grzejnik lub minimalny metraż pomieszczenia sprawia, że lepszym wyborem okazują się firany krótkie. W takich przypadkach warto również rozważyć dekorację w postaci rolet rzymskich, zamiast firanek. To nowoczesne, piękne i bardzo praktyczne rozwiązanie. Jeśli jednak wolisz pozostać przy firanach krótkich, pamiętaj, aby optymalnie dopasować ich długość.
Firany do parapetu czy za parapet?
Jeśli chcesz wybrać do swojego wnętrza krótką dekorację okna, sprawdź jaka długość firanki będzie odpowiednia. Najczęstszym dylematem, z jakim spotykamy się w przypadku wyboru takich firan jest pytanie – firany do parapety czy za parapet. Obie możliwości są dopuszczalne. Standardowo stosuje się bowiem trzy możliwości, w przypadku określania długości firan – do podłogi, do parapetu i za parapet. W przypadku krótkich firan jeszcze więcej uwagi powinniśmy poświęcić na ich dopasowaniu.
Firany do parapetu
Pierwszą możliwością, w przypadku krótkich firan są te o długości do parapetu. Firana wówczas kończy się tuż nad parapetem. Ważne, żeby nie była zbyt długa i nie stykała się z parapetem. To będzie wyglądać naprawdę źle. Firany o długości do parapetu to lepszy wybór np. w przypadku okien kuchennych znajdujących się tuż nad blatem kuchennym. Dekoracja okna nie będzie wówczas przeszkadzała ci podczas prac kuchennych. Nie będzie też tak łatwo ulegała zabrudzeniom.
Firany za parapet
Jeśli nie zdecydujesz się, żeby twoja firana kończyła się tuż nad parapetem, musisz przejść do kolejnej długości – firany za parapet. Dekoracja powinna wówczas kończyć się od 5 do 10 cm poniżej parapetu. Dzięki temu, nie będzie się o niego opierać. Firany o tej długości mogą być dobrym rozwiązaniem w przypadku pokoi dziecięcych. Dzięki przysłonięciu całego okna dodamy wnętrzu więcej przytulności i zapewnimy dziecku komfort intymności. Z drugiej strony firana za parapet nie będzie zabierać przestrzeni do zabawy, będąc bezpiecznym i praktycznym rozwiązaniem. W pokoju dziecinnym warto więc rozważyć firany o długości za parapet.
Zobacz także:
Firany z woalu – co warto o nich wiedzieć?
Jakich firanek nie trzeba prasować?
Dodaj komentarz