Ergonomia chyba w żadnym z pomieszczeń nie jest aż tak ważna jak w kuchni. Od tego, jak dużą uwagę przywiążemy do funkcjonalności, zależy nasz komfort użytkowania tego pomieszczenia. Jak zaaranżować kuchnię, aby wykonywanie w niej codziennych czynności nie było uciążliwe i męczące? Zobacz najważniejsze wskazówki, które warto wziąć pod uwagę urządzając swoją kuchnię.
Jak zaaranżować kuchnię
Zacznijmy od tego co najważniejsze. Kluczowy, dla komfortu użytkowania pomieszczenia, jest zwykle układ mebli. Zanim jednak zdecydujesz się na gotową zabudowę bądź wybór projektu mebli robionych na wymiar, przemyśl dokładnie kilka kwestii. Ważne, by określić pożądaną: wysokość blatów i zlewu, głębokość szafek kuchennych i ich ilość. W kuchni zwykle kluczowe są miejsca do przechowywania produktów i wygodne miejsce do przygotowywania posiłków. Jeśli gotujesz często i dużo, zadbaj o odpowiednia ilość miejsca na blat roboczy. Standardowo przyjmuje się, że blat obok lodówki powinien mieć co najmniej 40cm długości. Z kolei blat roboczy, aby spełniać swoją funkcje powinien być długi na ok. 90-120 cm i głęboki na 60cm. Wiele problemów pojawia się zapewne, kiedy zastanawiamy się jak urządzić małą kuchnię. Ja wychodzę jednak z założenia, że nie liczy się metraż, a pomysł i nasze podejście do funkcjonalności wnętrza, które urządzamy.
Zobacz: Jak urządzić mały salon z kuchnią w bloku
Jak zaaranżować kuchnię – najważniejsze wskazówki
1. Podział pomieszczenia na strefy
Kluczowy, dla ergonomii kuchni jest podział pomieszczenia na strefy. Standardowo, w kuchni wyznacza się 5 stref: strefa zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania posiłków, gotowania. Strefy powinny być zlokalizowane obok siebie – zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dotyczy to jednak osób praworęcznych.
2. Trójkąt roboczy
To kolejna, bardzo ważna zasada przy urządzaniu kuchni. Trójkąt roboczy dotyczy rozstawienia trzech kluczowych w kuchni sprzętów – lodówki, kuchenki i zlewu. Powinniśmy rozlokować je jak najbliżej siebie w układzie, który będzie przypominał trójkąt.
3. Oświetlenie
Kiedy zastanawiamy się jak zaaranżować kuchnię, nie możemy zapominać o oświetleniu. Jego wybór to bardzo ważna kwestia decydująca o ergonomii kuchni. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kilku źródeł światła. Jedno, nawet najlepiej dobrane oświetlenie centralne nie wystarczy. Oprócz lampy sufitowej, wato zdecydować się także na oświetlenie podszafkowe, które dobrze doświetli nam blaty. W oświetleniu sufitowym także możemy się zdecydować na kilka lamp, powieszonych na różnych wysokościach. Jeśli mamy wyspę w kuchni albo stół, przy którym będziemy spożywać posiłki, nad nimi też powinno znaleźć się światło.
Zobacz: Jak dobrać oświetlenie do kuchni?
4. Jak zaaranżować okno w kuchni
Dla funkcjonalności kuchni znaczenie ma każdy szczegół. Ważna jest zatem także aranżacja okna, na którą się zdecydujemy. W tej kwestii wiele zależy od tego, jakim układem i metrażem pomieszczenia dysponujemy. Jeśli w kuchni nie ma zbyt wiele miejsca, lepiej zrezygnować z wieszania firan i zasłon, które zabiorą przestrzeń wokół okna. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będą funkcjonalne i stylowe rolety rzymskie.
Zobacz: Jak wybrać rolety rzymskie do kuchni?
5. Układ mebli
W kuchni stosujemy zwykle jeden z kilku najbardziej popularnych układów mebli. Możemy zdecydować się na kuchnię: w kształcie litery L, litery G, litery U lub kuchnie z wyspą. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety jak i wady. Według mnie najmniej funkcjonalnym układem jest kuchnia jednorzędowa, czyli taka, w której wszystkie meble i sprzęt ustawione są wzdłuż wyłącznie jednej ze ścian. Wszystkie inne rozstawienia dają możliwość ergonomicznego urządzenia wnętrza. Najwygodniejsze wydaje mi się ułożenie kuchni z wyspą. Wówczas to właśnie na wyspie sytuujemy strefę przygotowywania posiłków i gotowania. To także bardzo modne rozwiązanie w nowoczesnych kuchniach. Na wyspę musimy jednak mieć miejsce, więc to raczej rozwiązanie dla pomieszczeń o dużym metrażu.
Ergonomia w kuchni to bardzo ważne zagadnienie, które warto dobrze przemyśleć już na etapie budowy domu czy wyboru mieszkania. Przemyślane działanie zaprocentuje komfortem użytkowania pomieszczenia i wygodą, która docenimy każdego dnia.
Dodaj komentarz